افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 2 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

دست بیعت آمریکا و تروریستها/ النصره ناجی افغانستان!

دیلی بیست گزارش داد: دیوید پترائوس جنرال بازنشسته ارتش آمریکا و رییس سابق سازمان سیا اعلام کرده است که برای شکست تکفیری‌های داعش باید از القاعده استفاده کرد.

 

این فرمانده سابق نیروهای آمریکا در عراق و افغانستان تاکید کرده که اعضای شاخه القاعده در سوریه در راهروهای قدرت آمریکا، مدافعان زیادی دارند و می‌توان از آنها برای مبارزه با داعش کمک گرفت که اعضای میانه روی جبهه النصره این آمادگی برای همکاری با ما و مبارزه با داعش را دارند.

 

البته این اولین بار نیست که آمریکاییها با تروریستهای پیشین همکاری می کنند، سال 2007 بود که آمریکابرای شکست تکفیری‌ها، شبه‌نظامیان سنی عراق را متقاعد کرد تا مبارزه با القاعده را متوقف کنند و با ارتش آمریکا همکاری کنند. اما القاعده در عراق بعدها بعنوان داعش ظهور کرد و دشمن قسم خورده القاعده شد.

 

اکنون نیز همکاری آمریکا با جبهه‌النصره برای مقابله با داعش مطلب بحث برانگیز دیگری است چرا که جنگ آمریکا علیه تروریزم با به اصطلاح حمله القاعده در سپتامبر 2001 آغاز شد و اکنون همکاری آمریکا و القاعده واقعا تمسخر امیز است به ویژه اینکه از سال 2012 جبهه النصره بعنوان یک سازمان تروریستی خارجی در لیست سیاه آمریکا قرار دارد.

 

البته این موضوع به اینجا ختم نمی شود بلکه مقامات غربی همچنان مدعی هستند که داعش روز به روز در افغانستان نفوذ بیشتری پیدا می کند. به عنوان نمونه ماه گذشته مارتین دمپسی، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا در این رابطه گفته بود در عراق و سوریه شما ممکن است بگویید داعش در مرحله شش، هفت یا هشت قرار دارد. در لیبی در مرحله سه و چهار اما آنها در افغانستان در مرحله یک یا دو هستند.

 

وی مانند دیگر مقامات غربی مدعی است که هرچند داعش در افغانستان هنوز توانایی انجام عملیات هماهنگ شده‌ای را که در عراق و سوریه انجام می‌دهد، ندارد اما با این حال افغانستان این پتانسیل را دارد که آنها فعالیت خود را در آن گسترش دهند به خصوص اینکه بسیاری از طالبان علاقه ای به بیعت با رهبر جدید خود ندارند و داعش را ترجیح می دهند.

 

حتی کارشناسان غربی در این باره به میدان آمده و می گویند: برای شبه نظامیان گروه داعش اکنون گل سرسبد است و برای بسیاری از گروه‌های شبه نظامی جذابیت فوق‌العاده‌ای دارد به همین خاطر برخی طالبان سعی دارد تا با سرعتی بی‌سابقه خودشان را به شمال برسانند تا در این گروه سهم و جایگاه خوبی بگیرند.

 

این تمام تلاش رسانه ای آمریکا است که این روزها به راه انداخته تا حوزه ی نفوذ داعش در کشور ما را گسترش دهد هرچند که مقام های ارگ ریاست جمهوری کابل چیز دیگری می گویند. جناب محقق در این رابطه اظهار داشت: هیچ استعمارگری در افغانستان نیامده مگر اینکه سرشکسته از کشور ما خارج شده است، زیرا مردم افغانستان قابل تسخیر نیستند. داعش هم پیش قراول دشمنان اسلام است که هیچ ربطی به اسلام ندارد. انشاء الله داعش را نیز با رو سیاهی از خاک افغانستان بیرون خواهیم راند.

 

که امیدواریم اینگونه باشد که جناب محقق می گوید، هرچند آمریکاییها هرگز نمی گذارند منافع آنها (دیروز طالبان و امروز داعش) به خطر بیفتد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار