افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 11 می , 2015 لینک کوتاه خبر :

دست هایی از درون حکومت در ناامنی ها دخیل است

در لایه های داخل حکومت سر و صداهایی به وجود آمد که برخی از نخبه های سیاسی یا حلقات سیاسی درون حکومت به نوعی به طالبان کمک می کنند و این جنگ را از داخل پیچیده تر می سازد. در غیر آن طالبان آنقدر حاکمیت ندارند که با حکومت افغانستان بجنگند. این مساله از صحبت های والی پکتیکا منشا گرفته و بعد از آن عطا نور والی بلخ اتهاماتی را به امنیت ملی کشور وارد کرد. بحث ها و ابهامات قدری گسترده تر شده و مردم هم نگران این شده اند که اصل ماجرا در چیست؟ جدالهای سیاسی دو رهبر، موضوع ستون پنجم درون حکومت و یا فشارهای جدی که می تواند گستره جنگ را پیچیده تر کند و مردم را بیشتر از پیش در خون غرق کند. اخیرا در پارلمان تعدادی از نمایندگان مجلس، برادر رییس مجلس سنا را در ننگرهار متهم ساختند که قبل از اتفاقات خونینی که در ننگرهار به وقوع پیوست، افراد انتحاری را در خانه خود نگه داشته است. این می تواند پهلوی دیگری از ماجرا باشد. رییس مجلس سنا این اتهام را رد کرده است. اما سوالات زیادی در این مورد باقی مانده است.

 

احمدشاه رمضان عضو مجلس نمایندگان در برنامه «تحول» گفت: هم اکنون در داخل افغانستان تجاوز صورت گرفته است چرا که بسیاری از افراد در جبهه مقابل خارجی هستند اما اقدامات جدی برعلیه آن صورت نگرفته است.

 

وی در خصوص اتهاماتی که به دولت در همکاری با طالبان زده می شود اظهار کرد: گفته می شود دست هایی از درون حکومت در این قضایا دخیل است. سکوتی که فعلاً رییس جمهور کرده اشتباه است، چرا که وضعیت خوبی را برای آینده نمی آورد. والی پکتیا چندی قبل اظهاراتی مبنی بر همکاری حکومت با طالبان کرده است و حالا بعد از یک ماه حرف خود را پس گرفته و می گوید که اشتباه کرده است. از این جهت افغانستان آینده خوبی ندارد چرا که همه از داخل حکومت چه والی، چه وزیر و چه رییس سکوت کرده اند.

 

رمضان، علت اتهامات وارد شده را چنین بیان کرد: هر کسی هر حرفی می زند دلیل و مدرکی دارد. واقعیت هایی که این روزها در شمال، جنوب و در دیگر ولایت های افغانستان دیدیم، بی توجهی و بی مسوولیتی ارگ را نشان می دهد. اظهاراتی که راجع به افراد حکومتی می شود ریشه در این بی توجهی دارد اما هر کس حرفی می زند باید دلیل و مدرک داشته باشد.

 

این نماینده مجلس حکومت را موظف می داند که دلیلی برای ناامنی ها برای مردم بیاورد و آنها را قناعت دهد و افزود: دولت ما در حدی ضعیف شده است که هیچ صدایی از آن بلند نمی شود. هم اکنون چهار نفر هستند به حکومت اتهام وارد می کنند که در ناامنی ها دست دارند. اگر واقعاً چنین نیست چرا اقدامی بر علیه آنها نمی کنند و چرا در برابر آنها نمی ایستند. چرا نمی گویند که ما در این کارهای دخیل نیستیم، اگر دلیل و سندی دارید ارایه کنید. اگر دلیل ندارید حرف تان را پس بگیرید و معذرت خواهی کنید.

 

وی ادامه داد: حکومت باید بایستد و در مورد ناامنی ها مردم را قناعت دهد. همین حالا همه مردم افغانستان فکر می کنند که اشرف غنی با آمریکا معامله ای کرده است و قرار است که داعش را به آسیای میانه و چین ببرد. به خاطر این کارهایش هر کسی می تواند اتهام بزند. بارها نمایندگان مجلس و حتی خودم شخصاً از چهار ارگان دولتی در مورد ناامنی ها سوال کرده ام اما هیچ کدام از آنها به سوالهای من جواب ندادند. به خاطر همین خاموشی ها است که روز به روز در نزد مردم بی اعتبار می شوند.

 

وی عکس العمل های حکومت را مهر تاییدی بر اتهامات می داند و تصریح می کند: ما عکس العمل ها را می بینیم. وقتی عکس العمل ها را مشاهده می کنیم، مطمین می شویم که معامله ای در کار بوده است. از این لحاظ حرف ها و دیدگاه هایی را که مردم به ما منتقل می کنند، تجزیه و تحلیل می کنیم و همان ها را بیان می کنیم. دولتمردان باید بایستند و بگویند که این حرفها دروغ است و هیچ سندی در این مورد وجود ندارد.

 

احمدشاه رمضان در خصوص اتهام پناه دادن به یکی از سران مخالفان در خانه خود، به مسلمیار توضیح داد: مسلمیار در حزبی کار می کند که ضد طالبان و ضد داعش هستند. اگر لالی حمیدزی که ادعا می کند آنها تمویل کننده طالبان هستند و با آنها همکاری می کنند باید اسناد ارایه کند و به مردم و ملت افغانستان آن را ثابت کند. گمان نمی کنم کسی که دشمن طالب و داعش باشد بخواهد به آنها کمکی کند. در این موارد اسناد دقیقی ندارم و هیچ کدام را نه رد و نه تایید می کنم.

 

وی رییس مجلس سنا را موظف می داند که اگر در این قضیه دخیل نیست باید برخیزد و ثابت کند که چنین چیزی صحت ندارد و افزود: مسلمیار باید از آبرو و عزت خود دفاع کند و چنان ریاست امنیت و شورای امنیت را زیر فشار قراردهد که برآید و مشخص کند که آیا برادر مسلم یار این کار را کرده است یا اتهام زده شده است.

 

خانواده فرخنده به استرالیا پناهنده می شوند

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار