افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 23 نوامبر , 2012 لینک کوتاه خبر :

دستگیری 2 عامل انتحاری درکابل

مقام‌های امنیتی اعلام کردند که امروز جمعه (یک روز پیش از عاشورا) دو فرد مظنون را که قصد داشتند به مراسم عاشورا حمله کنند،دستگیر کردند.

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله کشور، گفت این افراد عضو گروهی هستند که مسئولیت تهیه واسکت‌ های انتحاری و انتقال آن به داخل افغانستان را به عهده دارد.

او گفت: به همراه افراد بازداشت شده، چهار واسکت انتحاری نیز به‌دست آمده که خطرناک ترین مواد منفجره در این واسکت ها جاسازی شده است. به گفته سخنگوی وزارت داخله افغانستان، این افراد مسئولیت برنامه‌ریزی بیش از ۸۰ در صد حملاتی را که در گذشته انجام شده به عهده داشته اند و به ویژه در ساختن واسکت‌های انتحاری مهارت داشتند.

آقای صدیقی افزود: “این دو فرد با واسکت های انتحاری می خواستند وارد شهر کابل شوند اما در ولسوالی سروبی بازداشت شدند. هر دو شهروند افغانستان هستند.”

مقام‎های امنیتی گفتند که افرادی که قصد حملات انتحاری دارند اکنون از شیوه‌های تازه‌ای استفاده می‌کنند و واسکت‌های مورد استفاده آنها نیز با ظرافت زیادی طراحی شده است.

سخنگوی وزارت داخله افغانستان در این مورد گفت: ” افراد انتحاری حالا از واسکت های نازک استفاده می کنند تا کسی متوجه نشود که واسکت پوشیده اند. آنها همچنین پتو (شال) می پوشند، یا در دست شان سیم دارند”.

آقای صدیقی به شرکت کنندگان مراسم عاشورا در روز شنبه هشدارد داد که مواظب کسانی باشند که شال دور خود پیچیده اند.

مقامهای افغان می گویند تحقیقات آنها و اعتراف بازداشت شدگان نشان می‌دهد که آنها محله‌های مزدحم شهر کابل را برای انجام حمله انتحاری انتخاب کرده بودند.

نگرانی در مورد حمله به عزاداران عاشورا امسال به این دلیل زیاد است که سال گذشته یک حمله انتحاری به عزاداران عاشورا در کابل جان ۵۴ نفر را گرفت. حمله سال گذشته در زیارت ابوالفضل در مرکز کابل صورت گرفت و دست کم ۱۶۴ نفر را زخمی کرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار