افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, اقتصادی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 23 دسامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

دروازۀ شیرخان بندر به روی افغانستان باز شد!

Sher Khan Bandar

دروازۀ شیرخان بندر که توسط تاجکستان به روی افغانستان بسته شده بود ، دوباره بمنظور واردات و صادرات اموال تجارتی باز شد.
نعمت‌الله تیموری، سخنگوی والی کندز گفت، از روز گذشته به این طرف، از دروازۀ سرحدی شیرخان بندر میان افغانستان و تاجکستان، تنها به اموال تجارتی اجازۀ حمل و نقل داده شده است.

آقای تیموری افزود که هنوز هم این دروازه به روی افغان‌هایی که برای سیاحت می‌روند، بسته است؛ اما موترهای تاجکی، اموال تجارتی را به افغانستان وارد می‌کنند و از این طرف نیز کالاهای تجارتی را به تاجکستان می‌برد.

او گفت که اکنون تاجران افغان می‌توانند اموال شان را به کمک موترهای تاجکی به تاجکستان انتقال دهند.

به گفتۀ سخنگوی والی کندز، ممکن که مقام‌های تاجکستان دروازۀ شیرخان بندر را به مناسبت مراسم سال نو عیسوی و جشن کریسمس، بسته باشند.

او تأکید کرد که هنوز دلیل مسدودشدن این دروازه را جانب تاجکستان وضاحت نساخته است.

مسدودشدن بندر حیرتان، سبب شده است که باشنده گان مناطق سرحدی ولایت بدخشان با مشکلات جدی مواجه شوند. این مناطق در داخل خاک افغانستان فاقد راه‌های ترانسپورتی اند.

باشنده گان این مناطق، نخست به بدخشان تاجکستان و سپس از طریق شیرخان بندر به سایر مناطق افغانستان سفر می‌کنند و یا هم نیازمندی‌های غذایی و غیرغذایی شان را از این مسیر مرفوع می‌سازند.

باشنده گان مناطق سرحدی بدخشان افغانستان نگران اند که اگر تاجکستان اجازۀ رفت و آمد را به آنان از طریق شیرخان بندر ندهد، ممکن که مردم در جریان زمستان با کمبود شدید مواد غذایی مواجه شوند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار