افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 21 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

در ولایات هرات و بادغیس: تلفات جانی و خسارات مالی زیاد دراثر ریزش باران و جاری شدن سیل

دست کم پنج نفر بر اثر بارندگی شدید و جاری شدن سیلاب در ولایات هرات و بادغیس کشته و چهار نفر نیز بر اثر صاعقه زخمی شدند .
عبدالحمید مبارز رئیس مبارزه با حوادث طبیعی ولایت هرات به خبرنگار ما گفت : در ولسوالیهای غوریان ، پشتون زرغون، شیندند و ادرسکن این ولایت پنج نفر بر اثر جاری شدن سیل کشته و زخمی شدند.
وی افزود:  ده ها راس مواشی و صدها جریب زمینهای زراعتی در این مناطق بر اثر سیلاب از بین رفته و بیش از 50 منزل مسکونی نیز تخریب شده اند.
این مقام مسئول از اعزام چهار تيم امداد جهت كمك رساني به آسيب ديدگان به منطقه  و انتقال مجروحين به شفاخانه ولایت هرات خبرداد.
در همین حال خبرها از ولایت همجوار بادغیس حاکی از آن است که سیلاب تلفات و خسارات هنگفت مالی را در ولسوالی قادس آن ولایت ببار آورده است.
حاجی شراف الدین مجیدی سخنگوی والی بادغیس میگوید: دست کم سه تن بر اثر جاری شدن سیل در این ولسوالی کشته شدند و صد ها راس مواشی از بین رفتند.
وی افزود : راه های اکثر قریه های منتهی به مرکز ولسوالی قادس بر اثر سیلاب مسدود شده و مشکلات ترانسپورتی را برای باشندگان آن ولسوالی ببار آورده است.
طوفان و بارندگي هاي شديد در غرب كشور تا كنون بيش از هزاران راس مواشي و هزاران جريب زمین تحت کشت را ازبین برده و براقتصادی ضعیف کشاورزان این منطقه صدمه فراوانی زده است.

مقامات محلی در غرب افغانستان میگویند آمار تلفات و خسارات ناشی از سیلاب در غرب افغانستان افزایش یافته است.
دست کم 5 تن بر اثر بارنده گی شدید و جاری شدن سیلاب در ولایات هرات و بادغیس هلاک و چهار تن دیگرشان بر اثر وقوع رعد و برق زخمی شدند که وضعیت صحی شان وخیم گزارش شده است.
عبدالحمید مبارز حمیدی رئیس مبارزه با حوادث طبیعی در غرب افغانستان میگوید ولسوالیهای غوریان ، پشتون زرغون، شیندند و ادرسکن در هرات از جمله مناطقی هستند که تلفات جانی و خسارات مالی در این مناطق ببار آمده است.
وی افزود دست کم دو تن از اعضای یک فامیل بر اثر فروریختن سقف یک منزل مسکونی در ولسوالی پشتون زرغون هلاک شدند و چهار تن دیگر براثر برخورد رعد و برق دچار سوخته گی شدند که وضعیت صحی شان وخیم است.
بنا به اظهارات وی در این حادثه طبیعی ده ها راس مواشی و صدها جریب زمینهای زراعتی از بین رفته و بیش از 50 منزل مسکونی نیز تخریب گردیده است.
آقای حمیدی میگوید چندین تیم کمک کننده از سوی ریاست مبارزه با حوادث طبیعی به مناطق آسیب پذیر اعزام شدند .
در همین حال خبرها از ولایت همجوار بادغیس حاکی از آن است که سیلاب تلفات و خسارات هنگفت مالی را در ولسوالی قادس آن ولایت ببار آورده است.
حاجی شراف الدین مجیدی سخنگوی والی بادغیس میگوید دست کم سه تن در جریان سرازیر شدن سیلاب در ولسوالی قادس هلاک شدند و صد ها راس مواشی از بین رفتند.
وی افزود راه های اکثریت قریه های منتهی به مرکز ولسوالی قادس بر اثر سرازیر شدن سیلاب مسدود شده و مشکلات بزرگ ترانسپورتی را برای باشنده گان آن ولسوالی ببار آورده است.
درهمین حال شماری از باشنده گان ولایتهای هرات و بادغیس که از این ناحیه متضرر شدند میگویند تا کنون هیچ کمکی از سوی موسسه های داخلی و خارجی به آنها نشده است.
آنان میگیویند: خانه هایشان را از دست داده و تمامی مواد غذایی شان در جریان سیلاب از بین رفته است.
سیلابها همه ساله در فصل بهار تلفات جانی و خسارات هنگفت مالی را در غرب افغانستان ببار می آورد و مردم از این ناحیه شدیدا” متضرر میگردند.

 

 

 

 

 

 

 

 

آواپرس

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار