افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 18 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

دستهای حکومت دخیل در واقعه بدخشان

رییس ستاد مشترک ارتش افغانستان کوتاهی در حادثه بدخشان را پذیرفت. واقعه بدخشان خشم نمایندگان را برانگیخته و آنان خواستار کناره گیری سران حکومت وحدت ملی شده اند. نمایندگان مجلس افزایش ناامنی و حملات طالبان را به بی کفایتی سران حکومت وحدت ملی پیوند می دهند و خواستار کناره گیری آنان شده اند. حتی برخی نمایندگان مجلس رییس جمهور را به معامله با داعش متهم و طرح معذرت خواهی از طالبان از سوی رییس جمهور راغنی مایه شرم خوانده اند. اما چگونه سربازان ارتش در بدخشان قربانی شده اند و مسوول این ماجرا کیست؟

 

محمد اقبال صافی عضو مجلس نمایندگان در برنامه «فراخبر» گفت: چطور می شود که حدود چهارصد خانواده خارجی به بدخشان بیایند و هسته گذاری کنند اما اراده کلان سیاسی کشور در از بین بردن آنها وجود نداشته باشد؟ پس مشحص است که معامله ای در کار است. قطعاً در شمال کشور مسایل کلان منطقه ای و بین المللی وجود دارد و موضوع داعش امروز موضوعی بسیار گرم است.

 

وی در ارتباط با واقعه بدخشان عنوان کرد: در این روزها که در بدخشان عملیات صورت گرفته بود نهادهای امنیتی ما غفلت شدیدی کردند از فرمانده کل سپاه خبری نیست، از فرمانده امنیتی خبری نیست، قوماندان کندک هم فرار را بر قرار ترجیح داده است. به خاطر این غفلتی که انجام داده اند به روشنی مشخص می شود که در دست های بالا معامله ای جریان دارد. نیروهای امنیتی مانند همیشه قهرمانانه جنگیدند اما در وزارت دفاع وزیر وجود ندارد، فرمانده های سپاه وجود ندارد و رییس جمهور به نام حکومت داری ملت را به خاک و خون می کشاند و با دنیا معامله می کند.

 

اقبال غفلت فرماندهان ارتش را نابخشودنی خوانده و گفت: ماجرایی که امروز در بدخشان به وجود آمد در طی دهه اخیر بی سابقه بوده است. در گذشته دشمن از نام ارتش افغانستان می ترسید، حالا طالبان آنقدر نیرو پیدا کرده اند که بیست و هشت نفر از آنها را سر می برند. در این واقعه سربازانی که گیرمانده بودند با فرمانده ها تماس گرفته بودند اما آنهاهمه تلفن هایشان خاموش بوده است.

 

این نماینده مجلس معتقد است حکومت و ماموران بالا دست آن از طالبان حمایت می کنند و در ماجرای بدخشان نیز دست داشته اند و افزود: از سه سال قبل نمایندگان بدخشان فریاد می زدند که دشمنان در حال هسته گذاری در وردوج هستند و هر چه به فرمانده سپاه آنجا می گویند و با وزیر دفاع وقت ملاقات می کنند کسی صدای آنها را نمی شوند. بنابراین مشخص می شود فرمانده سپاه، وزیر دفاع و رییس جمهور با آن ها همکاری می کنند. حالا نمایندگان بدخشان به این نتیجه رسیده اند که زلمی ویسا فرمانده ارتش، یک طالب است.

 

وی خواستار برکناری و مجازات فرماندهان شد و تصریح کرد: در افغانستان همیشه کسانی که در سطوح پایین قرار دارند قربانی این وقایع می شوند چرا آنهایی که در بالا قرار دارند قربانی نمی شوند؟ چرا فرمانده قربانی نمی شود؟ آنها باید به خاطر این غفلتی که در بدخشان کرده اند اعدام شوند و کسانی دیگر از وزیر گرفته تا دیگر جایگاهها اگر استعفا ندهند رییس جمهور باید آنها را برکنار کند.

 

صافی در خصوص آمار قربانیان واقعه بدخشان گفت: درست است که ارقام را باید وزارت دفاع بدهد به خاطر اینکه سربازان افسران آنها هستند اما منشی مجلس گفته است که اطلاعات دقیق از شفاخانه گرفته اند که حدود سی نفر زخمی در آنجا بوده است و بیست و هشت نفر سربریده و چند نفر هم در اسارت هستند. اگر همه اینها را با هم حساب نماییم که حدود شصت نفر می شود اما وزارت دفاع آماری کم تر از این رقم را داده است.

 

وی در ارتباط با راه حل این معضلات در کشور عنوان کرد: تمام نهادهای امنیتی ما باید بسیار قوی و بیدار باشند، امروز دشمن در کمین است. کسانی که توانمندی انجام وظیفه را ندارند و سن شان بالا رفته است لطف کنند و ارتش را ترک کنند و جوانانی که در رتبه پایین تر هستند به جای آنها بیاید که همیشه در کنار سربازان خود ایستاده باشند و بتوانند از این خاک و از این مردم دفاع کنند.

 

صافی در پایان در ارتباط با جنگ در شمال اظهار کرد: در تمام افغانستان جنگ وجود دارد اما هدف اصلی جنگ در شمال است. خارجی هایی که ازبک و چچنی هستند با شمال افغانستان رابطه دارند، آنها می خواهند شمال را وزیرستان ثانی بسازند و از آنجا حملات خود را به دیگر کشورها انجام دهند. در این موضوع دست هایی از درون حکومت هم با آنها همکار است.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار