افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 10 دسامبر , 2011 لینک کوتاه خبر :

درخشش تیم ملی فوتبال در مسابقات جنوب آسیا

روز چهارشنبه، 16 قوس، یکی از بهترین روزهای تاریخ فوتبال افغانستان بود، هرچند که تجلیل از آن در سایه یک تراژدی قرار گرفت. تیم ملی فوتبال افغانستان توانست بوتان را شکست دهد.

روز چهارشنبه تیم ملی فوتبال افغانستان برای نخستین بار در جام فدراسیون فوتبال جنوب آسیا توانست با قدرت بی سابقه بازی کند و تیم بوتان را با نتیجه 8 بر 1 شکست دهد.

این پیروزی در ورزشگاه دهلی نو یک روز پس از آن به دست آمد که یک بمبگذار انتحاری به عزاداران روز عاشورا در کابل حمله کرد و حدود 60 تن به شمول 4 عضو خانواده یکی از بازیکنان تیم ملی فوتبال افغانستان (مصطفی مدار) را کشت. در این حادثه دو عضو سابق تیم ملی و یک بازیکن تیم فوتبال زیر 17 سال افغانستان نیز زخمی شدند.

هر بازیکن افغانستان که می توانست گلی را به ثمر برساند مصطفی را در آغوش می گرفت. پس از مسابقه، محمد یوسف کارگر، مربی تیم ملی فوتبال افغانستان پیروزی تیمش را به قربانیان حمله روز 15 قوس تقدیم کرد.

جوانان افغانستان از نبود امکانات ورزشی شکایت دارند.

در کشوری که خشونت امری روزمره است، حمایت مالی از تیم فوتبال بسیار دشوار است و امکانات محدود می باشد. بنابراین جای تعجب ندارد که تیم ملی افغانستان رتبه 178 را در رده بندی جهانی دارد. در رده بندی هشت تیم جنوب آسیا نیز افغانستان تنها از بوتان بالاتر است اما “شیرهای خراسان” – نام دیگر این تیم – تاکنون در سه بازی گروهی این دور مسابقات خوش درخشیده اند.

افغانستان پس از بازی با تیم قدرتمند هند که با نتیجه 1 برابر 1 پایان یافت، توانست تیم سریلانکا را با نتیجه 3 بر 1 مغلوب کند. پس از آن تیم ملی افغانستان بوتان را با نتیجه شگفت انگیزی شکست داد و آماده می شود تا در مرحله نیمه نهایی روز جمعه با تیم نیپال بازی کند.

مربی تیم ملی فوتبال افغانستان می گوید: در بازی با بوتان، من از بازیکنان خواستم تا اندکی ساده بازی کنند چرا که بوتان کمی ضعیف است. در مرحله نیمه نهایی ما جدی تر خواهیم بود. بگذار ببینیم که چه اتفاقی می افتد…

فوتبال در افغانستان در 30 سال گذشته با دشواری هایی دچار بوده است. در دهه 80 میلادی پس از آن که افغانستان توسط شوروی سابق اشغال شد، اعضای تیم ملی فوتبال افغانستان به آلمان پناهنده شدند. در دهه 90 میلادی نیز، طالبان در آغاز بازی فوتبال را منع کردند و از استدیوم برای اجرای مراسم اعدام استفاده نمودند اما پس از آن که بازی فوتبال از سر گرفته شد، برخی از بازیکنان به دلیل ریش کوتاه یا فرم موی سر بازداشت شدند.

تیم ملی فوتبال افغانستان از سال 1984 تا 2001 هیچ بازی بین المللی نداشت. در سال 2004 نه بازیکن تیم فوتبال از یک دوره آموزشی در ایتالیا ناپدید و بعدا در آلمان یافت شدند.

این ورزش بار دیگر در سال های اخیر جان گرفته است و اکنون دو لیگ حرفه ای در افغانستان برگزار می شود: لیگ ملی افغان و لیگ برتر کابل اما این لیگ ها هنوز به شدت از نبود کمک و زمین بازی رنج می برند.

هشت تن از 20 بازیکنی که برای مسابقات جنوب آسیا رفته اند، در بیرون از افغانستان به دنیا آمده اند. شاخص ترین بازیکن بلال آرزو می باشد که چهار گل را در بازی مقابل بوتان به ثمر رساند. او در ناروی بازی حرفه یی می کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار