افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 27 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

درخواست اوپوزیسیون برای روشن شدن تاریخ دقیق برگزاری انتخابات

شماری از اعضای جریان های سیاسی منتقد نظام، در سالروز تجلیل از هشت ثور در کابل، خواهان مشخص شدن تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آینده شدند.
داکتر عبدالله عبدالله، رئیس ائتلاف ملی افغانستان امروز (جمعه) تاکید کرد که تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آینده، باید براساس قانون اساسی، مشخص شود.
این در حالیست که در 24 ماه گذشته (حمل) رییس جمهور کرزی از احتمال برگزاری انتخابات ریاست جمهوری یک سال پیش از پایان دوره کنونی خبر داد.

آقای کرزی گفت:”مشکلات امنیتی و چالش های احتمالی پس از سال 2014، باعث شده است که صحبت هایی در باره برگزاری زود هنگام انتخابات ریاست جمهوری در سال 2013 صورت گیرد.”
در همین حال داکتر عبدالله رئیس ائتلاف ملی افغانستان، تاکید کرد که تاریخ برگزاری و شفافیت انتخابات ریاست جمهوری، دو اصل اساسی است.
رئیس ائتلاف ملی تلویحاً از رئیس جمهور کرزی انتقاد کرده گفت:” نباید به کسی اجازه داد که هر وقت دلش خواست، مبتنی بر اهداف خود، تاریخ برگزاری انتخابات را تعیین کند.”
او از مردم خواست که در برابر تعیین سرنوشت خود حساس باشند و نگذارند که کسی از آدرس همسایه ها و هم سایر کشورهای خارجی حاکم شان شود.
عبدالله گفت:” اگر زعیمی در طیاره خارجی آمد و بر گرده مردم حکومت کرد او قدر مردم را نمی فهمد.”
صلح؛ بازیچه سیاسی
در همین حال رئیس ائتلاف ملی حکومت را متهم کرد که درفکر رسیدن به صلح نیست.
او گفت:” مساله صلح، امروز یک امرخیالی به نظر می رسد به دلیل اینکه کرزی و جامعه جهانی با صلح بازی می کنند.”
عبدالله افزود که در ده سال گذشته عدم اعتماد دو جانبه حکومت و مردم، باعث ناکامی دولت شده است.
او از موضع گیری های حکومت در برابر تلاش های اپوزیسیون برای تغییر نظام، انتقاد کرده و تاکید کرد که این یک خواست مشروع سیاسی است.

عبدالله گفت:”  تلاش برای تغییر نظام، به معنای تجزیه افغانستان نیست.”
این در حالیست که برخی از طرفداران نظام ریاستی و متمرکز، ائتلاف ملی و جبهه ملی را به تلاش برای تجزیه افغانستان متهم کرده اند.

بخدی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار