افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 29 ژوئن , 2015 لینک کوتاه خبر :

درمورد تعین رئیس کمیسیون اصلاحات انتخاباتی تاکنون توافق نشده است

با وجودی اینکه حکومت طی دو ماه گذشته مکرراً گفته که کمیسیون اصلاحات انتخاباتی به زودی به کار اش آغاز می کند، اما گفته می شود که هنوز هم اختلافات در مورد گزینش رئیس این کمیسیون میان رئیس جمهور و رئیس اجرائیه حل نشده است.

 

انجنیر محمد خان رحمانی معاون اول ریاست اجرائیه روز گذشته در کابل به خبرنگاران گفت که بجز از رئیس کمیسیون اصلاحات انتخاباتی، روی ترکیب این کمیسیون موافقه شده است.

 

آقای رحمانی گفت که این کمیسیون به زودی به کاراش آغاز می کند:

 

“تا جائیکه ما معلومات دارم تنها راجع به ریاست کمیسیون همان بحث شان شکل نهایی را به خود نگرفته در مجموع می توان گفت که در ساختار کمیسیون و توافق نظری رئیس صاحب دولت و رئیس صاحب اجرائیه در همان مراحل نهایی خود قرار دارد و امکان دارد خیلی زود به کار شروع کند.”

 

کمیسیون اصلاحات انتخاباتی در ماه ثور سال جاری به هدف آوردن اصلاحات در نظام انتخاباتی ایجاد شد، اما تا کنون به کار آغاز نکرده است.

 

در آن زمان رئیس جمهور غنی، شکریه بارکزی را به حیث رئیس این کمیسیون تعین کرد، اما این کار با مخالفت ریاست اجرائیه مواجه شد.

 

در این حال گفته شده که آقای غنی و عبدالله عبدالله موافقه کرده اند که جانداد سپین غر رئیس اکسین یا شبکه نهاد های جامعه مدنی برای انتخابات را به حیث رئیس این کمیسیون تعین کنند، اما برخی منابع می گویند که رئیس جمهور می خواهد که حمید الله فاروقی را به حیث رئیس این کمیسیون معرفی کند.

 

در این حال سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری روز شنبه در دیدار با رئیس اتحادیه اورپا تأکید کرد که کمیسیون اصلاحات انتخاباتی در آینده نزدیک به کار اش آغاز می کند.

 

آقای دانش در صفحه فیسبوک خود نوشته که توافق در این مورد میان رهبران حکومت وحدت ملی وجود دارد و اصلاح نظام انتخاباتی یک نیاز است.

 

این در حالیست که قبل از این نماینده خاص سازمان ملل متحد تاکید کرده بود که این کمیسیون باید هر چه زود تر به کاراش آغاز کند.

 

از سوی دیگر اکسین یا شبکه نهاد های جامعه مدنی برای انتخابات می گوید که ریاست جمهوری و ریاست اجرائیه از اصلاح نظام انتخاباتی هراس دارند.

 

جانداد سپین غر رئیس این شبکه گفت: اگر اصلاحات به شکل علمی و مسلکی در این عرصه به میان نیاید علاوه بر مردم به نفع حکومت هم نخواهد بود:

 

“این منطقی نیست که ما بگویم مسأله افراد، ترکیب و یا رئیس سبب شده تا آغاز کار این کمیسیون به تعویق بیافتتد.

 

نکته اصل این است که هر دو گروپ جهت اصلاحات افکار جداگانه دارند.

 

این یک نوع ترس است که اگر اصلاحات آغاز شود، یک گروپ می گوید شاید به نفع یک گروپ تمام شود و گروپ دیگر می گوید شاید به نفع گروپ دیگر و دلیل عمده به نظر من همین است.”

 

کارشناسان به حکومت سفارش می کنند که تمامی امکانات لازم را برای اصلاح نظام انتخاباتی بر این کمیسیون مساعد سازد و از هر نوع مداخله در امور آن خود داری کند.

 

به باور آنان، ممکن به تعویق افتادن کار کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی اعتبار افغانستان را در سطح ملی و بین المللی متضرر سازد و باید در این خصوص اقدامات جدی و عملی صورت گیرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار