افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 27 ژانویه , 2016 لینک کوتاه خبر :

دستگیری دو قاچاقبر سنگهای قیمتی

منسوبین ریاست مبارزه با جرایم سنگین وزارت امور داخله از قاچاق چهل تن سنگ لاجورد به پاکستان جلوگیری کردند.مل پاسوال عبدالغیور اندرابی، رئیس اداره‌ی جرایم سنگین وزارت امور داخله گفته است که در پیوند با این حادثه، دو تن بازداشت شده است.

آقای اندرابی افزود که این افراد چهل تن سنگ لاجورد را به شکل بسیار ماهرانه در بین آهن‌های کهنه جاسازی کرده بودند و می خواستند به گونه غیرقانونی به پاکستان انتقال دهند.

به گفته او، این مقدار لاجورد طی یک عملیات اوپراتیفی منسوبین ریاست مبارزه با جرایم سنگین وزارت امور داخله در ساحه هود خیل ناحیه نهم شهر کابل با دوتن عاملین قضیه کشف و گرفتار شد.

رئیس مبارزه با جرایم سنگین وزارت امور داخله تصریح نمود که به هیچ فرد اجازه داده نمی شود تا سنگ های قیمتی را به خارج از کشور قاچاق نماید.

لاجورد نوعی سنگ قیمتی است که به خاطر رنگ زیبای لاجوردی در جواهرسازی و مجسمه‌سازی و از پودر آن در میناکاری و نقاشی استفاده می‌شود.

استخراج آن بیش از ۲۵۰۰ سال در افغانستان رواج داشته و عمدتاً به مصر باستان صادر می‌شده‌ است. پژوهش‌ها نشان داده که لاجوردِ استخراج‌شده از معدن سرِ سنگ در افغانستان تنها منبع شناخته‌ شدۀ لاجورد در دنیای باستان بوده ‌است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار