افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار, امنیتی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 12 می , 2017 لینک کوتاه خبر :

دواخان مینه پال: مسئولیت محافظت از اعضای حزب اسلامی به عهده دولت است

 

معاون سخنگوی اشرف غنی تاکید کرد که بر اساس قانون اساسی و توافقنامه صلح، مسئولیت محافظت از اعضای حزب اسلامی به عهده دولت است.

قریب‌الرحمان سعید سخنگوی حزب اسلامی اعلام کرده بود که اعضای این حزب سلاح خود را زمین نمی‌گذارند زیرا برای محافظت از خود به آن نیاز دارند.

 

از سوی دیگر، دواخان مینه پال معاون سخنگوی ریاست جمهوری در واکنش به این اظهارات اعلام کرد که محافظت از همه باشنده گان افغان از جمله احزاب سیاسی افغانستان مسئولیت نیروهای امنیتی افغان است و کسی نباید با خود سلاح حمل کند.

 

وی افزود: حمل سلاح در بیرون از ساختار نیروهای امنیتی افغان اقدامی نادرست و غیر قانونی است.

 

معاون سخنگوی اشرف غنی تاکید کرد که بر اساس قانون اساسی و توافقنامه صلح، مسئولیت محافظت از اعضای حزب اسلامی به عهده دولت است.

 

قریب‌الرحمان سعید سخنگوی حزب اسلامی تاکید کرده بود که هیچ تضمینی در تامین امنیت افراد وابسته به این گروه پس از واگذاری سلاح‌هایشان وجود ندارد.

 

سخنگوی حزب اسلامی در این رابطه گفته بود که این حزب به مواد توافقنامه احترام می‌گذارد، اما در شرایط فعلی برای دفاع از جان خودشان داشتن سلاح برای اعضای این حزب ضروری محسوب می‌شود.

 

وی تصریح کرد حزب اسلامی در این رابطه برای هماهنگی با نیروهای امنیتی افغان تلاش خواهد کرد.

 

قریب‌الرحمان در واکنش به اظهارات معاون سخنگوی ریاست جمهوری نیز گفته است دولت برای نیروهای امنیتی خود در مناطق جنگ زده تضمینی ندارد و برای حزب اسلامی نیز ضمانتی وجود ندارد.

 

به گفته سخنگوی حزب اسلامی، افراد وابسته به این حزب در سنگرهای گرم جنگ حضور دارند و برای مقابله با حملات طالبان نیاز به سلاح دارند.

 

نماینده گان و برخی از احزاب سیاسی از آزادی محبوسان حزب اسلامی و عدم خلع سلاح جنگجویان این گروه ابراز نگرانی کرده‌اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار