افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 27 فوریه , 2012 لینک کوتاه خبر :

در پی کشته شدن مشاوران امریکایی در وزارت داخله: مقامات خارجی در واکنش های متفاوت!!

س از کشته شدن دو مشاور امریکایی در وزارت امور داخله، باراک اوباما رییس جمهور امریکا تاکید می ورزد که کشورش به همکاری با حکومت و مردم افغانستان متعهد است.

در همین حال پنتاگون کشته شدن مشاوران نظامی امریکایی را در کابل پذیرفتنی نمی داند.

از سوی هم آیساف با ابراز تاسف از کشته شدن این دو مشاور، از آغاز بررسی های گسترده در این باره خبر می دهد.

سخنگوی وزارت امور داخله با ابراز این که مشاوران امریکایی از سوی کارمند ریاست پلان و اپاسیون وزارت امور داخله کشته شده است، می گوید که این مرد عبدالصبور نام دارد و باشنده ولایت پروان است.

این در حالی است که فراخواندن رییس جمهور کرزی برای حفظ آرامش پس از رویداد روز شنبه در وزارت امور داخله با استقبال کاخ سفید روبه رو شده است.

باراک اوباما در بیانه ای از تدابیری که فرماندهی کل نیروهای خارجی در افغانستان برای تامین امنیت بیشتر نیروها گرفته نیز پشتیبانی کرده است.

رییس جمهور امریکا گفت:” از بیانیه رییس جمهور کرزی که مردم را به آرامش و ابراز صلح آمیز احساسات شان برای آتش زدن نسخه های قران کریم فراخوانده است، استقبال می کنیم.”

اما وزارت دفاع ایالات متحده امریکا در این باره دید دیگری دارد. لیون پنتا، وزیر دفاع امریکا گفته است که پنتاگون کشته شدن مشاوران نظامی امریکایی را در کابل غیر قابل پذیرش می داند و از مقام های افغانستان خواستار محافظت بهتر نیروهای ایتلاف و جلوگیری از افزایش خشونت هاست.

در این میان آیساف می گوید که هنوز زود است تا درباره چگونگی این رویداد چیزی گفته شود.

کاستین جکوبسن، سخنگوی آیساف می گوید که این رویداد را با آتش زدن قرآن در ارتباط نمی دانیم زیرا باید منتظر پخش جزییات بررسی ها باشیم.

وی در ادامه گفته است که یک هفته پر تنش را پشت سر گذاشته ایم و اینک شاهد کشته شدن همکاران خود هستیم که بسیار متاثر کننده است.

بر بنیاد آمارها، تاکنون بیش از 60 خارجی در چنین رویدادهای در افغانستان جان باخته اند.

برخی از کارشناسان کشور معتقد است که افزایش این گونه رویدادهای بی اعتمادی میان نظامیان داخلی و خارجی را بیش از هر زمانی افزایش می دهد و گره چالش های امنیتی کشور را پیچیده تر می کند.

افغان پیپر

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار