افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 5 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

در پی مشکلات آزمون کانکور مجلس سرپرست وزارت تحصیلات را استجواب کرد

اعضای مجلس نمایندگان کشور در پیوند به مشکلات در آزمون کانکور ۱۳۹۳، سرپرست وزارت تحصیلات عالی و مقام‌های کمیته آزمون کانکور این وزارت را روز گذشته برای پاسخگویی به مجلس فراخواندند.

بی نتیجه ماندن شماری زیادی از اشتراک کنند‌گان کانکور با نمرات بالا، کامیاب شدن شماری بر خلاف رشته انتخابی و عدم تبدیلی دختران از یک ولایت به ولایت دیگر از مشکلات آزمون کانکور بود که اجندای دیروز مجلس را تشکیل داد.

شماری از اعضای مجلس نمایندگان مشکلاتی را با سرپرست وزارت تحصیلات مطرح کرده و خواستار جواب و توضحیات سرپرست وزارت تحصیلات عالی در این باره شدند.

عثمان بابری، سرپرست وزارت تحصیلات عالی کشور گفت که نسبت به سال‌های گذشته، بی عدالتی‌ها در کانکور کاهش یافته است.

آقای بابری گفت که انتخاب‌های نادرست سبب بی نتیجه ماندن شرکت کنندگان در آزمون کانکور شده است اما نمره‌دهی در امتحان شفاف و بدون نقص است.

او پذیرفت که تبدیلی از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر از مشکلات جدی فراروی جوانان به خصوص دختران است اما به گفته بابری، یک کمیته به این مشکل اشتراک کنندگان کانکور رسیدگی می‌کند.

به گفته سرپرست وزارت تحصیلات عالی، دختران در صورت داشتن مشکلات با در نظر داشت نمرات کانکور به ولایت‌های دلخواه‌شان تبدیل می‌شوند.

همزمان با اعلام نتیجه کانکور سال ۱۳۹۳ وزارت تحصیلات همچنان اعلام کرد که امسال روند تبدیلی از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر متوقف است که این امر سبب مشکلاتی برای برخی از دختران در ادامه تحصیل در ولایت‌های نا امن شده است.

آقای بابری اما گفت که برخی از شاگردان با جعل کاری در تلاش استفاده از روند تبدیلی دانشگاه هستند.

او اما از ارگان‌های عدلی کشور انتقاد کرد و گفت: “یک کارمند کثیف را به دادستانی معرفی کردیم اما بعد از مدتی دوباره برائت گرفته است.”

با آن هم سرپرست وزارت تحصیلات عالی می‌گوید که در برخی از ولایات در جریان امتحان کانکور با استفاده از موبایل تقلب بی‌سابقه‌ای صورت گرفته است.

به گفته بابری در آزمون کانکور ۱۳۹۳ جعل و تقلب بیشتر از سال‌های گذشته بوده، او شمار کسانی که در جریان امتحان تقلب کرده‌اند را ۷۹۸۵ تن اعلام کرد.

با این حال سرپرست وزارت تحصیلات عالی گفت که کانکور سال ۱۳۹۳ چند تفاوت با کانکورهای گذشته داشته است که به گفته او، کمیته حمایوی از کانکور در این سال تشکیل شد که وزارت تحصیلات وضعیت کانکور سال گذشته را قناعت بخش می‌داند.

مداخله مقام‌های محلی و زورمندان در جریان آزمون کانکور

سرپرست وزارت تحصیلات عالی کشور در اظهاراتش در مجلس نمایندگان گفت که شماری از مقام‌های محلی در جریان برگزاری آزمون کانکور در ولایات نه تنها با کمیته کانکور همکاری نداشته بلکه زمینه تقلب را فراهم کردند.

عثمان بابری از مقامات و زورمندانی که در آزمون کانکور مداخله کرده‌اند نام نگرفت اما تاکید کرد که کانکور باید مصئون شود.

به گفته بابری، عوامل معین در برخی از ولایات باعث مشکلات در کانکور شده و روحیه همکاری ضعیف بوده است.

بابری گفت: “افراد غیر مسئول و زورمند در برخی ولایات در جریان کانکور مداخله کرده‌اند. بسیاری از استادان در ولایات لت و کوب شده‌اند و اکنون کسی حاضر نیست به ولایات سفر کند.”

برای مصئونیت کانکور بابری گفت که خواست وزارت تحصیلات عالی این بوده که شبکه‌های مخابراتی در جریان این آزمون در هر ولایت باید قطع می‌شد تا این وزارت می‌توانست از ارسال سوال و جواب توسط تلفن جلوگیری کند اما به گفته او، چنین همکاری نشده است .

از همین رو به گفته بابری در ولایت‌های بلخ، میدان وردک، کاپیسا و پروان آزمون کانکور یک بار لغو شد.

نظام افغانی جدید برای تحصیلات عالی

سرپرست وزارت تحصیلات عالی کشور گفت که این وزارت اساسات یک نظام افغانی موفق را گذاشته که در ده تا پانزده سال دیگر تکمیل خواهد شد.

او گفت که در بخش‌های کیفی تحصیلات عالی نیز کارهای زیادی صورت گرفته و در تمام رشته‌ها نصاب درسی تجدید نظر شده است.

بابری در اظهاراتش به موضوع کاهش بورس‌های تحصیلی در خارج از کشور صحبت کرد و گفت که وزارت در مورد بودجه مالی بورس‌های تحصیلی با چالش مواجه است.

او همچنان گفت که در سال‌های گذشته دانشجویان افغان درهندوستان در دانشگاه‌های بی کیفیت معرفی شده و درس می‌خوانند.

در آزمون کانکور سال ۱۳۹۳ بیش از ۲۱۹ هزار تن شامل امتحان شدند که از این میان ۵۶ هزار و ۲۴۶ نفر به تحصیلات عالی دولتی جذب شدند و ۲۴ هزار و ۱۱۸ تن به موسسات تحصیلات نیمه عالی دولتی راه یافته‌اند.

هم‌چنان ۴۰ هزار نفر که نمرات کامیابی بیش از ۱۷۷ را به دست آورده‌اند با تخفیف به موسسات تحصیلات عالی خصوصی معرفی شده اند که این تخفیف چهار سال تحصیلی را در بر می‌گیرد.

بر اساس آمارهای وزارت تحصیلات عالی، در مجموع۱۲۰ هزار و ۵۸۹ تن در آزمون سال گذشته کامیاب شده‌اند و بیش از یک صد هزار که ۴۵ درصد از مجموع داوطلبان کانکور را نشان می‌دهد ناکام مانده‌اند.

از این میان اشتراک کنندگان کانکور، ۷۰ درصد پسر و ۳۰ درصد دختر هستند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار