افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 21 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

در دیدار رهبر ایران با رییس جمهور افغانستان چه گذشت؟

در ادامه سفر داکتر اشرف غنی و هیات همراهش به تهران، بعد از ظهر دیروز (یکشنبه سی ام حمل) آیت الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی ایران در دیدار با داکتر محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان با اشاره به ارتباطات و اشتراکات فرهنگی و تاریخی فراوان میان دو کشور، نقش عالمان و ادیبان افغانستان در رشد و ترویج معارف اسلامی و زبان فارسی را بسیار برجسته خواندند و افزودند: افغانستان، علاوه بر منابع انسانی و فرهنگی غنی، منابع طبیعی سرشاری نیز دارد، که مجموعه این ظرفیتها و اشتراکات باید در خدمت ارتقای سطح همکاریهای دو کشور قرار گیرد.

 

آیت الله خامنه‌ای با تاکید بر ضرورت اراده و تصمیم به تقویت همکاری و همدلی میان ایران و افغانستان خاطرنشان کردند: البته امریکایی ها و برخی کشورهای منطقه، ظرفیت های افغانستان را نمی‌شناسند و موافق همدلی و همکاریهای دو کشور نیز نیستند، اما ایران، امنیت و پیشرفت همسایه‌ی خود افغانستان را، امنیت و پیشرفت خود می‌داند.

 

رهبر ایران همچنان با یادآوری پیشرفت های فراوان ایران در بخش های مختلف علمی، فناوری، فرهنگی و دیپلماسی به عنوان زمینه های همکاری دو کشور، گفت: مسایل میان دو کشور از قبیل «مهاجرین، آب، حمل‌ و نقل و امنیت» نیز همگی قابل حل هستند و باید همه این مسایل را با جدیت و در قالب یک جدول زمان‌بندی شده، بررسی و حل کرد.

 

رهبر انقلاب ایران در خصوص لزوم حل مساله مهم مهاجرین، با اشاره به تحصیل صدها هزار نفر از مهاجرین افغانستانی در مقاطع مختلف تحصیلی ایران، گفت: مردم افغانستان بسیار با استعداد و هوشمند هستند و این استعداد در کسب دانش، باید به‌درستی به کار گرفته شود، زیرا تحصیل‌کردگان افغانستانی برای بازسازی کشور شما مورد نیاز هستند.

 

آیت الله خامنه ای، همچنین تهران را خانه برادران افغانستانی خواند و با اشاره به ارتباطات و دوستی‌های پایدار و قدیمی با دولت همسایه، اظهار امیدواری کرد روز بروز موفقیت ها و توانایی های داخلی دولت و ملت افغانستان افزایش یابد.

 

در این دیدار که داکتر روحانی رییس‌جمهور ایران نیز حضور داشت، محترم محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان با ابراز خرسندی از سفر خود به تهران، به پیوند تاریخی و فرهنگی عمیق و کهن میان ایران و افغانستان اشاره و خاطرنشان کرد: هدف ما این است که افغانستان به مرکز مواصلاتی در منطقه تبدیل شده و هویت سابق خود را به عنوان چهارراه ارتباطی در منطقه بازیابی کند.

 

رییس جمهور افغانستان با بیان اینکه اکنون با خطرات مشابه و فرصت های مشترکی میان ایران و افغانستان روبرو هستیم، گفت: اراده سیاسی ما بر پایه گسترش مناسبات دوجانبه است و باید برای تقویت مشترکات و نقاط مثبت بین دو کشور تلاش کنیم.

 

وی هدف سیاست های دولت افغانستان را تبدیل تضادها و درگیری های داخلی به نقاط همکاری بیان کرد و در خصوص روابط دو جانبه با اشاره به وجود برخی مشکلات از قبیل «مساله تروریزم، مواد مخدر، مهاجرین و آبهای مشترک مرزی»، تاکید کرد: مسایل میان دو کشور بر مبنای اراده سیاسی هر دو دولت و طبق جدول زمانی که در جریان این سفر تنظیم شده، حل و فصل شود.

 

داکتر اشرف غنی با بیان اینکه در مساله قاچاق مواد مخدر، ایران بیشترین زیان را می‌بیند، افزود: هیچ‌یک از همسایگان به اندازه ایران خطر مواد مخدر را جدی نگرفته و هیچ کشوری نیز مانند ایران با آن مبارزه نکرده است، و ما آماده ایم در این زمینه با کمک ایران به مبارزه مشترک با این بلای خانمان‌سوز بپردازیم.

 

رییس جمهوری افغانستان به توسعه روابط دو کشور در زمینه های حمل و نقل، سرمایه گذاری و همکاری های فرهنگی و اقتصادی اشاره کرد و خطاب به رهبر انقلاب اسلامی، گفت: ایران تحت زعامت خردمندانه شما هویت تاریخی خود را تثبیت کرده و امیدواریم بر اساس این رهبری خردمندانه، شاهد پیشرفت همکاری های دو کشور باشیم.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار