افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 12 مارس , 2016 لینک کوتاه خبر :

دستور تازه رییس جمهور غنی برای بازنگری پرونده قتل فرخنده

ریاست جمهوری می گوید که قضیه فرخنده، برای رییس جمهور، اهمیت ویژه یی دارد؛ از همین رو، آقای غنی به لوی سارنوالی دستور داده است که این پرونده را دوباره بررسی کند.

هرچند، معاون سخنگوی رییس جمهور تأکید می ورزد که رییس جمهور، در چگونه گی کار لوی سارنوالی در این راستا، دخالت نخواهد کرد.

با نزدیک شدن سال روز قتل فرخنده، چگونه گی به کیفر رسیدن عاملان این رویداد، نیز بیشتر مطرح است.

پیشتر لوی سارنوالی گفت که جرم سیزده تن این در پیوند، نهایی شده است و دادگاه، فیصله نهایی اش را در باره این افراد صادر کرده است.

اما اکنون، از دستور تازه رییس جمهور، برای بازنگری این پرونده از سوی لوی سارنوالی، سخن گفته می شود.

سید ظفر هاشمی-معاون سخنگوی رییس جمهور می گویدکه:”به لوی سارنوال افغانستان، هدایت داده تا موضوع فرخنده را و پرونده فرخنده را یک بار دیگر بازگشایی کند. ولی این را به خاطر داشته باشید که سکتور قضایی افغانستان استقلال دارد و رییس جمهور نمی تواند مداخله مستقیم در این قسمت داشته باشد.”

دادگاه، برای سه تن از عاملان قتل فرخنده، بیست سال زندان، برای نه تن شانزده سال زندان و برای یک تن دیگر هم، ده سال زندان را در نظر گفته است. هرچند، این افراد در دادگاه های ابتدایی واستیناف، به اعدام محکوم شده بودند.

در این میان، پدر و مادر فرخنده، نیز بر نیاز رسیده گی لازم به پرونده قتل دختر شان تأکید می ورزند.

محمد نادر ملک زاده-پدر فرخنده می گوید که:”از دستگاه قضایی افغانستان، خصوصاً ستره محکمه افغانستان، آرزوی من این است که عدالت را تأمین کنند تا این که دیگر فرخنده های افغانستان، به چنین سرنوشت دچار نشده باشند.”

هاجره ملک زاده-مادر فرخنده می گویدکه:”انشاالله که این دوسیه را ما بررسی می کنیم! عدالت تأمین می شود! من عدالت می خواهم، نه انتقام! همین پیام من است.”

فرخنده ملک زاده، دختر بیست و هفت ساله، نزدیک به یک سال پیش، در نزدیک مسجد شاه دو شمشیره، به ظن سوزاندن قرآن، اتهامی که پسان غلط ثابت شد، از سوی ده ها تن لت و کوب و سپس به آتش کشیده شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار