افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه 3 -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 17 مارس , 2012 لینک کوتاه خبر :

در بودجه 1391 سهم ولایات به طور عادلانه در نظر گرفته نشده

 

 

 

به گفتهء شماری از اعضای ولسی جرگه، عدم رعایت توازن در طرح بودجهء ملی سال 1391 از مشکلاتی است که در این طرح وجود دارد. تعدادی از اعضای ولسی جرگه به روز شنبه در نشست عمومی ولسی جرگه گفتند، که در طرح بودجهء ملی سال آینده هجری شمسی، سهم ولایات کشور به طور عادلانه در نظر گرفته نشده است.

قاضی نذیر احمد حنفی و حمید الله توخی دو تن از اعضای ولسی جرگه:
«ولایت هایی که در گذشته هم فقیر بودند، حالا هم فقیر اند، در آینده چرا فقیر باشند. حد اقل یک اندازه عدالت و انصاف باید در نظر گرفته شود. شما ببیند که در سطح بالا ولایت های کابل، بدخشان و بلخ قرار دارند و در سطح پایین ولایت های پنجشیر، زابل و پکتیکا هستند. حد اقل اگر بودجه ولایت بدخشان 200 میلیون باشد، از پکتیا باید 80 میلیون باشد.»

در حالی که کمسیون مالی و بودجه ولسی جرگه در نشست عمومی روز شنبه این مجلس، گزارش بررسی بودجه سال 1391 را به اعضای ولسی جرگه ارایه کرد، اما این گزارش با انتقاد شماری از وکلا رو به رو شد.

پس از گفتگو های زیاد در این مورد، عبدالرووف ابراهیمی رییس ولسی جرگه افغانستان اعلان کرد، که این موضوع به روز یکشنبه مورد بحث قرار گیرد.

هرچند قرار بود در مورد رد و یا تصویب بودجه ملی سال مالی 1391 از سوی اعضای ولسی جرگه در نشست روز شنبه رای گیری صورت گیرد، اما به خاطر تکمیل نبودن نصاب این رای گیری به روز های بعدی معطل شد.

سخنگوی وزارت مالیهء افغانستان می گوید، اگر این طرح از سوی ولسی جرگه رد شود، در آن اصلاحات به وجود خواهند آورد:
«رد کردن بودجه برای اقتصاد یک کشور خبر خوب نیست، اما باز هم این یک تجربه است، هر سال یکبار با رد بودجه رو به رو می شویم. در این عرصه مشکلات خاصی نداریم، اگر با آنهم برای بار دوم در تصویب بودجه مشکل پیدا شود، ممکن که در بخش مصرف بودجه انکشافی برای ما مشکلات را خلق کند.»

طرح بودجهء ملی سال 1391 شامل 241.6 میلیارد افغانی است، که از این جمله 7.2 میلیارد آن مربوط بودجهء عادی و متباقی آن شامل بودجهء انکشافی می شود.

این طرح پیش از آنکه از سوی مشرانو جرگهء افغانستان مورد تایید قرار بگیرد، با انتقاد های جدی شماری از سناتوران به همراه بود.

شماری از اعضای مشرانو جرگه طرح بودجهء ملی سال 1391 را غیر متوازن خواندند و گفتند که در این طرح سهم ولایت ها به طور عادلانه مد نظر گرفته نشده است.

اما وزیر مالیهء افغانستان در پاسخ به این انتقاد ها گفته است، که تطبیق پروژه ها در تمامی ولایات به طور یکسان امکان پذیر نیست.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار