افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 22 جولای , 2015 لینک کوتاه خبر :

در مورد حادثه لوگر باید تحقیق شود

کشته شدن ده سرباز اردوی ملی در حمله هوایی نیروهای خارجی در ولایت لوگر خشم شدید اعضای مشرانو جرگه افغانستان را برانگیخته است.

 

سناتوران در جلسه عمومی روز گذشته گفتند: این رویداد باید به گونه جدی بررسی شود و بخاطر تکرار دوباره آن باید یک راه حل جستجو شود.

 

فضل هادی مسلمیار رییس این جرگه گفت:

 

” من یک پیام به حکومت وحدت ملی دارم چنین یک حمله از سوی نیروهای افغان بالای نیروهای امریکایی صورت گرفته و آنان فوراً سرباز ما را کشته اند ما هم خواهان عمل بلمثل هستیم.”

 

نیروهای هوایی امریکایی صبح روز دوشنبه بالای پوسته های سربازان اردوی ملی در دره چهلتن ولسوالی بره کی برک ولایت لوگر حمله کردند که در نتیجه آن ده سرباز اردوی ملی کشته و چهار تن دیگر شان زخمی شدند.

 

مقامات امریکایی بخاطر کشته شدن سربازان افغان در این رویداد ابراز نگرانی کرده و تعهد نموده اند که این حادثه را بررسی می کنند.

 

رییس جمهور اشرف غنی نیز با ابراز نگرانی از حادثه ولایت لوگر از نیروهای ایتلاف خواسته است تا از احتیاط کار بگیرند.

 

پیش از این در ولایت لوگر و برخی ولایات دیگر نیز چنین رویداد های بوقوع پیوسته که حتی در حمله نیروهای خارجی سربازان آنها نیز هدف قرار گرفته اند.

 

در همین حال دولت وزیری معاون سخنگوی وزارت دفاع در یک نشست خبری گفت: کمیسیونی به هدف بررسی قضیه لوگر ایجاد شده و بررسی هایش را نیز آغاز کرده است.

 

” پیش از وقت است که ما بگویم و نتیجه اش را اعلان کنیم مگر بررسی آغاز شده و کمیسیون بسیار به سطح بالا از دو کمیسیون تشکیل شده یک کمیسیون است که دیروز که ما گفتیم کمیسیون ایجاد شده من فکر می کنم که در روز های بسیار نزدیک نتیجه اش را اعلان خواهیم کرد.”

 

شماری از تحلیلگران می گویند: یکی از دلایل وقوع چنین حملات برخی اوقات عملیات نیروهای خارجی بدون هماهنگی انجام می شود و یا هم در برخی موارد معلومات استخباراتی نادرست در اختیار آنها قرار می گیرد.

 

آنها بخاطر جلوگیری از وقوع چنین حوادث پیشنهاد می کنند که خارجی ها باید با یک هماهنگی لازم با نیروهای افغان عملیات را انجام دهند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار