افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 14 فوریه , 2012 لینک کوتاه خبر :

دست دولت و خارجی ها با طالبان در یک کاسه است

رییس جمهور افغانستان یک ماه دیگر به نیروهای خارجی فرصت داد تا اداره زندان بگرام را به نیروهای داخلی بدهند.
در اعلامیه ریاست جمهوری امده امریکا تا 9مارچ فرصت دارد تا این انتقال را انجام دهد.
اداره زندان بگرام با 2000 زندانی داخلی و خارجی به افغانستان در یک ماه دیگر توسط نیرو های خارجی انجام میشود؟

محترم جاوید کوهستانی اگاه امور سیاسی در باره اینکه مسئولیت زندان بگران چرا تا کنون به افغانها داده نشده گفت: به نظر من ناتو خودش زیاد مایل به این کار نبوده و دلیلش نا کفایتی نیروهای داخلی است.
در جریان فرار زندانیان از زندان قندهار… و اینکه سطح مدیریت خیلی ضعیف است.

اقای کوهستانی در پاسخ به سوال که چرا امریکایی ها مخالف این انتقال هستند گفت: بخاطر اینکه بیشتر انهایی که از زندان فرار کردند یا توسط رییس جمهور ازاد شدند دوباره به سمت مخالفین رفته اند و این یک چالش است برای نیروهای بین المللی.
یک نکته برای دولت افغانستان بسیار مهم است هم از نظر سیاسی، حقوقی و امنیتی، از نظر سیاسی برای اینکه حکومت افغانستان ده سال است حکومت را در دست دارد و در این ده سال دارای قوانین و نهادهای زیادی است که حق دارد اجازه ندهد زندان های افغانستان تحت مدیریت نیروهای خارجی باشد و از نظر سیاسی برای افغانستان جای وقاحت دارد و افغانستان را یک حکومت ضعیف نشان میدهد.

وی افزود : مدیریت در زندان بسیار ضعیف است ، اما باز هم در زندانهایی که تحت نظر نیروهای داخلی است حقوق انسانی بیشتر رعایت میشود نسبت به کشورهای دیگر مثل پاکستان، ایران، تاجیکستان یا کشورهای دیگر.

اقای کوهستانی در پاسخ به این سوال که در زندانهای خارجی حقوق بشر رعایت میشود یا نه؟ گفت: حقوق بشر رعایت نمیشود به هیچ وجه، تجربه نشان داده مثلا در عراق در زندان ابوغریب و هم در زندانهای گذشته افغانستان، که در این زندانها شکنجه های زیادی صورت میگیرد که غیر انسانی و مخالف حقوق بشر است و حتی کسانی که با یک سوء ظن کوچک وارد این زندانها شده اند سالها بلاتکلیف در انجا میمانند و کسی پیگیر کار انها نیست.

اقای کوهستانی در باره نگرانی نیروهای خارجی در رسانه ها از عدم رعایت حقوق بشر در زندانهای تحت کنترل نیروهای داخلی گفت: این نگرانی فقط جنبه رسانه ای دارد و من به عنوان یک شخصی که سالهای زیادی در زندانهای رژیم های مختلف بودم در این زندانها هیچ شکنجه خلاف حقوق بشر و خلاف کرامت انسانی ندیدم.

اقای کوهستانی در باره ازاد ساختن این زندانیان گفت: من به عنوان یک زندانی در گذشته باید بگویم هیچ نظامی و حکومتی نمیتواند افراد را با زندان و شکنجه به عدالت بیاورد، بلکه با این کار بیشتر به دسمت خلاف میروند و مردم افغانستان با مشکلات زیادی که در این ساها داشتند و به دلیل فقر و بیکاری، به عنوان یک شعار در کنار یک خط میاستند و در بعضی فعالیت ها شرکت میکنند، برای کسانی که در جرایم سازمان یافته شرکت داشته اند نباید دلسوزی صورت بگیرد، درباره رییس جمهورو ازاد ساختن زندانیان این از سلاحیت های رییس جمهور است که جرایم کسی را بخشیده اما در کل در هر نظام ما با زور، سرنیزه و زندان نمیتوانیم مردم را عادل بسازیم .

اقای کوهستانی در جواب این مطلب که ازاد شده ها دوباره به سمت کارهای خلاف میروند گفت: برای اینکه این افراد اپوزوسیون نظامی هستند و مجرمین جنایی نیستند که توبه کنند که دیگر جنایت نمیکنند و ما اگر طالبان را در نظر نگیریم، مثلا یک فعال سیاسی را اگر زندان کنند و بعد از ازاد شدن از زندان دوباره فعالیت نکند یعنی زیر سلطه استبداد است، حال اگر بین کسانی که جنایات سازمان یافته میکنند با کسانی که بخاطر یک سوء ظن از خانه اش برده شده باید تفاوت باشد و سالها در زندان بی سرنوشت نمانند، مثلا در همین زندان بگرام که بعد از افتضاحی که در این زندان به بار اورده اند نامش را زندان پروان گذاشتند از این موارد زیاد است، وقتی شما داد عدالت میزنید چطور دولت این را قبول میکند که اتباعش سالها بدون سرنوشت در زندان باشد در حالی که ازادی یک موهبت الهی است.

اقای کوهستانی ادامه داد : من فکر نمیکنم طالبان با نیروهای خارجی از سطح بالای گفتگو برخوردار باشند که در مطبوعات گفته میشود و من خبردارم که بعضی وقت خارجیان به عنوان طالب برای گفتگو به کشور دیگر میروند و سه سال قبل در گور تپه نیروهای خارجی انتحاری ها را در انجا پیاده میکردند و ان دسته از انتحاری های که توسط نیروهای داخلی بازداشت می شدند چند روز بعد توسط نیروهای خارجی ازاد می شدند و دوباره در گور تپه دیده می شدند. پس این تنها حکومت افغانستان نیست که ازاد میکند زندانیان را بلکه نیروهای خارجی هم این کار را میکنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار