افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 17 ژوئن , 2012 لینک کوتاه خبر :

درخواست مشرانو جرگه از علما برای جلوگیری از خشونت علیه زنان

صدیقه بلخی رییس کمیسیون امور زنان مشرانوجرگه از تمامی علمای کشور خواسته است تا در برابر خشونت علیه زنان سکوت را بشکنند.
خانم بلخی می گوید که از سال 1390 تاکنون پنج هزار مورد خشونت در برابر زنان ثبت شده که به گفته او این رقم “تکان دهنده” است.
او از تمامی علمای کشور خواست که در مساجد تبلیغ کنند و جلو رفتار نامناسب و خشونت علیه زنان را بگیرند.

مقام ها در وزارت امور زنان می گویند که از شروع سال جاری (سه ماه) بیش از 43 مورد خشونت علیه زنان در این وزارت ثبت شده است.
از مجموع خشونت های ثبت شده در وزارت امور زنان، 16 مورد آن قتل است که از سوی پدر شوهر و برادر زنان صورت گرفته است.
گزارش ها حاکیست که در جریان حداقل سه سال اخیر، خشونت در برابر زنان در بخش های از افغانستان به گونه کم سابقه افزایش یافته است.
کمپاین به حمایت زنان
کنفرانس ملی موسوم به آسیب شناسی خشونت در برابر زنان و اطفال و دریافت راه حل های مناسب امروز (یکشنبه 28 جوزا) با حضور شماری از وزرا، اعضای کمیسیون حقوق بشر و جامعه مدنی در کابل برگزار شد.
این کنفرانس از سوی مشرانوجرگه در کابل برگزار شده است.
خانم صدیقه بلخی می گوید که برای نجات زنان از وضعیت کنونی باید کمپاین و کنفرانس در ولایات و مناطق دور دست افغانستان راه اندازی شود تا زنان از حقوق شان آگاه شوند.
بلخی می گوید که خشونت در برابر زنان افغانستان از گذشته وجود داشته است اما او اظهار تاسف کرد که این پدیده چرا در زمان دموکراسی و آزادی فردی به اوج خود می رسد.

او از مقامات دولت خواست تا برای پایان دادن به خشونت، حداقل زمینه برای افشای چهره های که خشونت را در برابر زنان مرتکب می شوند، از طریق رسانه ها فراهم کنند.
بلخی گفت: “از تمامی ارگان های امنیتی، قضا و سارنوالان می خواهم تا بر دوسیه کسانیکه علیه شان خشونت صورت گرفته است رسیدگی شود و عاملان این نوع جنایات باید به پنجه قانون سپرده شوند.”
آمار های تایید شده نشان می دهد که در سال روان 200 مورد خشونت در برابر زنان در چهار ولایت غربی کشور به ثبت رسیده است که این رقم در ولایت بلخ به 43 مورد می رسد.

بخدی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار