افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 3 ژوئن , 2017 لینک کوتاه خبر :

دستانِ چرب تان را با دامنِ ما پاک نکنید!

 

امریکا ادعا کرد که شبکه حقانی از جولانگاه‌های امن خود در پاکستان دست به عملیات می‌زند و بارها از پاکستان خواسته ‌است ارتباط خود با شبکه حقانی را قطع کند، اما سفیرپاکستان این اتهام را رد کرد.

وی گفت: مقصر دانستن پاکستان درپس مسایل و مشکلاتی که افغانستان با آن مواجه است، کمکی به حل این مسایل نمی کند و باعث بهبود امنیت افغانستان نخواهد شد.

افغانستان و امریکا، پاکستان را متهم به پناه دادن به این شبکه تروریستی در مناطق سرحدی و قبایلی می دانند و مقامات کشورمان به تازه گی مدعی شده است که یک گروه مستقر در پاکستان عامل انفجار مهیب و مرگبار روز چهارشنبه گذشته در منطقه دیپلوماتیک کابل بوده است.

اعزاز احمد چودری سفیر پاکستان در امریکا روز گذشته در مصاحبه با واشینگتن تایمز گفت: اردوی پاکستان خاصتاً در مناطق قبایلی در شمال غرب این کشور(مناطق نزدیک سرحد افغانستان) حملات گسترده علیه تروریست ها انجام داده و تمام تروریست هایی را که در این منطقه مخفی شده بودند، از بین برده است.

سفیر پاکستان اظهار داشت: شبکه حقانی امروز از نظر ما یک گروه فراری محسوب می شود و به افغانستان متواری شده است . مقصر دانستن پاکستان درپس مسایل و مشکلاتی که افغانستان با آن مواجه است، کمکی به حل این مسایل نمی کند و باعث بهبود امنیت افغانستان نخواهد شد. اینکه برخی می گویند پاکستان مقصر تمام مسایل افغانستان است، حرفی بی اساس و ساده انگارانه است.

اعزاز احمد چودری گفته است: فقط دستگاه امنیت ملی افغانستان مدعی شده که شبکه حقانی عامل انفجار اخیر کابل بوده و دولت کابل هنوز اظهار نظر نکرده است. اگر امنیت ملی افغانستان تا این حد زیرک است که می تواند چند دقیقه پس از وقوع حمله عامل آن را شناسایی کند، پس چرا زمانی که این تروریست ها داشتند وارد منطقه دیپلوماتیک می شدند، متوجه آن نشدند.

سفیر پاکستان در واشینگتن در شرایطی بحث نقل مکان شبکه حقانی به خاک افغانستان را مطرح کرده است که این گروه، یکی از دلایل اصلی تیره گی روابط پاکستان و امریکا است. امریکا سازمان استخبارات اردوی پاکستان، موسوم به آی‌اس‌آی را به حمایت از گروه حقانی متهم می‌کند. پاکستان این گونه اتهامات و ادعاها را کاملا بی اساس می داند و می گوید در مبارزه با تروریزم هیچ تبعیضی میان گروه های تروریستی مختلف قایل نیست.

امریکا ادعا می کند که شبکه حقانی از جولانگاه‌های امن خود در پاکستان دست به عملیات می‌زند و بارها از پاکستان خواسته ‌است ارتباط خود با شبکه حقانی را قطع کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار