افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 9 اکتبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

درخواست تسهیل سازی روند پذیرش مهاجرین افغان در دنمارک

سفیر <a href=

وزارت امور مهاجرین از سفیر دنمارک در بخش مهاجرت، خواست که در پذیرش مهاجرین افغان از تساهل کار گیرد.

روزگذشته سفیر دنمارک در بخش مهاجرت در سفرش به افغانستان، با مقامات وزارت امور مهاجرین وعودت کنندگان ملاقات کرد.

وی در دیدارش با سیدحسین عالمی بلخی وزیر امور مهاجرین وعودت کنندگان، معین امور پناهندگان و معین مالی و اداری این وزارت، از دوبسته کمکی کشورش در بخش مهاجرت به افغانستان خبر داده گفت که کشور دنمارک مصمم است در سه سال آینده، 260 میلیون دالر را در بخش های مختلف به افغانستان کمک نماید.

آقای نکولای افزود که کشورش آماده است 14 میلیون دالر را در بخش های مهاجرت در افغانستان به مصرف برساند و 1.5 میلیون دالر دیگر را در بخش های مورد نیاز به وزارت امور مهاجرین وعودت کنندگان کمک نماید.

وزیر امور مهاجرین وعودت کنندگان ضمن قدردانی از کمک های دولت دنمارک در افغانستان، تعهد افغانستان را مبنی بر عملی شدن تفاهمنامه مشترک میان دو کشور اعلام نموده از دولت دنمارک خواهان ایجاد تسهیل در پذیرش افغان ها در آن کشور با توجه به وضعیت امنیتی افغانستان، پذیرش و عدم اخراج گروه آسیب پذیر به اساس تفاهمنامه مشترک، عملی شدن تفاهمنامه سه جانبه و بررسی و مشاهده وزارت امور مهاجرین از جریان طی مراحل درخواست پناهندگی افغانها در آن کشور گردید.

عالمی بلخی در مورد بسته های کمکی کشور دنمارک در بخش مهاجرت گفت که بهتر است  این کمک ها به منظور ایجاد شفافیت و مصرف صادقانه به عودت کننده و بیجاشدگان از طریق کمیته دیرک(کمیته اجرایی عودت کنندگان و بیجاشدگان) به وزارت مالیه افغانستان سپرده شود.

در همین حال معین مالی و اداری وزارت امور مهاجرین نیز در یک ملاقات جداگانه با آقای نکولای، در مورد کمک 1.5 میلیون دالری دنمارک به وزارت امور مهاجرین گفت که این وزارت تصمیم دارد این کمک ها را در بخش خانه سازی، ایجاد معیشت به عودت کنندگان و بیجاشدگان و حمایت از برنامه های ملی افغانستان به مصرف برساند.

همچنان معین امور پناهندگان وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان در ملاقاتش با سفیر دنمارک دربخش مهاجرت از وی خواست که حین بررسی درخواست پناهندگی افغانها توجه ویژه به افراد آسیب پذیر، به خصوص زنان داشته باشد.

به گفته وی زنان تنها، در افغانستان در یکسو به مشکلات اقتصادی و سرپناه مواجه بوده و در سوی دیگر خطر شکنجه، آزار و اذیت اعدام و سنگسار گروه های تروریستی در ولایات آنان را تهدید می کند.

سفیر دنمارک در بخش مهاجرت، ضمن وعده همکاری به مقامات وزارت امور مهاجرین گفت، که دولت دنمارک آماده پذیرش هیئت اعزامی وزارت امور مهاجرین به منظور مشاهده و بررسی از جریان طی مراحل درخواست پناهندگی افغانها می باشد.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار