افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 27 جولای , 2016 لینک کوتاه خبر :

دستگیری عامل انتحاری در ولایت لوگر

دستگیر

به گزارش اداره امنیت ملی، یک بمب‌گذار انتحاری وابسته به شبکه حقانی را که قصد حمله به یک مکتب دخترانه داشت، دستگیر شده است.

این اداره در اطلاعیه‌ای نوشته که این فرد در جریان رویارویی مسلحانه ستیزه‌جویان گروه طالبان با نیروهای امنیت ملی در منطقه “خوشی” ولایت لوگر بازداشت شده است.

در این اطلاعیه آمده که فرد بازداشت شده در جریان این درگیری زخمی شد.

براساس این اطلاعیه، این فرد “اعتراف” کرده که قصد داشت به دستور یک قومندان شبکه حقانی به لیسه دخترانه چهارآسیاب در جنوب کابل حمله کند.

اداره امنیت ملی تصاویر ویدیویی از “اعترافات” او را نشر کرده که در آن می‌گوید زیر نظر مربیان پاکستانی در شهر میرامشاه آموزش نظامی و عملیات انتحاری دیده است.

گروه طالبان مخالف آموزش دختران است و در زمان حاکمیت خود در سال‌های ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۰ تمامی مراکز آموزشی دخترانه را تعطیل کرد.

در سال‌های گذشته منابع دولتی در موارد متعددی راپور داده‌اند که اعضای این گروه به مکاتب دخترانه حمله کرده و آنها را به آتش کشیده‌اند.

در حال حاضر صدها مکتب دخترانه در جنوب و شرق افغانستان به دلیل ناامنی و مخالفت این گروه از فعالیت باز مانده و صدها هزار دانش‌آموز را از آموزش محروم کرده است.

شبکه حقانی که فرد بمب‌گذار بازداشت شده عضو آن معرفی شده، از گروه‌هایی است که بسیاری از حملات مرگبار انتحاری به آن نسبت داده می‌شود.

در راپورهای دولتی معمولاً از شبکه حقانی من‌حیث یک گروه مجزا از طالبان نام برده می‌شود، ولی پس از معرفی ملا هبت‌الله آخندزاده من‌حیث رهبر گروه طالبان، رهبر شبکه حقانی من‌حیث معاون او معرفی شد.

گروه طالبان شبکه حقانی را همواره بخشی از “امارت اسلامی” می‌داند. امارت اسلامی عنوان رسمی است که گروه طالبان به خود داده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار