افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 17 اکتبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

در مجازات فاسد نباید قومیت مطرح باشد

از مقام های حکومتی باید بازخواست شود که در کشوری چنین فقیر، چرا چندین لنکروزر وی را همراهی می کند و یا در هتل های پنج ستاره و هفت ستاره باید اقامت کند؟

با آغاز به کار حکومت وحدت ملی و فرمان ها و اقدام هایی که از سوی رییس جمهور تا به حال صورت گرفته در مبارزه با فساد و تطبیق قانون در راستای حکومتداری خوب، همگی نویدبخش آینده ای خوش است. در حال حاضر مهمترین مساله انتخاب اعضای کابینه است. این نگرانی وجود دارد که افراد فاسد دولت سابق همچنان در صدر حکومت فعلی قرار گیرند همچنان که تعیین فردی که اتهام سوءاستفاده ی مالی از کشور را دارد از سوی احمدزی به عنوان مشاور اقتصادی، نگرانی های زیادی را ایجاد کرده است.

حشمت غنی احمدزی آگاه مسایل سیاسی در برنامه «باز نگاه» گفت: مردم افغانستان هر دو شخصیت سیاسی کشور داکتر عبدالله و داکتر اشرف غنی را می شناسند و آنان نیز تعهد داده اند که حکومتداری خوب را ایجاد کنند اما مهم خواست و اراده ی مردم و تحصیلکردگان کشور است. متاسفانه تعدادی از تحصیلکردگان ما می خواهند فقط خودشان مطرح باشند.

وی با تاکید بر خواست و اراده ی مردم در از بین بردن فساد و برکناری فاسد افزود: اگر مردم می خواهند تغییر در نظام ایجاد شود باید افرادی که متهم به فساد هستند را با ارایه ی اسناد به رییس جمهور، به محکمه بکشانند. نباید به علت ترس و نگرانی از قومیت آنها از تعقیب و بازپرسی افراد فاسد باز بمانیم. این کار سبب می شود که نظام پایدار شود.

به باور احمدزی هم داکتر عبدالله و هم داکتر اشرف غنی از سوی بعضی افراد قدرتمندو کشورهای ابرقدرت، زیر فشار هستند اما این ملت است که با همکاری صادقانه می توانند کشور را به سوی پیشرفت و تحول پیش ببرند. جوانان و تحصیل یافتگان کشور در اجماع با ملت در سطح ولسوالی، ولایت و ملی می توانند جلوی دزدی وغارت افراد فاسد را بگیرند. اگر هر کدام از تحصیلکرده در مقابل افراد فاسد اعتراض کنند و با ارایه ی اسناد به دولت خواهان مجازات آنان شوند رهبران سیاسی کشور مجبور خواهند بود به آن رسیدگی و مفسد را مجازات نماید.

حشمت غنی احمدزی تصریح کرد: دو نوع دزدی وجود دارد بعضی افراد با ایجاد مانع بر روند قانونی، سعی می کنند با گرفتن رشوت کار قانونی افراد را انجام دهند. دزدی دیگر دزدی انجوهای ما است که به نام کدام طرح هزاران دالر از خزانه ی کشور به جیب زده اند و باید پرونده های آنان مورد بررسی قرار گیرد.

از مقام های حکومتی باید بازخواست شود که در کشوری چنین فقیر، چرا چندین لنکروزر وی را همراهی می کند و یا در هتل های پنج ستاره و هفت ستاره باید اقامت کند؟ پول و ثروت چیزی نیست که از هوا برای افراد بیاید باید برای قران قران آن جواب بدهد که از کجا آمده است.

آگاه مسایل سیاسی خاطرنشان ساخت: اکثر کسانی که به عنوان زورمند و قدرتمند از آنها یاد می شود توسط حکومت با قدرت عاریتی، زورمند شده اند. اینها افرادی بی ریشه و بزدل اما دسیسه ساز هستند. 13 سال گذشته زمینه ی این دسیسه سازی را برای اینها فراهم کرد. تعدادی از افراد به نام اقوام مطرح در این کشور دزدی کردند و آدم کشتند. همچنان که افرادی از پنجشیر خود را به خانواده ی شهید مسعود منتسب کردند و جنایت ها انجام دادندو متاسفانه هم قوم و هم خانواده ی پاک شهید را بدنام ساختند همان طور افرادی که خود را به خانواده ی کرزی نسبت دادند و یا کسان دیگر. بنابراین نباید در مجازات و شناسایی افراد فاسد، مساله ی قومیت را دخیل کرد.

وی با انتقاد از مقام های حکومتی گفت: اگر وزیر کشور از جان خود بیم دارد در عرصه ی حکومت وارد نشود و به تجارت خود بپردازد و اگر برای دزدی کمر بسته باید بداند که جای وی در این حکومت نیست. اگر کمر به خدمت مردم بسته اید پس این ماشین های ضد گلوله و این همه بادیگارد برای چه است؟ در ملک فقیر این حرکت های نمایشی لازم نیست.

احمدزی اظهار داشت: این بی نظمی و فسادی که به نام مقام ها و اشخاص انجام می دهند در هیچ دورانی مانند حالا نبوده است. هر چندکه نباید دستاوردهای این 13 سال را هم نادیده گرفت به طور مثال افزایش تعلیم یافتگان در هر قریه و ولایت این کشور از این جمله است. اگر قرار باشد که باز هم مانند گذشته افراد بی صلاحیت بر اساس رابطه و فساد، مقرر شوند چاره ی این سرزمین را باید خدا کند چرا که اصلاح آن از توان یک رییس جمهور خارج است.

حشمت غنی احمدزی در پایان به قدرت مردم در اصلاح جامعه اشاره کرد و گفت: رییس جمهور اشرف غنی یک شخص است و این ملت است که می تواند از وی حمایت کند و یا وی را بشکند. اگر هر شهروندی در هر جای و هر شغلی که است پای اعتراض خود نسبت به افراد و یا مشکل ایستادگی کند با اطمینان که آن مشکل بزودی حل خواهد شد. هر کسی که به عنوان وزیر می آید از سوی خدا نازل نشده و اگر فاسد است با سند و مدرک از جایگاه خود برکنار خواهد شد. گزینش وزرا و مقام های حکومتی باید توسط اجماع مردم خصوصاً قشر تحصیلکرده و آگاه افغانستان صورت بگیرد و از سوی دیگر تحصیلکرده ها و جوانان متخصص کشور، خودخواهی و فردیت را کنار بگذارند و به منافع ملی فکر کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار