- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

دلیل علاقه پکن برای حضور پررنگ تر در افغانستان چیست؟

 

چین اکنون به لحاظ سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و امنیتی به کشورمان پیوند خورده است و نمی تواند افغانستان را نادیده بگیرد و ثبات افغانستان برایش حیاتی است.

به دلیل اینکه سرحدات مشترک چین و افغانستان در شمال غرب چین واقع شده، پکن همواره نگران است که مبادا تروریست ها و انشعاب طلبان از این بخش به داخل چین رخنه کنند.

بخصوص از سال ۲۰۱۴ عیسوی روابط چین با افغانستان گرمتر شده و چین برای حراست از وضعیت ثبات کشور تلاش های زیادی کرده است.

در همان زمان چین با اعزام مقام های ارشد خود به افغانستان از جمله فرستادن وانگ یی وزیر امور خارجه اش به کشور تلاش کرد تا راه تقویت همکاری ها را در راستای کمک به تثبیت اوضاع افغانستان هموارتر سازد.

 

چین البته از سال ۲۰۱۱ عیسوی پلان های زیادی را در راستای بازسازی افغانستان اجرا کرد و اجلاس وزیران خارجه دو کشور هم همواره از آن سال به بعد برگزار شده است.

چین برای اینکه اوضاع افغانستان بهبود یابد همواره با همسایگان کشورمان؛ ارتباط خود را نزدیک تر و بیشتر کرد.

 

از سوی دیگر گروه چهار جانبه ای میان امریکا، چین، پاکستان و افغانستان تشکیل شده تا به هر شکل بین حکومت وحدت ملی و طالبان روش های مسالمت آمیز برای بهبود روابط پیدا شود.

برای چین خیلی مهم است که افغانستان در مسیر احیای راه ابریشم جدید با عنوان طرح یک کمربند – یک راه فعال باشد و به آن پیوند بخورد و در عین حال مهم است افغانستان سرحدات با ثبات داشته باشد به طوری که تروریست ها وارد چین نشوند.

 

از سوی دیگر افغانستان همیشه محل حضور نیروهای ناتو و نظامیان‌ امریکایی بوده و چین در این راستا هم به کشور توجه زیادی کرده است و از سوی دیگر چین می خواهد در بازسازی افغانستان حضور فعال داشته باشد.

پکن نمی خواهد که نیروهای ترکستان شرقی که خواستار جدا کردن منطقه سین کیانگ از خاک این کشور و استقلال آن از چین هستند، در افغانستان رشد کنند.

این کشور خاصتاً در سه سال گذشته پلان های فراوانی به اجرا گذاشته و دیپلومات هایش را به افغانستان اعزام کرده و همزمان با مقام های ارشد در ارتباط بوده است تا به آنها حساسیت مساله را گوشزد کند.

با این حساب می توان دریافت که چین اکنون به لحاظ سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و امنیتی به افغانستان پیوند خورده است و نمی تواند کشورمان را نادیده بگیرد و ثبات افغانستان برایش حیاتی است.

از سوی دیگر چین نگران است که تروریست های گروه داعش نیز از طریق افغانستان به کشورهای آسیای مرکزی نفوذ کرده و از آنجا نیز راهی به سرحدات غربی چین پیدا کنند و از این زاویه هم پکن نگاهی امنیتی به افغانستان دوخته است.

افزون بر اینها نباید فراموش کرد که هر چقدر افغانستان بی ثبات شود، ناتو و نیروهای نظامی امریکا بهانه خوبی برای حضور در کشور و در نزدیکی سرحدات چین خواهند داشت و این برای پکن خوشایند نیست.

چین همچنین به دنبال راه اندازی برنامه های اقتصادی در منطقه است که از جمله می توان به برنامه اقتصادی با پاکستان اشاره کرد و برای همین نباید اجازه دهد تا افغانستان به قدری بی ثبات شود که پلان های اقتصادی راه ابریشم چین را به خطر بیندازد.

چین حالا در تلاش است تا شرایط کشورمان را بیشتر از گذشته مد نظر قرار دهد و به افغانستان در پیشبرد ثبات کمک کند و البته در این راستا احتمالا مردم هم از پلان های اقتصادی چین بهره مند خواهند شد و این می تواند شکوفایی اقتصادی برای کشورمان به دنبال داشته باشد.