افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 13 مارس , 2017 لینک کوتاه خبر :

درخواست شماری از نماینده گان ولسی جرگه برای لغو قرارداد امنیتی با امریکا

نماینده گان ولسی جرگه نشست روز دوشنبه را به بررسی حمله به شفاخانه 400 تختخوابی سردارمحمدداود خان کابل اختصاص داد و نماینده گان در سخنان خود تصریح کردند که قرارداد امنیتی با امریکا منافعی برای تامین امنیت کشور نداشته و این قرارداد باید لغو شود.
شفاخانه سردار محمد داودخان کابل چهارشنبه هفته گذشته مورد حمله مهاجمان مسلح قرار گرفت و مهاجمان پس از ورود به این شفاخانه با نیروهای امنیتی به درگیری پرداختند و سرانجام پس از 6 ساعت از پای درآمدند.
منابع خبری شمار کشته ها را از 40 تا 250 تن ذکر کرده اند، اما سخنگوی وزارت دفاع کشور گفت که 30 تن در این حمله کشته شده اند.
محمد حسین فهیمی، آرین یون، نذیراحمد حنفی، سخی مشوانی و مخدوم ابدال الله از نماینده گان مردم در ولسی جرگه در نشست امروز بر سودمند نبودن امضای قرارداد امنیتی کابل با واشنگتن تاکید کردند و گفتند که امریکا به تعهدات خود در این قرارداد عمل نمی کند.
این نماینده گان تصریح کردند که امریکا با استفاده از امضای قرارداد امنیتی با افغانستان، تنها حضور خود را در کشور حفظ کرده است.
رییس جمهور اشرف غنی در سال 1303 خورشیدی 2 روز بعد از آئین تحلیف ریاست جمهوری، قرارداد امنیتی کابل – واشنگتن را امضاء کرد.
حامد کرزی رییس جمهوری پیشین کشورمان در ماه های پایانی ریاست جمهوری خود از امضای قرارداد امنیتی با امریکا خودداری کرد و گفت که تنها در صورتی حاضر به امضای این قرارداد خواهد بود که واشنگتن تضمین های تامین امنیت در افغانستان را به کابل بدهد.
وی به رییس جمهور محمد اشرف غنی و  داکتر عبدالله عبدالله نیز توصیه کرد که تا برآورده نشدن خواست های دولت و مردم، این قرارداد را امضا نکنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار