افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی, خبر ویژه, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 2 جولای , 2016 لینک کوتاه خبر :

دستگیری بیش از ۷ هزار تن از مهاجرین افغان در پاکستان

مهاجرین

 

مقام‌ها در قونسل گری افغانستان در پشاور می‌گویند که بیش از هفت هزار پناه‌جوی افغان در چند روز اخیر در ایالت خیبرپختونخوا در پاکستان بازداشت شده اند.

 

جنرال قونسل افغانستان در پشاور با ابراز این مطلب گفت که آزار و اذیت پناه‌جویان افغان در پاکستان به آخرین حد رسیده است.

 

عبدالله وحید پویان جنرال قونسل افغانستان درپشاور گفت: «متأسفانه پس ازجنگ تورخم آزار و اذیت پناه‌جویان افغان به آخرین حد رسید و من و سفیر افغانستان با پرویز ختک وزیر اعلای خیبرپختونخوا دیدار کردیم تا مشکل حل شود.»

 

وی افزود: «پس ازعید نزدیک به ۱۰ هزار خانواده تعهد سپرده اند که به گونۀ داوطلبانه به افغانستان بازگردند اما بازگشت همه پناه‌جویان وقت می‌خواهد.»

 

در همین حال، پناه‌جویان افغان از بد رفتاری پولیس پاکستان سخن گفتند.

 

فدا، پناه‌جوی افغان در پاکستان گفت: «من از حکومت ما در افغانستان می‌خواهیم که به خاطر خدا برای ما کاری بکنید. دراین جا پولیس وحتا مردم ما را اذیت می‌کنند. موضوع ما باید یکطرفه شود. تا هفت هزار نفر تنها در این اواخر از این جا بازداشت شده اند.»

 

جلیل، پناه‌جوی دیگر افغان در پاکستان گفت: «پولیس پاکستان برای ما می‌گوید که کارت‌های تان را بدهید. وقتی نشان می‌دهیم بازهم ما را درموترها با خود می‌برند.»

 

شماری دیگرمی گویند که پولیس پاکستان ازپناهجویان پول نیز می گیرند.

 

روئین، پناه‌جوی افغان در پاکستان گفت: «نه تنها پولیس بل در این روزها غیر نظامیان پاکستان نیز ما را اذیت می‌کنند.»

 

خالد، پناه‌جوی افغان در پاکستان گفت: «می‌گویند که ما سر شما مصرف کرده‌ایم. ازما پول می‌گیرند. یک و یک و نیم هزار پول می‌گیرد؛ به ویژه از کسانی که لباس‌های افغانی دارند.»

 

ايالات متحدۀ امريکا نیز می‌گوید که مشکلات پناه‌جویان را در پاکستان از نزديک بررسى مى‌کند.

 

هرچند حکومت پاکستان مهلت بودوباش یک و نیم میلیون پناه‌جوی قانونی افغان را در این کشور برای شش ماه تمدید کرد اما روند آزار و اذیت این پناه‌جویان و یک میلیون پناه‌جوی غیرقانونی افغان هنوز هم ادامه دارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار