افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 14 می , 2012 لینک کوتاه خبر :

در پی قتل رحمانی؛ مشرانوجرگه به شورای عالی صلح هشدار داد

مولوی ارسلا رحمانی مسوول کمیته زندانیان شورای عالی صلح و وزیر تحصیلات عالی گروه طالبان، پیش از چاشت امروز در منطقه ده بوری در غرب شهر کابل از سوی افراد مسلح ناشناس به قتل رسید.
حشمت الله استانکزی سخنگوی قوماندانی امنیه ولایت کابل با تایید این رویداد، به خبرگزاری بخدی گفت که آقای رحمانی حوالی ساعت 9:30 پیش از چاشت امروز، زمانی به قتل رسید که همراه با دو تن دیگر به سوی دفتر کارش در حرکت بود.
به گفته استانکزی، مولوی رحمانی، از خانه مسکونی خود واقع در منطقه ده بوری شهر کابل خارج شده بود و در داخل موتر هدف تیر اندازی مهاجمان مسلح قرار گرفت.

او می گوید که جسد مولوی رحمانی به شفاخانه سردار محمد داوود خان در وزیر اکبر خان انتقال داده شده است.
ارسلا رحمانی از اعضای کلیدی گروه طالبان بود که پس از سقوط امارت اسلامی، به همراه شماری از سران این گروه، از صفوف طالبان خارج شد.
ملا عبدالسلام ضعیف سفیر پیشین طالبان در اسلام آباد، وکیل احمد متوکل وزیر خارجه پیشین طالبان، سید اکبر آقا سکرتر و رییس دفتر ملا عمر، عبدالحکیم مجاهد نماینده طالبان در ملل متحد و شمار دیگری از رهبران و قوماندانان طالبان به حکومت افغانستان پیوستند.
حکومت افغانستان، بارها اعلام کرده است که حضور این افراد، برای پیشبرد پروسه صلح موثر خواهد بود اما شماری از آگاهان، این دیدگاه حکومت افغانستان را به شدت مورد انتقاد قرار دادند.
به باور آنان، حضور این افراد در کابل، می تواند باعث انتقال بسیاری از برنامه های کلان و سری حکومت به هسته رهبری طالبان در کویته پاکستان شود.
در همین حال، محمدعلم ایزدیار، معاون مشرانو جرگه به خبرگزاری بخدی گفت که اعضای این مجلس، از کشته شدن مولوی رحمانی متاثر هستند و این رویداد را به شدت محکوم می کنند.
آقای ایزدیار هشدار داد که مخالفان مسلح دولت، برای بی نتیجه نگهداشتن روند صلح در تلاش ترور سایر شخصیت های دخیل در این پروسه هستند و ارگان های امنیتی، باید در این مورد هوشیار باشند.
ارسلا رحمانی سناتور انتصابی از سوی رییس جمهور کرزی در مشرانو جرگه بود و همزمان به عنوان عضو شورای عالی صلح نیز فعالیت داشت.
ایزدیار، نقش ارسلا رحمانی در روند صلح را تاثیر گذار خواند و گفت که این رویداد نشان می دهد که گروه های مخالف مسلح، حاضر نیستند وارد روند صلح شوند.
معاون مشرانو جرگه هشدار داد که ترور آقای رحمانی، نباید ساده انگاشته شود و بیم آن می رود که ترور شخصیت های تاثیر گزار در روند صلح، شدت یابد.
نماینده طالبان در قطر
ارسلا رحمانی از چهره های کلیدی امارت طالبان بود که به باور شماری از آگاهان، تا آخرین روز های زندگی اش، از مشروعیت سیاسی گروه طالبان دفاع کرد.
رحمانی اگرچه از چهره های میانه رو گروه طالبان به شمار می رفت اما نسبت به حضور نیروهای خاجی همواره موضع واکنشی داشت و این حضور را تجاوز می خواند.

او، پس از برگزیده شدن به عنوان رییس کمیته زندانیان شورای عالی صلح، خواهان بررسی وضعیت زندانیان گوانتانامو از سوی هیئت این شورا شد.
در همین حال و پس از ایجاد سرو صداها در مورد گفت و گوهای صلح در قطر، برخی از مقام ها در دولت افغانستان از نقش کلیدی افرادی مانند ارسلا رحمانی و ملا ضعیف در گفت و گوهای صلح یاد کردند.
یکی از مقام ها در دولت افغانستان به واشنگتن پست گفته بود که “گفتگو های دوامدار صلح ادامه دارد و افغانستان به افرادی مانند ملا عبدالسلام ضعیف و رحمانی  نیاز دارد که این افراد می توانند به نمایندگی برخی حلقات طالبان صحبت کنند.”
آقای رحمانی نیز به این خبرگزاری گفته بود که او چهار بار در یک ماه با آقای کرزی در باره گفت و گوهای قطر ملاقات داشته است.
واشنگتن پست در ادامه نوشته است که گروه طالبان، این گزارش ها که گویا رهبران پیشین شان نمایندگان کنونی شان در گفت و گوهای قطر هستند را رد کردند اما به باور این روزنامه امریکایی، ملا عبدالسلام ضعیف، مولوی ارسلا رحمانی و سایر مقامات سابق رژیم طالبان از سوی امریکا به عنوان نمایندگان طالبان انتخاب شدند.
شماری از آگاهان، ترور مولوی رحمانی را یک رویداد بی سابقه در نحوه برخورد با سران پیشین طالبان می دانند.
آنان می گویند که در پیوند به این رویداد، چندی پیش، شماری از سران طالبان در پاکستان از جمله استاد یاسر و مولوی اسماعیل از سوی سازمان استخباراتی پاکستان به قتل رسیده بودند.

گفته می شود؛ حلقاتی در بیرون از افغانستان در راستای جلوگیری از به نتیجه رسیدن گفت و گو های صلح با طالبان، در صدد حذف چهره های تاثیر گزار پیشین طالبان هستند و علی رغم رد ترور ارسلا رحمانی از سوی طالبان، ممکن است که سایر چهره های مطرح طالبان نیز در لیست کسانی باشند که باید به سرنوشت آقای رحمانی دچار شوند.

بخدی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار