افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 26 می , 2015 لینک کوتاه خبر :

در جلسه سری مجاهدین حزب جمعیت اسلامی چه گذشت؟

با انتصاب معصوم استانکزی در وزارت دفاع ملی، سران حزب جمعیت اسلامی به تکاپو افتاده اند.

گفته می شود که عطا محمد نور تعدادی از سران حزب جمعیت اسلامی را به مزار دعوت کرده و طی جلساتی سری وضعیت امنیتی آینده شمال کشور را به بحث گرفته اند.

 

گفته می شود در نشست شب گذشته عطا محمد نور، فرمانده امان الله گذر، فرمانده جان احمد، نماینده صلاح الدین ربانی و برخی دیگر از بزرگان حزب جمعیت اسلامی شرکت نموده بودند.

 

هرچند تاکنون جزییات دقیق مباحث مجالس مجاهدین به بیرون درز نکرده است اما ظاهرا چند مساله مهم کشوری سبب شده است تا مجاهدین برای بسیج مجدد خویش آستین بالا بزنند.

 

همچنان باتوجه به اینکه رهبری و سازماندهی این نشست ها را عطامحمد نور بدوش دارد می توان پیش بینی کرد مواردی چون گسترش نا امنی ها و قوت یافتن مجدد طالبان در شمال افغانستان، طرح تشکل اپوزسيون سیاسی از سوی بلوک اصلاحات و همگرایی و به تیرگی گراییدن روابط سیاسی میان عطامحمد نور و داکتر عبدالله بر سر گزینش معصوم استانکزی به وزارت دفاع ملی، سبب شده است تا عطامحمد نور دست به بسیج مجاهدین به ویژه فرماندهان متعلق به جمعیت اسلامی بزند و آنان را در محور سیاسی خودش گرد آورد .

 

یک منبع از جلسه دیشب گزارش داد که شرکت کنندگان در این نشست، از انتصاب معصوم استانکزی به عنوان سرپرست وزارت دفاع ملی و معرفی وی به عنوان وزیر دفاع ابراز نارضایتی کرده اذعان داشتند که وی باعث شهادت برهان الدین ربانی رهبر حزب جمعیت اسلامی شده است و مکررا با مخالفان مسلح ارتباط دارد.

 

گفته می شود که معصوم استانکزی از جمله مهره های پشتونی در حکومت است که با روی کار آمدنش مخالفان مسلح قوت بیشتر گرفته زمینه فعالیت شان گسترش خواهد یافت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار