افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 5 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

در ضمینه اقتصاد کشور هیچ نوع کار عملی صورت نگرفته

مسوولین این اتاق طی نشستی با حضور برخی از مسوولین وزارت های اقتصاد و مالیه و شماری تجار افغان، گفتند که وضعیت کار و بار در افغانستان بدتر شده است.

 

افزایش نا امنی، پیچیده گی قوانین اقتصادی، فساد اداری، کمبود ظرفیت ها و نبود سهولت برای تجار افغان از مواردی اند که از سوی اتاق تجارت و صنایع افغانستان عوامل تضعیف کننده کار و بار در کشور عنوان می شود.

 

این موارد در نتیجه سروی که تحت نام ارزیابی وضعیت کار و بار از سوی اتاق تجارت و صنایع افغانستان انجام شده مشخص شده است.

 

مسوولین این اتاق طی نشستی با حضور برخی از مسوولین وزارت های اقتصاد و مالیه و شماری تجار افغان، گفتند که وضعیت کار و بار در افغانستان بدتر شده است.

 

عتیق الله نصرت رییس هئیت عامل این اتاق دیروز در کابل در مورد گفت:

 

” بعد از ایجاد حکومت جدید، حکومت در برنامه های خود همیشه اقتصاد را در اولویت برنامه های خود گرفته بود سه ماه بعدش وقتی که ما سروی بعدی را انجام دادیم هنوز سه ماه گذشته بود نه کابینه تشکیل شده بود هیچ نوع اقدام عملی از سوی در قبال تعهدات که کرده بودند صورت نگرفته بود رضایت از وضعیت تقلیل یافته امیدواری های که قبلاً داشتند روز بروز کاهش یافته حدود نه ماه از حکومت میگذرد هیچ نوع کار عملی صورت نگرفته. ”

 

آقای نصرت افزود که این سروی در بخش های تجارت، تولیدات، محصولات، میوه، صنعت، ساختمان سازی، صادرات و واردات و عرصه های دیگر انجام شده است.

 

مسوولان اتاق تجارت و صنایع افغانستان از حکومت خواستند تا برای حل این مشکلات تدابیر جدی اتخاذ کند.

 

در عین حال برخی از تجار، سرمایه گذاران و تولید کننده گان افغان نیز مشکلات سر راه فعالیت های شان را در این نشست بیان کردند.

 

نا امنی، کمبود برق و زمین، نبود زیربنا ها، ندادن قرضه ها از سوی سرمایه گذاران، فساد اداری، بلند رفتن تعرفه بر تولیدات، افزایش مالیه، و نبود مارکیت های خارجی از عمده ترین مشکلات آنان می باشد.

 

همایون رسا وزیر تجارت و صنایع افغانستان با تایید این همه مشکلات گفت که برای حل چالش ها و پیشرفت تجارت و صنایع، کار روی تهیه ستراتیژی چهار ساله را آغاز کرده اند:

 

” ما از یک اقتصاد کاذب به یک اقتصاد واقعی میرویم ما در مسیر تحول از مرحله گذار از اقتصاد کاذب به اقصاد واقعی میرویم این واقعیت را باید ما مقابل شویم مشکلات که در این سروی گفته شد، وزارت تجارت و صنایع روی استراتیژی چهار ساله خود کار می کند و به راه حل آن استراتیژی ملی که ما برای وزارت تجارت و صنایع میسازیم همه این را در نظر می گیریم. ”

 

در این نشست عبدالستار مراد وزیر اقتصاد افغانستان، گل مقصود ثابت معاون وزارت مالیه و خلیل صدیق رییس د افغانستان بانک نیز در خصوص چگونگی حل مشکلات سرمایه گذاران افغان صحبت کردند.

 

آنان گفتند که کار برای فراهم ساختن سهولت های گمرکی و تقویت بانک ها جریان دارد و با تطبیق آن وضعیت تجارت، صنعت، محصولات، صادرات و واردات بهتر خواهد شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار