افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 29 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

دلیلی برای دفاع از کمیسیون انتخابات وجود ندارد

زمانی که گفته شد در انتخابات تقلب صورت گرفته است، باید این جرات را می داشت تا به خاطر نجات مردم و اثبات حقانیت خود افراد متقلب را معرفی کند اما کمیسیون هیچ موقف ملی نگرفت پس دلیلی برای دفاع از این کمیسیون وجود ندارد.

 

پس از به حکومت رسیدن دولت وحدت ملی، سران این دولت با توجه به تقلب های گسترده و عدم شایستگی کارمندان کمیسیون های انتخاباتی به مردم وعده داده بودند که این نهاد را اصلاح خواهند کرد. سرانجام پس از گذشت چندین ماه کمیسیون اصلاحات انتخاباتی به کار خود آغاز کرد اما با واکنش تند کمیسیون انتخابات مواجه شد. در تازه ترین مورد نیز احمد یوسف نورستانی در نشستی اعلام کرد که قانون نباید براساس هوس های شخصی حلقات و افراد خاص تغییر کند و هیچ کسی حق برکناری کمیشنران این کمیسیون را ندارد. وی همچنین دلیل برگزار نشدن انتخابات پارلمانی را نزاع های سیاسی در درون حکومت وحدت ملی دانست. اما آیا گفته های وی براساس قانون است و یا برای حکومت خط و نشان می کشد؟

 

محمد صدیق پتمن آگاه مسایل سیاسی در مورد خط و نشان کشیدن آقای نورستانی برای حکومت در برنامه فراخبر گفت: کمیسیون انتخابات براساس فرمان رییس جمهور تشکیل شده است و مطابق با قانون اساسی کشور و هر کسی که این کمیسیون را تشکیل داده است صلاحیت دارد تا آن را عزل کند. از لحاظ حقوقی نیز ترتیب به همین گونه است. از طرفی در حکومت قبلی و فعلی و سایر نهادها گذراندن دوره کاری بستگی به کفایت شخص دارد. هر کسی از خود کفایت نشان دهد دوره کاری خود را به گونه کامل می گذراند و در غیر این صورت باید برکنار شود.

 

وی افزود: کمیسیون انتخابات استقلالیت خود عدم اعلام نتیجه انتخابات زیر سوال برده است. در حقیقت کمیسیون انتخابات در زمان انتخابات در برابر هر دو تیم تسلیم شده و حتی میزان رای را مشخص نکرده است. زمانی که گفته شد در انتخابات تقلب صورت گرفته است، باید این جرات را می داشت تا به خاطر نجات مردم و اثبات حقانیت خود افراد متقلب را معرفی کند اما کمیسیون هیچ موقف ملی نگرفت پس دلیلی برای دفاع از این کمیسیون وجود ندارد.

 

این آگاه مسایل سیاسی با توجه به اینکه نورستانی اعلام کرده بود اسنادی در دست دارد که در صورت افشا بسیار خطرناک است گفت: خطر بزرگتر از این که در جریان انتخابات، آرای مردم به یک تفاهمنامه سیاسی تبدیل شد و کمیسیون برای این موضوع جوابی برای مردم نداشت چه می تواند باشد؟ بهتر است این اسناد هرچه که باشد افشا شود. با افشای اسناد حقایق بر مردم روشن می شود. با افشای این اسناد حکومت صدمه ببیند مهم نیست بلکه صدمه بر ملت دارای اهمیت است. این ملت است که می تواند حکومت را بسازد. زیرا ما راه طویلی را در پیش داریم و این راه طویل با تهمت بستن و بی اعتمادی به سر منزل مقصود نمی رسد. ما زمانی بر دموکراسی باورمند می شویم که افرادی که در کمیسیون ها کار می کنند صادق به مردم ، وطن و ملت خود باشند و به گروه ها وابسته نباشند.

 

پتمن از دست دادن فرصت برای انتخابات پارلمان را قابل قبول ندانست و گفت: به هیچ عنوان قابل قبول نیست زیرا رییس کمیسیون انتخاباتی پس از انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرده بود که با این سیستم فعلی ملایکه هم نمی تواند رقابت کند. پس به این معنا است که اول باید سیستم نظام انتخاباتی با نظرداشت شرایط افغانستان اصلاح شود. ما باید شرایطی را فراهم کنیم که تمام مردم افغانستان در انتخابات شرکت کنند و حکومت مسوول است تا امنیت را برای برگزاری انتحابات تامین کند.

 

وی با توجه به وقت کشی حکومت در 10 ماه گذشته گفت: مردم به دو رهبر سیاسی رای داده اند و آنان باید برنامه های خود را ارایه دهند. گذشته ها گذشته است و سران برای یادآوری و محاسبه مشکلات گذشته نیامده اند. مردم به این دو تن رای داده اند تا با توجه به مشکلات برنامه خود را ارایه دهند اما در حال حاضر حکومت به جای این که برای مردم کار کند و حمایت مردم را جلب کند روز به روز حمایت مردم را از دست می دهد.

 

صدیق پتمن در پایان مشکلات توزیع شناسنامه ها را مربوط به سران حکومتی دانست وگفت: این مربوط به هر دو رهبر می شود و برای ملت مهم نیست که چه کسی رییس جمهور و چه کسی رییس اجرایی است. ملت تنها از سران حکومتی می خواهند تا برای آنان کار انجام دهند و اختلافات خود را حل کنند. همچنین معتقدم اصلاح نظام انتخاباتی باید در پشت درهای بسته صورت نگیرد هر فیصله ای که می شود باید نشر و علنی اعلام شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار