افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 1 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

دعوت عربستان از اشرف غنی برای حمله به یمن!

هرچه زمان بیشتری می گذرد، حقایق بیشتری از روابط پشت پرده ی جناب اشرف غنی و کشورهای وابسته به آمریکا روشن می شود که در جدیدترین آنها، سلمان بن عبدالعزیز پادشاه جدید عربستان سعودی در اقدامی خودخواهانه از اشرف غنی خواست تا در حمله به یمن، نیروهای عربستان را یاری کند.

 

صبح روز سه شنبه پادشاه عربستان در گفتگوی تلیفونی با رییس جمهوری افغانستان در مورد مسایل منطقه‌ای به ویژه اوضاع یمن به بحث و تبادل‌نظر پرداخت که همین گفتگو را پادشاه سعودی با نارندرا مودی نخست وزیر هند نیز انجام داد.

 

اشرف‌غنی و سلمان‌بن عبدالغزیز در طول این تماس تلیفونی در مورد روابط دوجانبه و مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی به ویژه حمله آل سعود به یمن بحث و تبادل نظر کردند و پادشاه عربستان اذعان داشت که در دو سفری که اشرف غنی به عربستان داشته درباره این عملیات با وی رایزنی و گفتگو کرده است.

 

اشرف‌غنی پس از ایجاد حکومت وحدت ملی سه بار به عربستان سفر کرد و اکنون مشخص شده که در آخرین سفر وی به ریاض، پادشاه جدید عربستان قبل از آغاز حمله به یمن با اشرف غنی و برخی مقامات پاکستانی در این باره صحبت کرده و موضوع استفاده از نیروهای انسانی افغانستان و پاکستان در حمله زمینی به یمن را نیز مطرح کرده است.

 

هرچند اشرف غنی از ترس برخی مقام های کابل جواب علنی مثبت به این درخواست پادشاه جدید عربستان نداد اما در بیانیه ای به طور غیر مستقیم خود را موافق سیاست های عربستان و پاکستان در منطقه خواند و گفت برای بهبود روابط با این دو کشور تمام تلاش خود را می کند.

 

براساس بیانیه روز سه شنبه ریاست جمهوری افغانستان، جناب اشرف غنی در دیدار با مایکل کوخ نماینده ویژه آلمان در افغانستان و پاکستان گفت: براساس سیاستهای اشتباه دولت کرزی، مشکلات عدیده ای با این همسایه به وجود آمده به نحوی که پاکستان در وضعیت دشمنی اعلام نشده با افغانستان قرار گرفته بود، ولی اکنون ما مشکلات را به صورت واضح با پاکستان مطرح کرده ایم.

 

اشرف غنی اذعان داشت که باید نخست روابط بین اسلام آباد و کابل بهبود پیدا کند تا فرصت گفتگوها فراهم شود و ما بتوانیم با کمک دوستان پاکستانی خود، طالبان را حاضر به گفتگو و مصالحه با حکومت وحدت ملی نماییم.

 

این طرز گفتگوی اشرف غنی درباره پاکستان به این معنا است که اشرف غنی حاضر است برای به دست آوردن دل مقام های اسلام آباد با آنها هر نوع همکاری و هماهنگی داشته باشد. حتی اگر حمله به یمن باشد که چند روزی است عربستان سعودی با حمایتهای مستقیم و غیرمستقیم پاکستان آغاز کرده است.

 

به هر حال از قدیم گفته اند هرچه ته دیگ باشد، با کفگیر بالا می آید. هرچقدر اطاعت بی چون و چرا اشرف غنی از بادارش آمریکا و مزدوران غرب (پاکستان و عربستان) بیشتر باشد، وابستگی افغانستان بیشتر خواهد شد که به احتمال زیاد در آینده ی نزدیک این نوکری روشن تر و واضح تر می گردد.

 

البته از کسانی که غرب آنها را به قدرت رسانده است و آنها بقای خود را در اطاعت بی چون و چرا از غرب می بینند، توقعی غیر از این هم نیست.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار