افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 10 اکتبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

در جلسۀ شورای وزیران افغانستان چه گذشت؟

شورای وزیران

روزگذشته جلسۀ شورای وزیران افغانستان، تحت ریاست  دوکتور عبدالله عبدالله، برگزار شد.

رییس اجراییه در سخنان مقدماتی خویش، قهرمانی یاسین قادری را در مسابقات پرورش اندام آماتور جهان تبریک و تهنیت گفت.

در ادامه، رییس اجراییه کشور به سفر هفتۀ پیش وزیر دفاع امریکا و سکرتر جنرال ناتو به کابل اشاره کرد و گفت که ناتو و ایالات متحده امریکا باردیگر تعهدشان را به حمایت دوام‌دار از دولت و مردم افغانستان ابراز داشتند.

دوکتور عبدالله عبدالله افزود که با جیمز ماتیس و ینس استولتنبرگ دربارۀ استراتژی تازۀ امریکا بحث کردیم و وزیر دفاع امریکا اطمینان داد که راهبرد تازۀ آن‌ها جنبۀ عملی پیدا می‌کند.

رییس اجراییه کشور اضافه کرد که سکرتر جنرال ناتو و وزیر دفاع امریکا بر مبارزۀ جدی با داعش و آوردن فشارهای بیشر روی حامیان مخالفان مسلح در منطقه تأکید کردند.

دوکتور عبدالله عبدالله خاطر نشان ساخت که استراتژی تازۀ امریکا امید مخالفان مسلح را برای برگشت به صحنه و تسخیر افغانستان به یأس مبدل ساخت و بستر را برای تأمین صلح و ثبات در کشور فراهم ساخته است.

رییس اجراییه افغانستان بر موضع واحد حکومت وحدت ملی در پروسۀ صلح و مذاکره با مخالفان مسلح تأکید کرد و گفت: آنهایی‌که فکر می‌کنند با جنگ می‌توانند کشور را تسخیر کنند، اشتباه می‌کنند و باید به وضعیت پیش آمده به حیث یک فرصت نگاه کنند.

در ادامه، رییس اجراییه کشور دربارۀ سفر اخیر هیأت بلندپایۀ افغانستان به هند معلومات داد و گفت که در این سفر بر گسترش مناسبات اقتصادی- تجاری افغانستان و هند تأکید شد و 250 میلیون دالر معاملۀ تجاری میان بازرگانان هند و افغانستان صورت گرفت.

دوکتور عبدالله عبدالله با اشاره به ملاقات‌های خویش با رییس‌جمهور، نخست‌وزیر و وزیر خارجۀ هند گفت که موافقت‌نامه‌یی در زمینۀ همکاری با پولیس افغانستان با جانب هند نیز به امضا رسید.

سپس، رییس اجراییه کشور از برگزاری موفقانۀ نشست سام در کابل ابراز خرسندی کرد و از وزارت مالیه و نهادهای امنیتی به خاطر زحمات شبانه‌روزی‌شان در تدویر موفقانۀ نشست قدردانی کرد.

دوکتور عبدالله عبدالله گفت که در این نشست ۶۱ نماینده از کشورها و نهادهای بین‌المللی شرکت کرده بودند و دربارۀ تعهدات دوجانبه در کنفرانس‌های بین‌المللی صحبت شد و چالش‌ها تشخیص گردید.

همچنان، رییس اجراییه کشور به نگرانی‌ جریان‌های سیاسی دربارۀ پروسۀ انتخابات اشاره کرد و باردیگر تعهد حکومت وحدت ملی را بر برگزاری انتخابات به موقع، شفاف و عادلانه تکرار کرد.

دوکتور عبدالله عبدالله با بیان این‌که ثبات و آینده افغانستان به انتخابات بستگی دارد، گفت که کمیسیون‌های انتخاباتی باید برای ایجاد اعتماد راه عملی را دنبال کنند.

رییس اجراییه کشور اضافه کرد که نباید تجربه‌های تلخ گذشته در زمینۀ انتخابات تکرار شود.

سپس، دوکتور عبدالله عبدالله، دستور کار شورای وزیران را بر شمرد:

ارایۀ گزارش از اوضاع امنیتی کشور؛

طرح سیستم کمپیوتری تحصیل عواید ترانسپورتی؛

گزارش ارزیابی ارتقای ظرفیت در ادارات دولتی؛

افزایش بستر برای سرویس ولادی و نسایی شفاخانۀ ولایتی فیض‌آباد؛

طرح تنظیم ترانسپورت شهر کابل؛

گزارش هیأت وزارت انرژی و آب و شرکت برشنا جهت رسیده‌گی به شکایات مردم ولایت هرات در مورد خدمات برق‌رسانی؛

و موضوعات متفرقه.

طبق دستور کار مجلس، سرپرست وزارت داخله دربارۀ اوضاع امنیتی سراسر کشور و حوادث امنیتی و جنایی به جلسه گزارش داد.

سرپرست وزارت داخله، از عملیات موفقانۀ نیروهای امنیتی در شماری از ولایت‌ها سخن زد و گفت که عملیات دشمن در شماری از ولایت‌ها دفع گردیده و نیروهای امنیتی طالبان را عقب زده‌اند.

همچنان، معاون وزارت دفاع گفت که عملیات هوایی و زمینی به طور دوام دار ادامه دارد و عملکرد قوت‌های خاص و نیروهای هوایی موثر بوده است.

ریس اجراییه کشور پس از شنیدن گزارش اوضاع امنیتی، دربارۀ حادثۀ اخیر ارزگان، تهاجم طالبان بر فندقستان غوربند، تحرکات افراد مسلح غیرمسوول در بدخشان و برخی مواد دیگر به مسوولان امنیتی هدایت‌های لازم داد.

در پی آن، معاون اول ریاست اجراییه گفت که در عملیات‌های هوایی و قوت‌های خاص موفقیت‌های چشمگیر وجود دارد و نیاز است که نیروهای کشفی و استخباراتی بیشتر از گذشته فعال شوند.

در ادامه، طبق آجندای شورای وزیران، وزارت مالیه دربارۀ طرح سیستم کمپیوتری تحصیل عواید ترانسپورتی به جلسه گزارش داد.

وزارت مالیه در طرح خویش برنامۀ کوتاه‌مدت، میان‌مدت و درازمدت را در نظر گرفته است. بر بنیاد طرح باید تعدیلاتی در قانون ترانسپورت، مقررۀ ترازوی‌های بلندتناز و کتاب‌چۀ خط‌سیر به وجود آید و گمرک‌ها با سیستم کمپیوتری عیار شود.

دوکتور عبدالله عبدالله پس از شنیدن گزارش وزارت مالیه گفت که مقررۀ جدید که در شورای عالی اقتصادی هم روی آن بحث صورت گرفته، می‌تواند چالش‌ها در عرصۀ جمع‌آوری عواید ترانسپورتی را حل نماید.

رییس اجراییه کشور به وزارت عدلیه هدایت داد تا قوانین و طرزالعمل‌های مورد نظر را هرچه زودتر تعدیل نمایند تا طرح نهایی و اجرایی گردد.

در ادامه، وزارت اقتصاد گزارش ارزیابی ارتقای ظرفیت در ادارات دولتی را به جلسه ارایه کرد.

بر بنیاد گزارش وزارت اقتصاد، چالش‌های جدی در عرصۀ ارتقای ظرفیت در نهادهای دولتی وجود دارد و دلیل اصلی نبود دید استراتژیک در زمینۀ برنامه‌های ارتقای ظرفیت می‌باشد.

وزارت اقتصاد در گزارش خویش پیشنهادهایی را برای بهبود برنامه‌های ارتقای ظرفیت در اداره‌ها ارایه کرد که بر اساس آن، ایجاد برنامه‌ریزی استراتژیک، فعال‌سازی سکتور خصوصی، تعدیل در برخی قوانین و مقرره‌ها و تطبیق پالیسی ملی ارتقای ظرفیت، موارد اصلی آن را تشکیل می‌داد.

در ادامه، وزرا و مسوولان نهادهای دولتی، پیشنهادها و دیدگاه‌های‌شان را در پیوند به مشکلات برنامۀ ارتقای ظرفیت در نهادهای مربوط ارایه کردند.

سپس، رییس اجراییه کشور گفت که در کمیته ارتقای ظرفیت باید روی پالیسی عمومی ارتقای ظرفیتِ پایدار و موثر کار صورت گیرد.

دوکتور عبدالله عبدالله از هدر رفتن امکانات و منابع در پانزده سال پسین در اداره‌ها یاد کرد و گفت که مشاورینی با معاش هنگفت استخدام شده‌ بود که یک گامی هم در راستای اهداف اداره بر نداشته‌اند.

جلسۀ شورای وزیران کمیتۀ ارتقای ظرفیت را که متشکل از شماری از اداره‌هاست، تصویب نمود و فیصله صورت گرفت که جلسۀ نخستین هم باید هرچه زودتر برگزار شود.

در ادامه، وزارت صحت عامه، دربارۀ افزایش بستر برای سرویس ولادی و نسایی شفاخانه ولایتی فیض‌آباد گزارش ارایه کرد.

وزارت صحت عامه از کمبود بستر در شفاخانه‌های ولایتی به عنوان یک چالش یاد کرد و گفت که به زودی ۱۰۰۰ بستر در شماری از شفاخانه‌ها ایجاد می‌شود.

در ادامه، وزرات ترانسپورت و شهرداری کابل دربارۀ طرح تنظیم ترانسپورت شهر کابل به جلسه گزارش دادند.

مسوولان شهرداری و وزارت ترانسپورت عنوان کردند که با اجرایی‌سازی این طرح بخش عمدۀ مشکلات ترافیکی و ترانسپورتی پایتخت حل خواهد شد.

دوکتور عبدالله عبدالله ضمن تأیید طرح شهرداری کابل، بر مدیریت واحد ترانسپورت شهر کابل تأکید ورزید و گفت که باید هرچه زودتر روی کمیتۀ ترانسپورت پایتخت میان نهادهای مسوول توافق صورت گیرد.

رییس اجراییه کشور گفت که هفتۀ آینده جلسۀ بورد ترانسپورت شهر کابل را با حضور مسوولان وزارت‌های اقتصاد، شهرسازی، داخله، عدلیه و شهرداری کابل تشکیل خواهند داد تا مسأله بورد ترانسپورت شهری نهایی شود.

همچنان، شهردار کابل از ایجاد مرکز کنترل ترافیک در پایتخت خبر داد و گفت که این مرکز می‌تواند از هرج و مرج ترانسپورتی در شهر بکاهد.

سپس، رییس برشنا دربارۀ مشکلات باشنده‌گان هرات در مورد خدمات برق‌رسانی به جلسه گزارش ارایه کرد.

رییس اجراییه افغانستان، به سفر چندماه پیش خویش به هرات اشاره کرد و گفت که بیشترین شکایت باشنده‌گان هرات از ناحیۀ خدمات برق‌رسانی و صرفیۀ برق بود و به همین دلیل در نشست‌هایی به حل مشکلات آنها پرداخته شد.

در موضوعات متفرقه، رییس اجراییه کشور به وزارت اطلاعات و فرهنگ در زمینۀ رسیده‌گی به مشکلات کارکنان آرشیف ملی و موزیم ملی افغانستان هدایات لازم ارایه کرد.

دوکتور عبدالله عبدالله گفت که کارکنان موزیم ملی و آرشیف ملی با امکانات اندک به حفظ آثار تاریخی و میراث گران‌بهای باستانی کشور پرداخته‌اند و نیاز است که به خواست‌ها و مطالبات آنان رسیده‌گی صورت گیرد.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار