- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

بزرگ ترین دلال مواد مخدر در افغانستان شناسایی شد!

مواد مخدر افغانستان [1]

زمین‌‌های تحت کشت مواد مخدر در افغانستان سیر صعودی را طی کرده است طوری که زمین های زیر کشت مواد مخدر در کشور از 7 هزار هکتار به بیش از 32 هزار هکتار افزایش یافته است.
در حالی که سازمان سیا بارها به تجارت و تولید هروئین در افغانستان متهم شده است، اما رییس این سازمان اخیرا با متهم کردن مخالفان مسلح حکومت وحدت ملی به قاچاق و تولید مواد مخدر در کشور برای انحراف اذهان عمومی تلاش می‌کند.

رد پای دخالت سازمان استخبارات مرکزی امریکا (سیا) در تولید و قاچاق مواد مخدر خاصتاً هروئین در افغانستان به دهه 1970 عیسوی باز می‌گردد، زمانی که این سازمان برای تامین منابع مالی مبارزه با اتحاد جماهیر شوروی سابق مراکز تولید هروئین در مناطق سرحدی افغانستان با پاکستان را با همکاری سازمان استخبارات اردوی پاکستان (آی.اس.آی) ایجاد کرد.

رسانه امریکایی گاردین در این باره نوشت: در نتیجه تلاش‌های سازمان سیا و همکاری سازمان استخبارات اردوی پاکستان تولید مواد مخدر در افغانستان از 100 تن به دو هزار تن تا سال 1991 عیسوی افزایش پیدا کرد و مراکز تولید هروئین در مناطق سرحدی افغانستان به حدی گسترش یافت تاجایی که 60 فیصد از هروئین مورد نیاز امریکا و 80 فیصد از هروئین کل اتحادیه اروپا از این طریق تامین می‌شد.

پس از حمله امریکا به افغانستان سیر صعودی تولید مواد مخدر در این کشور نه تنها متوقف نشد بلکه سرعت شگفت انگیزی به خود گرفت تا جایی که دفتر جرایم و مواد مخدر سازمان ملل در افغانستان آمار تخمینی تولید مواد مخدر در کشور را بیش از 9 هزار تن اعلام کرده است.

افزایش بی رویه تولید مواد مخدر در افغانستان و مبارزه نمایشی امریکا و ناتو با مواد مخدر در کشور این گمانه‌زنی را تقویت کرد که امریکا و ناتو به طور مستقیم در افزایش تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان نقش دارند.

با این حال، اخیرا مایک پامپئو رییس سازمان سیا بار دیگر موضوع قاچاق و تولید مواد مخدر در افغانستان را مطرح کرده و از آن من‌حیث تکیه‌گاه مالی مخالفان مسلح حکومت وحدت ملی یاد کرده است.

رییس سیا گفته که این سازمان در نظر دارد تا مراکز تهیه مواد مخدر در افغانستان را هدف قرار دهد زیرا مخالفان مسلح حکومت از آن برای مبارزه با حکومت و نیروهای خارجی استفاده می‌کنند.

به نظر برخی از کارشناسان این که رییس سازمان سیا بار دیگر به چنین موضوعی پرداخته، شک برانگیز است، زیرا حکومت امریکا همواره از مواد مخدر در افغانستان من‌حیث منبعی پر در آمد برای پیشبرد اهداف پنهانی خود در منطقه استفاده کرده است.

حکومت ترمپ تلاش می‌کند در پوشش مبارزه با مواد مخدر، افزایش حملات هوایی امریکا در افغانستان را نیز توجیه کند و قاچاق و تولید مواد مخدر در کشور را به شیوه جدیدی مدیریت کند.

این در حالی است که برخی از رسانه‌های غربی و حتی امریکایی نیز به افشاگری در این مورد پرداخته‌اند، طوری که جیمزدین کارشناس و مسوول اجرایی رسانه امریکایی ویترنز تودی تصریح کرده است، نظامیان امریکایی در قاچاق مواد مخدر نقش دارند و حتی مصارف کمپاین‌ انتخاباتی رهبران سیاسی این کشور نیز از همین طریق تامین می‌شود.

جان اباتسفورد مامور سابق سازمان سیا نیز به ورلد نیوز پیش از این گفته بود که امریکا با پول به دست آمده از تجارت مواد مخدر در افغانستان گروه‌های تروریستی خاصتاً داعش را به منظور ناامن کردن کشورهای منطقه تامین مالی می‌کند و عملیات‌های پنهانی خود را در افغانستان و کشورهای منطقه به پیش می‌برند.

دفتر جرایم و مواد مخدر سازمان ملل در افغانستان نموداری را نشر کرده است که بر اساس آن روند افزایش کشت مواد مخدر در افغانستان از سال 1994 تا سال 2017 خاصتاً در زمان حضور امریکا در کشور افزایش یافته است.

بر اساس این راپور، زمین‌‌های تحت کشت مواد مخدر در افغانستان سیر صعودی را طی کرده است طوری که زمین های زیر کشت مواد مخدر در کشور از 7 هزار هکتار به بیش از 32 هزار هکتار افزایش یافته است.

در حالی که تولید و کشت مواد مخدر در افغانستان طی سال‌های اخیر در کشور افزایش داشته است، برخی از کارشناسان می‌گویند که پلان‌های مبارزه مشترک با مواد مخدر در منطقه به دلایل نامعلوم توسط امریکا یا حکومت وحدت ملی اجرایی نشده‌اند.

حتی سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه نیز چندی قبل به صراحت گفته بود که امریکا و ناتو از عساکر خود برای محافظت از کشت، تولید و قاچاق هروئین از افغانستان به سایر کشورهای جهان استفاده می‌کند.

با توجه به افزایش آمار تولید، کشت و قاچاق مواد مخدر در افغانستان از زمان حضور امریکا همچنین اظهارات مقامات روسی و کارشناسان مختلف عمدتا غربی به وضاحت می‌توان اعلام کرد سازمان سیا دلال کلان مواد مخدر در افغانستان است.