افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 1 نوامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

درخواست امریکا از پاکستان برای کشاندن طالبان به میز مذاکره

طالبان

آلیس ولز نماینده خاص امریکا در امور جنوب آسیا در سخنانی اظهار داشت: امریکا از پاکستان خواسته، تا مقامات این کشور سریعا حسن نیت خود را در حمایت از تلاش های انجام شده علیه شبه نظامیان در افغانستان و آوردن طالبان بر سر میز مذاکره، نشان دهند.

ولز پس از همراهی رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه امریکا در سفر منطقوی به پاکستان، اظهار داشت، واشینگتن در انتظار اقدامات و گام های عملی پاکستان در چند هفته آینده می باشد. وی در مصاحبه با خبرنگاران، بر اهمیت اقدام سریع پاکستان برای نشان دادن حسن نیت این کشور و تلاش های اسلام آباد جهت استفاده از نفوذ خود بر گروه طالبان و ایجاد شرایطی که طالبان بر سر میز مذاکراه بیاید، تاکید ورزید. معاون وزیرخارجه امریکا در ادامه افزود، واشینگتن مایل است، مقامات پاکستان تعهد خود را برای شکست گروه های شبه نظامی که افغانستان یا هند را تهدید می کنند، نشان دهند. به اعتقاد ولز، تصمیم در این خصوص بر عهده افراد حاکم بر پاکستان می باشد و امریکا هیچ مسئله ای را به آن ها دیکته نخواهد کرد. ما (امریکا) استراتیژی خود را تشریح کرده ایم و نقش بسیار مهمی برای پاکستان در نظر گرفته ایم. پاکستان کشور بسیار مهمی در منطقه می باشد. آن ها باید مشخص نمایند که آیا در زمینه این استراتیژی ها با ما همکاری می کنند یا نه؟ و همان طور که وزیر خارجه (تیلرسون) گفت، چناچه مقامات اسلام آباد از همکاری در این زمینه خودداری کنند، ما اقدامات خود را بر همین اساس تنظیم خواهیم نمود. وی گفت، ما به سادگی از اسلام آباد می خواهیم همان کاری را انجام دهند که وقتی گروه های تروریستی حکومت پاکستان را هدف قرار دادند، برای مقابله با آن ها در مناطق قبایلی خاک آن کشور انجام دادند. ما می خواهیم پاکستان همان تعهد را در برابر گروه های شبه نظامی داشته باشد که مستقیما هند و یا افغانستان را تهدید می کنند.
در سال های اخیر، امریکا با متهم نمودن اسلام آباد به حمایت از طالبان افغانستان و شبکه حقانی، روابط پر چالشی را با پاکستان داشته است. این در حالی است که مقامات پاکستان این اتهامات را نپذیرفته اند.
دونالد ترمپ پس از اعلام استراتیژی های خود در جنوب آسیا وعده داد، در صورتی که پاکستان عملکرد خود را تغییر ندهد، به سختی با آن کشور برخورد خواهد نمود و مقامات اسلام آباد را به کاهش کمک ها و تحریم های هدفمند تهدید نموده است.
در همین حال، تیلرسون طی دیدار هفته گذشته خود در کابل، از پاکستان خواست تا علیه پناه گاه های امن گروه های تروریستی در خاک خود، اقدام نماید. این در حالی است که مقامات پاکستان این اتهامات را نپذیرفته و ادعا می کنند: از 11 سِپتِمبر 2001 تا کنون، نزدیک به 60000 نفر قربانی مبارزه دولت پاکستان با تروریزم شده اند.
آلیس ولز ادعا نمود، تیلرسون در جریان دیدارش با رهبران پاکستان، گفتگوهای بسیار جدی با نخست وزیر و رهبران نظامی پاکستان داشته است. وی در این دیدارها اظهار داشت، این استراتیژی فرصتی را فراهم آورده تا پاکستان بتواند از یک افغانستان با ثبات در همسایگی خود بهرمند گردد. به عقیده وی، در 70 سال گذشته ارتباطات خوبی میان پاکستان و امریکا بوده است. من‌حیث مثال، آزادی خانواده کولمن (گروگان های کانادایی که اخیرا آزاد شده اند) از دست شبکه حقانی، نمونه خوبی از همکاری میان دو کشور می باشد. وزیرخارجه امریکا در ادامه افزود در این استراتیژی ما مشخص کرده ایم، دولت پاکستان چگونه می تواند شرایطی را برای آوردن طالبان بر میز مذاکره، ایجاد نماید. البته روابط طولانی مدت پاکستان با سازمان های تروریستی، ثبات در پاکستان را تهدید خواهد کرد.
ولز معتقد است، طی سال های اخیر، فرقه گرایی در پاکستان در حال گسترش می باشد. در چهار سال گذشته، مقامات پاکستان و طالبان تصور می کردند، امریکا از افغانستان خارج خواهد شد. استراتیژی جدید امریکا در جنوب آسیا این اطمینان را به آن ها داد که امریکایی ها در منطقه حضور خواهند داشت و به طالبان اجازه پیروزی نخواهند. امریکا در منابع موجود سرمایه گذاری می کند و بن بست حاضر به طور فزاینده ای به نفع دولت افغانستان خواهد بود.
ملاحظه: تیلرسون در جریان دیدار اخیر خود با نخست وزیر پاکستان، یک لست 75 نفره از رهبران طالبان و شبکه حقانی را در اختیار وی قرار داده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار