افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 9 ژوئن , 2012 لینک کوتاه خبر :

درخواست کرزی از روسیه برای همکاری در مبارزه با تروریزم…

رییس جمهور کرزی در دیدار با ولادیمیر پوتین، از وی خواسته است تا در امر مبارزه با تند روی و تروریزم در افغانستان همکاری کند.
آقای کرزی تاکید کرده است که مبارزه با تندروی و فعالیت گروه های دهشت افکن باید در صدر گفت و گوهای دو کشور قرار داشته باشد.
ارگ ریاست جمهوری با پخش خبرنامه ای گفته است که آقای کرزی در حاشیه نشست سازمان شانگهای در چین، با ولادیمیر پوتین دیدار کرده است.
به نوشته خبرنامه، در این دیدار سران روسیه و افغانستان، در مورد گسترش همکاری های اقتصادی و تجارتی میان دو کشور و تقویت مبارزه با تروریزم و تندروی در منطقه تاکید کردند.

اجلاس سازمان شانگهای، روزهای پنج شنبه و جمعه در شهر شانگهای چین برگزار شد و افغانستان که به عنوان مهمان در این اجلاس حضور داشت به حیث عضو ناظر در این پیمان پذیرفته شد.
روسیه از جمله کشورهای مطرح در منطقه است که نقش مهمی در تحولات سه دهه گذشته افغانستان بازی کرده است.
مقام های روسی، با اظهار نگرانی از خروج نیروهای ناتو از افغانستان، گفته اند که این خروج می تواند زمینه گسترش فعالیت شبکه های تروریستی در افغانستان را بیشتر کند.
به نقل از خبرنامه ریاست جمهوری، آقای کرزی در دیدار با پوتین انتخاب او را به عنوان رییس جمهور روسیه تبریک گفته است.
آقای کرزی همچنان از گسترش روابط میان افغانستان و روسیه در ده سال گذشته اظهار خرسندی کرده و گفته است: “روسیه یک کشور بزرگ در منطقه است و داشتن روابط با این کشور برای ما دارای اهمیت خاص است.”
رییس جمهور افغانستان، با تاکید بر ضرورت های مبارزه با تروریزم گفته است که افزایش تندروی و تروریزم در منطقه، بیشتر برای افغانستان نگران کننده است و توجه به این موضوع، باید محور مهم گفت و گو ها میان افغانستان و روسیه باشد.
خبرنامه ریاست جمهوری افزوده است که ولایمیر پوتین نیز در دیدار با آقای کرزی، عضویت افغانستان به عنوان کشور ناظر در سازمان همکاری های شانگهای را به او تبریک گفته است.

رئیس جمهور روسیه به حامد کرزی گفته است که  نگرانی در باره افزایش افرط گرایی در منطقه کاملا منطقی است و روسیه در راستای مبارزه با این پدیده تلاش می کند.
تاکید بر نقش پاکستان
رییس جمهور کرزی در دیدار با ولادیمیر پوتین، از نقش پاکستان در امر مبارزه با تروریزم یاد کرده تاکید کرد که  همکاری صادقانه پاکستان در راه مبارزه با تروریزم و افراط گرایی، کلید موفقیت مبارزه تروریزم به شمار می رود.
آقای کرزی گفته که تروریزم، یک تهدید جدی برای تمام کشورهای جهان است و در قدم اول کشورهای منطقه باید با درک ضرورت های ملی به مبارزه با این پدیده شوم جهانی بپردازند.
پیشتر شماری از کارشناسان روسی گفته بودند که روسیه با توجه به افزایش تنش میان پاکستان و کشورهای غربی، در تلاش بهبود روابط خود با پاکستان است.
آنان تاکید کردند که روسیه علی رغم تلاش برای گسترش روابط خود با پاکستان، حمایت های پاکستان از گروه های تندرو و شورشی را یک امر نگران کننده برای ادامه این روابط می داند.
از سوی دیگر آقای پوتین در دیدار با رییس جمهور کرزی بر گسترش فضای اعتماد میان کشور های منطقه و تحکیم روابط میان شان تاکید کرده و گفته است که روسیه در این راستا تلاش می کند.
روسای جمهور دو کشور بر تحکیم روابط اقتصادی میان دو کشور نیز تاکید کرده اند!

بخدی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار