افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 11 نوامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

دل جمع باشید، دالرها به پارلمان رسیده است!

واقعا که طعم شیرین قدرت و دالرهای آمریکایی ها به آسانی می تواند قدرت درک برخی مسایل آسان را هم از انسان بگیرد. جناب اتمر می گوید اگر نظامیان خارجی در کشور ما مرتکب خلافی شوند و به جای مجازات در افغانستان، برای اجرای حکم به دادگاه کشور خودشان بازگردانده شود، این مصونیت قضایی نیست!!!

روز دوشنبه محترم حنیف اتمر مشاور امنیت ملی افغانستان و سرپرست وزارت خارجه به نشست عمومی مجلس نمایندگان فرا خوانده شده بودند تا برای توضیح و ارایه اطلاعات بیشتر در خصوص پیمان‎های امنیتی کابل–واشنگتن و کابل–ناتو توضیحاتی را به وکیلان پارلمان ارایه کنند.

عمده سوالات نمایندگان مجلس درباره مصونیت قضایی نظامیان خارجی بود که جناب اتمر در این خصوص هیچ توجیه مناسبی نداشت و تنها به اینکه مجازات‎ نظامیان خارجی در کشور خودشان به معنای مصونیت قضایی نیست، بسنده کرد.

واقعا که طعم شیرین قدرت و دالرهای آمریکایی ها به آسانی می تواند قدرت درک برخی مسایل آسان را هم از انسان بگیرد. جناب اتمر می گوید اگر نظامیان خارجی در کشور ما مرتکب خلافی شوند و به جای مجازات در افغانستان، برای اجرای حکم به دادگاه کشور خودشان بازگردانده شود، این مصونیت قضایی نیست!!!

پس حنیف جان بفرمایید که معنی مصونیت قضایی چیست؟ قوانین اکثر کشورها پذیرفته است که مجازات جرایم از صلاحیت دادگاه محل وقوع آن جرم است نه دادگاه منطقه و یا کشور دیگر. فقط دیپلمات‎ها از مصونیت قضایی و آن هم در صورتی که در انجام وظیفه خود جرمی را در یک کشور انجام دهد از مصونیت قضایی در همان کشور برخوردار هستند.

مصونیت قضایی که از سوی آمریکا مطرح شد و داکتر اشرف غنی و داکتر عبدالله آن را پذیرفتند، هیچ چیز نیست جز قانون کاپیتولاسیون. کاپیتولاسیون (capitulation) از کلمه capitulate به معنای شرط گذاشتن و در لغت به معنای سازش و تسلیم است و بر قراردادهایی اطلاق می شود که به موجب آن اتباع یک دولت در قلمرو دولت دیگر مشمول قوانین کشور خود می شوند. کاپیتولاسیون‌ نوعی‌ سلطه‌ی‌ كشور بیگانه‌ بر كشور میزبان‌ است‌؛ زیرا حق‌ قضاوت‌ و مجازات‌ بخشی‌ از حق‌ حاكمیت‌ یك‌ كشور است‌. یا بهتر بگوییم: کاپیتولاسیون یعنی تسلیمی بدون قید و شرط.

متاسفانه کاپیتولاسیون یا مصونیت قضایی برای نظامیان آمریکایی و در کل غربی ها طی دهه اخیر در افغانستان اجرا شده و دستهایی این خیانت بزرگ بر حق مسلم مردم افغانستان را به سمت قانونی شدن هدایت کرده تا اکنون به پارلمان رسیده است. این افراد تصمیم دارند تا نظامیان آمریکایی تمامی جنایات شان بصورت قانونی انجام داده آنچه دل شان بخواهد از کشتن و شکنجه و تجاوز و غارت انجام دهند و هیچکسی را در این مملکت یارای محاکمه آنان نباشد.

همین مصونیت قضایی نظامیان خارجی بوده که از زمان اشغال کشور ما توسط نيروهاي آمريكايي ها در سال ۲۰۰۱ بارها اخباري از تجاوز نيروهاي نظامي آمريكايي به زنان و دختران افغانستاني در رسانه ها منتشر شده است اما در تمام موارد متاسفانه هیچ پیگیری قانونی از سوی دولت صورت نگرفته است.

بارها و بارها اعلام شد در برخی ولایات دوردست نیروهای تحت فرمان آمریکا به ویژه نظامیان آمریکایی پول و مدارک مردم را بدون هیچ دلیل و توضیحی از آنها می گیرند، اما کسی جرات پیگیری قضایی این مطلب را ندارد.

نکته دیگر اینکه: افغانستان دارای قانون اساسی و احکام شرعی می باشد و مبنا بر این است که هر جرمی در هر جایی که ارتکاب می شود، مجرم نیز باید در همان کشور محاکمه شود و در غیر این صورت به مردم افغانستان اهانت می شود و کرامت مردم زیر سوال می رود. از طرفی قوانین اسلام با قوانین آمریکایی ها متفاوت می باشد و بعضی از اعمال که در اسلام جرم محسوب می شود، در قوانین آمریکا جرم نمی باشد به طور مثال: هم جنس گرایی، قمار، شراب در قانون اسلام جرم می باشد اما در قوانین آمریکا جرم محسوب نمی شود.

هرچند که برای پرداختن به این موضوعات کمی دیر شده است و دیگر گوشی شنوا برای پذیرش این مطالب نیست. حتی نمایندگان پارلمان نیز مجبور به تایید پیمان امنیتی کابل – واشنگتن را ندارند چرا که اولا می گویند دولت افغانستانت حمایت کننده دیگری جز آمریکا ندارند و ثانیا دالرهای شیرینی که قبلا طعمش را امثال اتمر صاحب چشیده اند، در این دو سه هفته به پارلمان هم رسیده است. آن هم به میزانی که برای اقناع وکیل صاحبان کافی باشد. اگر هم سرپرست وزارت داخله و مشاور امنیت ملی را به مجلس فرا می خوانند برای خالی نبودن عریضه است.

لازم به ذکر است که متن این پیمان امنیتی دو هفته پیش، پس از بررسی کمیسیون روابط بین‌المللی به تمام کمیسیون‎های هجده‎گانه پارلمان فرستاده شده تا مجلس آن را تایید و یا رد کند.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار