- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

دست ناتو و آمریکا در یک کاسه است

ناتو می گوید که تا امضا نشدن پیمان امنیتی، کمکهای مالی خود را به افغانستان نمی دهد از طرف دیگر آمریکا مدعی است که به دلیل وجود فساد در بیان مقامات کابل، این پولها باید توسط ما در افغانستان خرج شوند.

 آندرس فوگ راسموسن دبير كل ناتو پس از اتمام نشست سران بیش از 60 کشور جهان در ولز انگلیس، ادامه همكاری با کشور ما را منوط به امضای توافق نامه امنيتی دانست و گفت: سازمان پیمان آتلانتیک شمالی تنها در این صورت نيروهای امنيتی افغانستان را تا سال ۲۰۱۷ مورد حمايت مالی قرار می دهد.

دبیر کل ناتو افزود: پس از ۲۰۱۴ در سه عرصه به حمايت خود از افغانستان ادامه می دهد. ناتو آماده است تا ماموريت غير رزمی موسوم به ”حمايت قاطع” را برای آموزش و حمايت از نيروهای امنيتی افغانستان در ژانویه ۲۰۱۵ آغاز كند. اين ماموريت مشروط به امضای موافقت نامه امنيتی ميان افغانستان و آمريكا و امضای موافقت‌ نامه وضعيت نيروها با ناتو است.

وی ادامه داد: دوم اینکه ناتو همچنان نيروهای امنيتي افغانستان را تا سال ۲۰۱۷ مورد حمايت مالی قرار می دهد. اين حمايت مالی شامل همان تعهداتی است كه در نشست سران ناتو در شيكاگو صورت گرفته بود که بر اساس آن سازمان پیمان آتلانتیک شمالی سالانه حدود چهار ميليارد دالر را به نيروهاي امنيتی افغانستان کمک می کند.

راسموسن تصریح کرد: سوم اینکه تعهد دوباره ناتو به ”همكاري پايدار ناتو و افغانستان” كه در نشست سران ناتو در ليسبون تصويب شد. اين همكاري شامل تماس طولانی مدت ميان ناتو و افغانستان پس از ماموريت ایساف و خروج كامل نيروهای ناتو از افغانستان است. براساس اين همكاری ناتو متعهد است تا هيچ وقت ديگر اجازه ندهد كه افغانستان به پايگاه ”تروريست‌ها” يا ”تروريزم” تبديل شود.

دبیر کل ناتو همچنان از دو نامزد انتخابات رياست جمهوری یعنی عبدالله و اشرف غنی خواست تا هرچه رودتر به يک توافق سياسي دست پيدا كنند و زمينه امضای توافقنامه امنيتی را فراهم سازند.

نشست سران ناتو در 4 و 5 سپتامبر ماه جاری میلادی در «ولز» انگلیس برگزار شد و این سازمان متعهد شد تا برای حمایت مالی از نیروهای امنیتی افغانستان 5 میلیارد و یکصد میلیون دالر کمک کند. بسم الله محمدی وزیر دفاع که در این نشست به عنوان رییس هیات افغانستان حضور داشت، گفت: هزینه‌ای که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی برای نیروهای امنیتی کشور ما در نظر گرفته است، در صورتی که به دولت افغانستان اختصاص داده شود، پاسخگوی نیازها نهادهای امنیتی کشور است.

این گفتگوها در حالی است که پنتاگون در گزارش اخیر خود، از اداره نظارت آمریکایی به دلیل عدم پیگیری و عدم جریمه دولت افغانستان درباره 3.3 میلیارد دالری که بین سال‌های 2010 تا 2013 به عنوان کمک به افغانستان داده شده اما دولت کابل هنوز گزارش موثقی درباره مصرف این مبلغ ندارد، به شدت انتقاد کرده است.

پنتاگون هشدار داده: به دلیل ادامه ناتوانی پاسخگویی مقامات مسوول، 13 میلیارد دالری که دپارتمان دفاع قصد داشت بین سال‌های 2015 تا 2019 ارایه دهد ممکن است صرف اهداف بی‌فایده و نامناسب شود. بر اساس این گزارش، تاکنون نزدیک 1.5 میلیارد دالر از کمک‌های آمریکا که طی سال‌های 2012 تا 2013 به افغانستان پرداخت شده، به علت مخلوط شدن با حساب‌های دولتی افغانستان قابل پیگیری نیست.

سه سال پیش، مامور ویژه تحقیقات در افغانستان هشدار داد که وزارت داخله افغانستان نمی‌تواند دقیق بگوید چند نفر در اداره پولیس ملی کشور مشغول به کار هستند به همین دلیل هم باید کمکهای نظامی تحت نظارت فرماندهان غربی در افغانستان خرج شوند.

با یک حساب ساده می توان فهمید که دست ناتو و آمریکا در یک کاسه است. ناتو می گوید که تا امضا نشدن پیمان امنیتی، کمکهای مالی خود را به افغانستان نمی دهد از طرف دیگر آمریکا مدعی است که به دلیل وجود فساد در بیان مقامات کابل، این پولها باید توسط ما در افغانستان خرج شوند.

این یعنی اینکه هیچ کدام از آنها منفعت افغانستان را نمی خواهند بلکه خواستار تحمیل خواسته های خود به دولت کابل هستند.