افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 30 ژوئن , 2012 لینک کوتاه خبر :

دستگیری سه کودک به اتهام انتقال بمب به یک بازداشتگاه در قندهار!

قندهار یکی از ناآرام‌ترین ولایت‌های افغانستان است:

نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان اعلام کرده‌اند که پلیس قندهار دو کودک و یک نوجوان را در حال انتقال بمبهای دست‌ساز و مواد منفجره بازداشت کرده است.

نیروهای بین‌المللی با صدور اعلامیه‌ای گفته‌اند که این کودکان قصد داشتند چندین بمب دست‌ساز و مقدار زیادی از مواد منفجره را به داخل یک بازداشتگاه منتقل کنند.

فیصل جاوید، سخنگوی والی قندهار پس از انتشار این خبر از سوی ناتو، روز شنبه، ۱۰ سرطان به بی‌بی‌سی گفت که این کودکان ۱۷، ۱۲ و ۸ ساله هستند.

آقای جاوید گفت که آنها مواد بمبهای دست‌ساز را که دور کنترل می‌شود، با خود حمل می‌کردند و در ولسوالی ژیری قندهار از سوی پلیس دستگیر شدند.

سخنگوی والی قندهار افزود که آنها در حال حاضر در قندهار در بازداشت پلیس هستند و قرار است که پدران آنها هم احضار شوند.

به گفته او، پس از گفتگو با پدران این سه تن، مشخص خواهد شد که کودکان بازداشتی آزاد می‌شوند یا برای انجام تحقیقات به دادستانی معرفی خواهند شد.

این خبر در حالی منتشر شده که صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل، یونیسف، نسبت به استخدام کودکان به عنوان نیروی جنگی به شدت ابراز نگرانی کرده است.

عزیز فروتن، سخنگوی یونیسف در کابل به بی‌بی‌سی گفت: “در سال ۲۰۱۱، ۳۱۶ کودک زیر ۱۸ سال از سوی گروه‌های دیگر به عنوان سرباز یا کسانی که در میدان جنگ کمک می‌رسانند، استخدام شده‌اند. این مایه نگرانی یونیسف است.”

آقای فروتن همچنین گفت بر اساس آمار تازه یونیسف، روزانه نزدیک به پنج کودک در افغانستان کشته یا زخمی می‌شوند.

او افزود: “یونیسف نگران افزایش تلفات کودکان در جنگ های افغانستان است.”

سخنگوی یونیسف همچنین گفت که در سال ۲۰۱۱ بیش از ۱۷۵۰ کودک در درگیری‌های مسلحانه یا کشته یا زخمی شده اند، در حالی که این آمار در سال ۲۰۱۰ کمی بیشتر از ۱۳۹۰ کودک بوده است.

 

 

 

بی بی سی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار