افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 10 مارس , 2018 لینک کوتاه خبر :

درخواست جدید امریکا از طالبان

طالبان

ایالات متحده امریکا از طالبان خواست تا پیشنهاد اشرف غنی را بپذیرند.

سرپرست معاونیت وزارت خارجه امریکا در بخش کشورهای آسیای جنوبی و مرکزی که در انستیتوت صلح در واشینگتن صحبت می‌کرد گفت، پیشنهاد رییس جمهور اشرف غنی برای مذاکرات بدون قید و شرط با طالبان از سال ۲۰۰۱ عیسوی به این‌سو، نسبت به همه پیشنهادهای قبلی یک پلان وضاحت و مشخص است.

الیس ویلز که در نشست دوم پروسه کابل نیز اشتراک داشت در این سخنرانی خود گفت:

من باور دارم که کنفرانس دوم پروسه کابل در حقیقت یک مناسبت مهم بود. رییس جمهور اشرف غنی در این کنفرانس یک راه با وقار را برای آشتی سیاسی تأیید کرد و برای صلح و آشتی جزئیات یک دیدگاه با اعتبار را پیشنهاد نمود.

این مقام امریکایی تأکید کرد که طالبان بر این پیشنهاد رییس جمهور غنی جدی غور کنند و افزود، نشانه‌های وجود دارند که طالبان این پیشنهاد را ارزیابی می‌کنند.

از سوی دیگر، معین سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان با اشاره به مسئله صلح گفت، پیشنهاد مشخصی را که آن‌ها چند روز پیش در نشست دوم پروسه کابل مطرح کردند، پیش از آن هیچ‌گاهی به شورشیان طالبان چنین یک پیشنهاد وضاحت و همه جانبه مطرح نشده بود.

به گفته حکمت خلیل کرزی در نشست دوم پروسه کابل این مطلب هم گفته شد که آن‌ها آماده‌اند در مورد حضور نیروهای خارجی نیز با طالبان گفتگو کنند:

من در صحبت‌های خود در پروسه کابل این را بسیار به وضاحت به خارجی‌ها گفتم که ما حاضر هستیم حضور نظامی خارجی‌ها را با طالبان بحث کنیم. به این حد وضاحت هیچ وقت مطرح نبود.

رییس جمهور اشرف غنی در ۲۸ ماه فبروری در نشست دوم پروسه کابل پیشنهاد همه جانبه را ارایه کرد که در آن برای گفتگوهای بدون قید و شرط با گروه طالبان آماده‌گی نشان داده شده بود.

اما طالبان به تکرار مذاکره با حکومت افغانستان را رد کرده و تأکید می‌نمایند که تنها با ایالات متحده امریکا داخل مذاکره می‌شوند. چیزی‌که، امریکا آن را رد می‌کند.

الیس ویلز گفت، ایالات متحد از آغاز مذاکرات صلح بدون قید و شرط حمایت می‌کند.

خانم ویلز افزود، واشینگتن تاکنون از سوی پاکستان کدام اقدام جدی را مشاهده نکرده‌است، اما تأکید کرد که آن‌ها از پاکستان دور نمی‌ایستند. زیرا به گفته این دپلومات امریکایی، پاکستان برای حاضر کردن طالبان به میز مذاکره نقش مهم را بازی کرده می‌تواند.

 

 1. عمران امانی :

  در افغانستان یک حکومت چپه کار است زور را به زور جواب بته کم زور را به کم زور

 2. Ahmad Bilal Muradi :

  خخخخخخخخخ

 3. عبدالشکور رحیمی :

  بزن بر سر خبیس

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
  آخرین اخبار