افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 14 نوامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

دست کرزی پیوند دهنده غنی و حکمتیار

نام گلبدین حکمتیار با عنوان جنگ های داخلی در حدود 2 دهه قبل گره خورده است به گونه ای که بسیاری وی را مسبب و بنانهنده ی خون و خونریزی افغانستانی علیه افغانستانی و به تبع آن ظهور طالبان می دانند اما گویی این حکمتیار، حکمتیار 20 سال قبل نیست.

 

در پی انتشار خبر اولیه روزنامه پاکستانی اکسپرس تریبون، مبنی بر تمایل به حضور حکمتیار در حکومت مرکزی کابل و بازگشت به عرصه صلح راهبردی و مذاکرات منطقی برای پیشبرد برنامه های کلان دولتی که البته با تکذیب حبیب الرحمن حکمتیار همراه بود؛ دو واکنش کاملا متفاوت مردمی برانگیخت.

 

احتمال قوی دست از جنگ کشیدن یکی از بانفوذترین رهبران مجاهدین و مخالفان مسلح مقدمه ای بر نگاه ذره بینی به حکومت وحدت ملی در افغانستان شده است بدین معنا که بسیاری پیوستن این رهبر جهادی و فرمانده ضد امریکایی را آغاز ترک هایی بر بدنه دولت می دانند و …

 

و معتقدند گرایش غربی اشرف غنی و تاحدودی اعتدال عبدالله در این خصوص که مضاف بر یکدیگر موجب فاصله گرفتن دولت وحدت ملی از پاکستان گردیده است؛ با راهگشایی حکمتیار بسمت شکاف در دولت و تغییر موضع از ضدیت به سمت مرزهای باز دیورند پیش می رود.

 

گذشته از اسلام آباد گرایی گلبدین، تاثیرات نامطلوب و ناخوشایند گماشته شدگان و افراد منتسب به وی در پارلمان و دیگر ارکان های بلند پایه دولتی که نه چندان حافظ منافع ملی و نه چندان خادم خزانه دولت هستند روند استقبال از وی را کند و کمرنگ می سازد.

 

با این وجود، بسیاری دیگر از مخالفان قدیمی و رقبای زخم خورده وی معتقدند که پیوستن گلبدین و پیروان مسلح اش به دولت گامی در جهت پروسه مصالحه و جانی تازه به کالبد شورای عالی صلح است بنابراین خوشبینانه در انتظار وقوع این حادثه به فال نیک هستند.

 

نظر به اینکه دولت کنونی تاکنون عملکرد قابل قبولی از خود به نمایش گذاشته است و جبران مافات و کاستی های حکومت پیشین است بنابراین می توان دست درازشده گلبدین و اشرف غنی بسوی یکدیگر را در راستای دست دراز شده حامد کرزی در ادوار گذشته دانست.

 

چه اگر حضور علنی و محسوس تر گلبدین حکمتیار نسبت به ادوار قبل در حکومت سمت و سویی متفاوت از حضور بسیاری از مجاهدین و فرماندهان داخلی در بدنه قدرت داشته باشد و منجر به بهبود اوضاع و قدرت متمرکز بجای دست درازی بیشتر به خزانه گردد می تواند به این پیوند امیدوار بود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار