افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 10 دسامبر , 2011 لینک کوتاه خبر :

در انتقال مسئولیتها؛ مردم نگرانند و حکومت امیدوار…

حکومت افغانستان با اطمینان کامل مرحله دوم انتقال مسئولیت امنیتی را آغاز کرده است اما مردم ولایت های ناامن ابراز نگرانی می کنند که اگر نیروهای داخلی تقویت نشوند، ممکن است انتقال مسئولیتها فرصتی برای طالبان فراهم کند.

مرحله دوم انتقال مسئولیت های امنیتی برای نیروهای امنیتی این کشور یک آزمون شمرده می شود. در این مرحله، افغانستان مسئولیت امنیتی نصف نفوسش را به عهده می گیرد که برخی مناطق ناامن را نیز شامل می شود.

در این دور مسئولیت امنیتی مناطقی در ولایت های ناامن هلمند، غزنی، بادغیس، میدان وردک و ننگرهار به نیروهای افغانستان سپرده می شود. هرچند برخی نمایندگان پارلمان افغانستان گفته اند که مسئولیت امنیتی ولایت های ناامن در مراحل بعدی به نیروهای افغانستان واگذار شود اما شماری دیگر چنین تحلیل می کنند که اکنون با استفاده از حضور نیروهای خارجی، نیروهای امنیتی افغانستان باید مسئولیت امنیتی ولایت های ناامن را به عهده بگیرند.

محمد موسی جناب، نماینده ولایت بادغیس در پارلمان می گوید: در بادغیس اگر خارجی ها نباشند، نیروهای داخلی نمی توانند این ولایت را یک روز هم اداره کنند. پولیس و اردوی کافی وجود ندارد. تجهیزات ندارند و به دلیل عملیات های شبانه نیروهای خارجی، امنیت در این ولایت 50 درصد خوب شده است.

ولایت غزنی که یکی از ولایات ناامن افغانستان است نیز در فهرست مناطقی قرار دارد که مسئولیت آن به نیروهای امنیتی افغانستان واگذار می شود. علاوه برناامنی، نمایندگان این ولایت از حکومتداری ضعیف در این ولایت شکایت دارند. یک بار والی غزنی گفته بود که در تلاش برای مصالحه با طالبان، به آنها اجازه داه است دو فیر راکت بر شهر شلیک کنند.

خیال محمد حسینی، نماینده پیشین غزنی در پارلمان افغانستان می گوید: رسانه ها واقعیت های غزنی را بازتاب نمی دهند و ساکنان ولسوالی های ناامن این ولایت زندگی دشواری را سپری می کنند.

آقای حسینی می گوید که طالبان بر 13 ولسوالی غزنی تسلط دارند و شهر غزنی نیز در معرض تهدید این گروه قرار دارد. پس چگونه انتقال صورت گیرد؟ انتقال مسئولیتها به طالبان در حال انجام است نه به دولت..

اما وزارت های دفاع و داخله افغانستان در پاسخ به این نگرانی ها گفته اند که نیروهای کافی برای تامین امنیت مناطقی را که مسئولیت های امنیتی آنها به نیروهای افغانستان سپرده می شود، در اختیار دارند.

مقامات معتقدند که در اثر عملیات هایی که سال گذشته در ولایات ناامن صورت گرفته است، تهدیدهای امنیتی کاهش یافته و در صورت حمایت دولت از نیروهای امنیتی، نگرانی در رابطه با انتقال مسئولیت امنیتی وجود ندارد.

از دو سال بدین سو تربیه و تجهیز نیروهای امنیتی افغانستان سرعت گرفته است تا بتوانند بعد از خروج نیروهای خارجی از عهده تامین امنیت افغانستان برآیند. در ولایت های امن افغانستان زمینه واگذاری مسئولیت ها به نیروهای افغانستان مهیاست و در برخی از این ولایت ها، پیش از این نیز نیروهای بین المللی بسیار فعال نبوده اند.

محمد نور اکبری، نماینده ولایت دایکندی در پارلمان افغانستان می گوید در این ولایت در ده سال گذشته نیروهای خارجی حضور نداشته اند و این ولایت حتی از داشتن تیم بازسازی ولایتی نیز محروم بوده است.

به گفته آقای اکبری، در ده سال گذشته نیز طالبان در این ولایت هیچ فعالیتی نداشته اند و مهمترین خواست باشندگان دایکندی، بازسازی می باشد. دایکندی از ولایات فراموش شده افغانستان است، هم از طرف جامعه جهانی و هم از سوی دولت.

اما ولایت دایکندی با ولایت های هلمند و ارزگان هم مرز است و تنها نگرانی این است که مبادا با خراب شدن وضع امنیتی در این دو ولایت، ناامنی به دایکندی نیز سرایت کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار