افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 21 ژوئن , 2015 لینک کوتاه خبر :

در هر شرایطی انتخابات باید برگزار شود

نه ماه از حکومت وحدت ملی گذشت. هیچ کدام از کارهایی را که رهبران حکومت وحدت ملی برای مردم در نظر داشتند انجام نشد. نه تنها این کارها انجام نشد بلکه به شکلی وخیم تر اوضاع را بدتر کرد. وضعیت امنیتی بسیار وخیم تر از سیزده سال گذشته مردم را به کام جنگ فرو برده و اقتصاد کشور ضعیف تر قبل شده است. رهبران قول اصلاح نظام انتخاباتی و برگزاری انتخابات شفاف داده بودند اما از زمان انتخابات گذشت و حتی یک انتخابات مانند سایر انتخابات هم برگزار نشد. حالا جنجال های زیادی برسر ادامه کار پارلمان بعد از پایان کار آنها جریان دارد و کشور را با بحران مواجه کرده است.

 

بسم الله شیر رییس حزب وفاق ملی افغانستان در برنامه «چنبر» گفت: اینکه رهبر حکومت وحدت ملی تا به حال انتخابات را برگزار نکرده است یک خیانت ملی پنداشته می شود و باید مجازات شدیدی برای آن درنظر گرفته شود. در دیگر کشورها اگر رییس جمهور سهل انگاری کند مجازات می شود. در کشور ما متاسفانه خشت اول کج گذاشته شد، رییس جمهور غیر قانونی انتخاب شد و بر اساس رای مردم نبود. چرا رهبران حکومت انتخابات را مرتب به تعویق انداختند؟ چرا که خود مطابق با قانون نیامده اند و کارهای غیر قانونی بسیاری بعد از آن انجام دادند آنها انتخابات پارلمان را به تعویق انداختند که هیچ کسی دیگر بر آنها نظارت نداشته باشد.

 

وی مردم را در مقابل خیانت های حکومت خاموش و بی تفاوت دانسته و افزود: خیانت ملی در افغانستان تبدیل به فرهنگ شده است. متاسفانه ملت، ملتی است که در خواب است یا اینکه خود را به خواب زده است. چرا که قانون شکنی به اوج خود رسیده است. ای کاش ما در مقابل قانون شکنی ها خون نمی دادیم، کشته نمی دادیم، اقتصاد ما بر هم نمی خورد. با این اوضاع هم مردم خاموش هستند. مردم باید در هر برهه زمانی خواسته های شان را به کسی که به وی رای داده اند، بگویند و از وی بخواهند و اگر انجام نداد از وی بازخواست کنند و اعتراض نمایند و وی را محاکمه کنند.

 

جناب شیر معتقد است در افغانستان در هر صورتی انتخابات باید برگزار می شد و گفت: اگر در کشوری رهبر آن حکومت ناتوان باشد، به طور مثال بیمار باشد، بمیرد و یا هر چیزی دیگر قانون اساسی معاون برای وی تعیین کرده است. معاون می تواند کارهای وی را در صورت ناتوانی وی انجام دهد. حالا هم که رییس جمهور ما در برگزاری انتخابات ناتوان بوده و یا کوتاهی کرده معاون های وی باید ایفای وظیفه می کردند.حالا هم می توانند این کار را کنند و انتخابات را برگزار کنند تا اعضای جدید پارلمان روی کار بیایند.به عبارتی در هر شرایطی انتخابات باید برگزار شود.

 

وی در پایان گفت: اگر ملت افغانستان همین فردا بیدار شود سرنوشتش تعیین می شود. مردم باید نسبت به سرنوشت خود حساس باشند و روی حکومت فشار واقعی بیاورند اما با این اوضاعی که ما داریم نمی توانیم امید یک پارلمان خوب را در آینده داشته باشیم.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار