افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 27 می , 2015 لینک کوتاه خبر :

در ناامنی ها استخبارات عربی و غربی دخیل اند

ناامنی ها در کشور روزانه جان افراد زیادی چه مردم عادی و چه نظامی می گیرد. طالبان اخیراً گروگان گیری تازه ای به راه انداخته و پنجاه نفر دیگر را ربوده اند، البته گفته می شود که هم اکنون آزاد شده وی ک نفر از آنها در دست طالبان باقی است. اعضای مجلس نمایندگان برآشفته و اعتراضات زیادی به حکومت کرده اند که چرا سکوت کرده و اقدام محکمی در رابطه این ناامنی ها نمی کند. برخی از آنها معتقدند که حکومت در این ناامنی ها دست دارد و خود باعث آن می شود واقعیت ماجرا و دست های پشت پرده چیست؟

 

عبدالقادر زازی در برنامه «فراخبر» گفت: حکومت این تلاش را نمی کند که امنیت مردم خود را نابود سازد. اگر این کار را کند به این معنا است که تیشه رابه پای خود می زند اما جای انکار نیست که حکومت ضعف های زیادی دارد. این ضعف ها و کم کاری ها باعث این می شود که در بعضی ولایات دشمن از این ضعف ها استفاده کند و دراین موقعیت آشفتگی کشورناامنی ایجاد کند.

 

وی در خصوص کسانی که در پشت پرده در جنگ های افغانستان دست دارند اظهار کرد: زمانی که حنیف اتمر رییس امنیت ملی و وزیر داخله به مجلس فراخوانده شده بودند و از آنها در مورد علت ناامنی ها جواب خواسته شد. آنها متاسفانه از نام بردن اشخاصی که در ناامنی ها دخیل هستند خودداری کردند. در جواب هم گفتند که مصلحت های امنیتی و استخباراتی کشور اجازه نام بردن از این اشخاص را نمی دهد. حکومت و همه مردم و اقشار مختلف جامعه افغانستان می دانند که استخبارات غربی، استخبارات عربی و استخبارات منطقه به خصوص پاکستان در این ناامنی ها دست دارند.

 

زازی افزود: حکومت مجبور است که در مقابل آن سکوت کند که چرا اردوی ملی ما از غرب تامین می شود. حکومت نمی تواند حتی معاش اردو را تامین کند و نمی تواند وابسته به غرب نباشد.

 

این نماینده مجلس هدف کمک آمریکایی ها به افغانستان را این گونه تشریح کرد: آمریکایی ها که در اینجا آمده اند و روزی دوازده میلیون دالر به اردوی ملی می دهند انگیزه ها و اهداف خود را دارند. آنها بدون هدف این کمک ها را نمی کنند. هدف آنها این است که در افغانستان حضور داشته باشند و از این طریق به آسیای میانه راه پیدا کنند. بهای آن هم این است که شمال افغانستان را ناامن می کنند و جان هزاران هم وطن ما را بگیرند و بسیاری را از خانه و کاشانه و شهر و دیارشان آواره کنند.

 

وی در پایان گفت: خارجی هایی که چهل سال می شود مردم افغانستان را به طرق مختلف آزار داده و آنها را کشته اند، حالا دوباره به افغانستان نیاز پیدا کرده اند و سیزده سال می شود که برگشته اند. پولی را هم که آنها کمک می کنند پول آنها نیست. بلکه این پول، پول مردم ما است. آنها آمده اند و اینجا را به خاک و خون کشانده اند، قرار داد امنیتی بسته اند، از مناطق افغانستان برای رسیدن به اهداف شان استفاده می کنند و بهای اندکی به ازای آن می دهند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار