افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 9 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

در حسرت کفن کش سابق

ماه ها پیش از اینکه به اینجا و این وضعیت برسیم گفته بودیم که حکومت نامشروع و سهمیه بندی شده و کثرت گرای وحدت نمایانده شده ملی متشکل از انتخاباتی سراسر تقلب و رهبران دوگانه کار را به جایی می رساند که مردم حسرت دولت نیمه مشروع حامد کرزی را بخورند.

 

در 16 حمل 1394 سال قبل همین روز 16 حمل 1393 انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی با نهایت شور مردمی بدون توجه به تهدیدهای طالبان و نیز سرمای هوا انجام شد.

 

اما 16 حمل 1393 تا 16 حمل 1394 تفاوت های بسیاری در دل خود دارد که گرچه در افغانستان جنگزده و به آشوب کشیده شده طی یکسال رخ داد اما در جوامع متمدن تر و توسعه یافته حداقل یک دوره دولتی چهار ساله به طول می انجامد تا رخ دهد.

 

اعتمادی که علیرغم تمام رنجش ها و آزردگی های مردم ملکی از حکومت 13 ساله حامد کرزی به وعده های اشرف غنی و عبدالله برای تحول و تداوم یا اصلاحات و همگرایی صورت گرفت دیگر رنگ باخته است و اگر به عقب بازگردیم صف ها خلوت و صندوق ها خالی می شوند.

 

از همان لحظه ای که گوسفندها صندوق ها را از آرای از قبل علامت خورده و دستکاری شده انباشتند و به نظر ملت وقعی ننهادند تا آن لحظه ای که جان کری وزیر خارجه امریکا دست غنی و عبدالله را در دست یکدیگر گذاشت و حکومت وحدت ملی را بنا نهاد این مرحله پیش بینی می شد که…

 

که دو رییس با دو شرایط و حمایت و تفکر متفاوت کار را به جایی برسانند که مردم ملکی در حسرت کفن کش سابق یا همان رییس جمهوری که 13 سال بر ملت حکومت کرد بمانند و نه اوضاع اقتصادی بهبود یابد نه سیاست خارجی رونق گیرد و نه جان مردم در امان بماند.

 

به همین زودی و در عرض یک سال مردم صد بار تکرار حکومت کلیشه ای و نیمه مشروع حامد کرزی را به حکومت ازهم گسیخته و به دوراهی رسیده و نامشروع وحدت ملی با ریاست جمهوری و ریاست اجرایی همزمان ترجیح می دهند و به جان می خرند.

 

16 حمل 1393 سرپرستی بجای مسوولیت مستقیم بلای جان وزارتخانه ها و سازمان های ارشد دولتی و ولایات نشده بود، 16 حمل 1393 جان یک دختر در معرض قساوت قلب و تعرض صدها نامرد نامسلمان قرار نگرفته بود، 16 حمل 1393 مردم چنین در خصوص نشست کنگره امریکا و یا مواضع افغانستان در قبال یمن نادیده گرفته نشده بودند و در نهایت 16 حمل 1393 مردم اندک امیدی برای تحول و اصلاحات در نظام اداری داشتند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار