افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 8 فوریه , 2015 لینک کوتاه خبر :

دستگاه های دولتی را فلج نکنید

وزیرانی که از مجلس رای اعتماد گرفته اند به مراسم تحلیف رفتند و به وزراتخانه های خود معرفی شدند. کارایی در تغییر مثبت این وزیران در حکومت وحدت ملی مورد سوال مردم است. آنها تا چه حد می توانند آسیب های قبلی را جبران نمایند و قناعت مردم را برطرف نمایند؟ روند کاری وزارت خانه هایی که هنوز با سرپرست اداره می شوند چگونه خواهد بود؟

 

داکتر امین فرهنگ وزیر پیشین تجارت در برنامه « صد روز پس از تحلیف» گفت: مراسم تحلیف کابینه اجرا شد کار خوب و مثبتی است اما متاسفانه اعضای کابینه کامل نیستند و فقط ثلث آن از فیلتر مجلس گذشتند. امیداوریم همین تعداد هم به صورت دقیق و به سرعت کار خود را شروع کنند. اینکه دو ثلث دیگر همچنان با سرپرست اداره می شوند می تواند یک چالش جدید باشد. رییس جمهور و رییس اجرایی نباید صبر کنند تا بعد از یک ماه و نیم که اعضای مجلس از مرخصی برگشتند دیگر وزرا را معرفی کنند باید آنها را زودتر معرفی و از اعضای پارلمان بخواهند به بررسی آنها بپردازند.

 

وی ادامه داد: یقیناً دو رهبر افراد خوب و شایسته ای در اطراف خود دارند اما این بار با توجه به تجربه ای که از معرفی کابینه داشتند، باید دو نکته را حتماً در نظر بگیرند. اول، اشخاصی را که معرفی می کنند به طور دقیق بررسی کنند تا در مجلس مورد بحث و جدل قرار نگیرند. دوم، مواردی مانند افراد دوتابعیتی تکرار نشود از همان ابتدا این موارد را در نظر گرفته و رعایت شود. در معرفی دیگر اعضای کابینه، باید تمام جوانب به طور دقیق بررسی شود.

 

فرهنگ در ارتباط با صلاحیت های رییس جمهور در ارتباط با عزل و نصب اشخاصی که جدیداً در اداره امور انجام داده است، گفت: رییس جمهور مشغول خانه تکانی اداره امور است. افرادی را عز ل می کند و افرادی دیگر را بر جایگاه آنها می نشاند. رییس جمهور این صلاحیت ها را دارد اما مهم این است که این کارها براساس حب و بغض شخصی نباشد. اگر هم تغییر و یا تبدیلی ایجاد می شود باید جانشین کسانی که رفته اند افرادی بهتر و کاردان تر بیایند.

 

وی افزود: اشرف غنی و داکتر عبدالله می خواهند تمام والی ها را از صحنه بیرون کنند و والی های جدید نصب کنند. افرادی که زیر دست والی فعلی کار می کنند برای اینکه خود از صحنه بیرون نشوند تا اندازه ای بهتر به کارهای خود رسیدگی می کنند. عزل و نصب والی ها نباید باعجله صورت بگیرد با این کار دستگاه اداری افغانستان فلج می شود.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار