- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

درخواست آزادی افغانستان برای یک قومندان حزب اسلامی حکمتیار از انگلیس

%d8%b2%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%af-%d9%81%d8%b1%db%8c%d8%a7%d8%af%db%8c

دولت افغانستان بطور رسمی از انگلیس خواسته است که زرداد فریادی قومندان حزب اسلامی حکمتیار را از زندانی در این کشور آزاد کند.
دولت افغانستان به طور رسمی خواستار آزادی زرداد قومندان حزب اسلامی از زندانی در انگلیس شد.

زرداد قومندان حزب اسلامی سال 2005 عیسوی از سوی محکمه ای در انگلیس به جرم کشتار جمعی به 20 سال زندان در این کشور محکوم شد.

محکمه انگلیس زرداد را متهم به کشتار جمعی و آزار و اذیت مردم در منطقه سروبی کابل طی سالهای 1922 تا سال 1996 عیسوی کرده بود که حالا دوره محکومیت خود را در انگلیس می‌گذارند.

یک مقام ارشد وزارت خارجه کشورمان که نخواست نامش فاش شود، اظهارداشت که دولت افغانستان خواسته خود مبنی بر آزادی این زندانی حزب اسلامی را به مقامات انگلیس اعلام کرده است.

این مقام وزارت خارجه می‌گوید که زرداد، قومندان حزب اسلامی که به 20 سال زندان از سوی محکمه ای در انگلیس محکوم شده بود حالا تقریبا دوران محکومیت خود را پشت سر گذاشته است و دولت افغانستان از انگلیس خواسته تا او مابقی دوران محکومیت خود را در افغانستان سپری کند.

این در حالی است که دولت انگلیس به طور رسمی هنوز در این مورد هیچ اظهار نظری نکرده است.

گفته می‌شود آزادی این عضو حزب اسلامی یکی از خواسته‌های حکمتیار از دولت افغانستان بوده است.

پیش از این، رییس هیئت مذاکره کنندگان حزب اسلامی اعلام کرد که 2600 عضو حزب اسلامی در زندان‌های افغانستان بسر می‌برند که اولین فهرست از محبوسان حزب اسلامی برای آزادی به دولت کابل ارایه شده است.

از سویی هم اکرم خپلواک رییس کمیته مشترک اجرای توافقنامه صلح دولت افغانستان و حزب اسلامی اعلام کرده که فهرست 400 محبوس حزب اسلامی برای بررسی به ارگان‌های قضایی کشور ارسال شده است.