افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 17 نوامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

دموکراسی غربی از زبان رییس جمهور پیشین

مقامات آمریکایی از یک سو به ما می گفتند القاعده و تروریزم در پاکستان حضور دارد. از سوی دیگر هرگاه ما به حمایت پاکستان از تروریزم اعتراض می کردیم، آنها از ما می خواستند اعتراض نکنیم و هرگاه از آمریکایی ها می خواستیم کاری در این مورد انجام دهند صراحتا می گفتند به علت مشکلات مختلف نمی توانند این کار را انجام دهند.

 

 

محترم حامد کرزی رییس جمهوری سابق افغانستان سیاست دو گانه آمریکا در قبال تروریزم را مورد انتقاد قرار داد و آمریکا را عامل گسترش افراطی گری در کشور خواند.

 

وی که با رادیو آزاد اروپا مصاحبه می کرد با اشاره به حضور سیزده ساله ارتش آمریکا در افغانستان گفت: این حضور نه تنها افراطی گری در منطقه را ریشه کن نکرد بلکه موجب گسترش آن شد.

 

رییس جمهور سابق کشور با اشاره به رفتار دوگانه آمریکایی ها در قبال تروریزم و طالبان گفت: مقامات آمریکایی از یک سو به ما می گفتند القاعده و تروریزم در پاکستان حضور دارد و پرورش می یابند و از آنجا به ما حمله می کنند. از سوی دیگر نیز هرگاه ما به حمایت پاکستان از تروریزم اعتراض می کردیم، آنها از ما می خواستند اعتراض نکنیم و هرگاه از آمریکایی ها می خواستیم کاری در این مورد انجام دهند صراحتا می گفتند به علت مشکلات مختلف نمی توانند این کار را انجام دهند.

 

محترم کرزی در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: آمریکا دزد را به سرقت و صاحب خانه را به محافظت از خانه تشویق می کرد و فقط به فکر منافع خود بود.

 

رییس جمهور حامد کرزی در این مطلب یکبار دیگر از عدم صداقت غربی ها سخن به میان آورد و آنان را متهم به نقض قوانین بشری نموده گفت که تروریزم از دیدگاه غربی ها متفاوت است و آنان در افغانستان، ترور و حملات انتحاری و دیگر جنایات را جریان های هدف مبارزه نمی دانند و فقط حملات شان متوجه کسانی است که منافع آمریکا را با خطر مواجه کند.

 

نمونه بارز آن سرکوب جریان های اسلامی و مخالف با اهداف آمریکایی در کشور است. مواضع انتقادی جریان های اسلام گرا نسبت به مفاد موافقتنامه امنیتی، این جریان ها از سوی برخی از رسانه های تحت حمایت غربی ها مورد حمله و هجمه قرار گرفت که خود نقض اصول دموکراسی و آزادی بیان را در افغانستان نشان می دهد.

 

حمله به جریان های ارزش گرا از سوی برخی از محافل خارجی مورد حمایت قرار می گیرد. مصونیت قضایی خلاف شرع و حاکمیت ملی افغانستان می باشد و از طرفی این حملات نیز بر خلاف شرع می باشد که در قانون اساسی افغانستان تصریح شده است.

 

دموکراسی در شرق و غرب دو معنای متفاوت دارد که مهمترین دلیل دوگانه بودن دموکراسی و تطبیق آن در جامعه همین موضوع مصونیت قضایی می باشد. اگر حقوق بشر وجود دارد بنابر این بشر شرق با بشر غرب نباید تفاوت داشته باشد، چرا بشری که در غرب است باید مصونیت قضایی داشته باشد؟ این خود دور از حقوق بشری و مخالف با هرنوع قانون است.

 

از طرفی هر رسانه ای که خواهان صحبت کردن از اسلام، دین، انسانیت و آزادی بیان می باشد را مزدور بیگانه تلقی می کنند. در کشور افغانستان همه قاضی هستند، پس مسوولیت های اصلی قضا و حکم مربوط به چه کسی می باشد؟

 

می گویند که آزادی بیان از تعرض مصون می باشد در حالیکه چنین حمله و هجمه هایی خود مصداق بارز نقض آزادی بیان و دموکراسی است و در راستای استبداد و دیکتاتوری تعبیر می شود.

 

از سوی دیگر اگر بنا بر حاکم شدن کفار در افغانستان است چرا پس از 30 سال فاجعه دوباره پیمانی امضا شود که آمریکایی ها هر جنایتی را در افغانستان انجام می دهند، مصونیت قضایی داشته باشند؟ بنابراین قانون اساسی ضامن استقلال، حیثت و عزت کشور افغانستان است و در ماده سوم آن به صراحت اعلام شده است، چیزی که مخالف مقدسات اسلام است وضع نمی شود.

 

آمریکا به بهانه ی آزادی بیان با استقلال و عزت مردم بازی می کند و خواهان انتقام از جهاد مردم افغانستان می باشد. یکی از مسایلی که در این بین به شدت آسیب می بیند، منافع ملی، وحدت و یکپارچگی امت اسلامی در افغانستان است. وظیفه ی دولت و نهادها ی حکومتی این است که جلوی این محافل و اقدامات را بگیرند و با آنها به مبارزه بپردازند، اما با کمال تاسف که خود مجری آن هستند چه رسید به مبارزه !

 

این حملات به اصول ارزش گرایی نه تنها به رسانه ها ختم شد که به افراد نیز سرایت کرد و تلاش بر آن شد تا کسانیکه برخلاف اهداف غربی ها حرفی برای گفتن دارند، به ره وسیله ممکن از میدان خارج شده جای خود را به یک فکر غربی و غرب گرا بدهد.

 

در این میان، یکی را با زور و دیگری با تهدید و وان یکی را با پول مجبور به هماهنگی یا سکوت کردند که نمونه های بارز آن تحلیلگرانی هستند که تا هفته های قبل محکم از مواضع منافع ملی در برابر عدم صداقت غربی ها و اهداف غارتگرانه شان دفاع می کردند اما در هفته های اخیر مجبور به سکوت یا هماهنگی و همگرایی با غربی ها و اهداف غرب گرایانه شدند.

 

به این می گویند دموکراسی غربی!

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار