افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 26 دسامبر , 2011 لینک کوتاه خبر :

درحقیقت افغانستان امروز نیز یک کشور اشغال شده است

وحدت ویکپارچگی پیروان مذاهب شیعه و سنی و اقوام مختلف ساکن درکشور یکی از دلایل پیروزی جهاد ملت افغانستان می باشد.حجت الاسلام والمسلمین شیخ باقرسلطانی مسئول سیاسی حزب اعتدال افغانستان و از شخصیت های جهادی کشور در پاسخ به این سوال که قشون سرخ شوروی سابق با چه انگیزه ای وارد افغانستان شد گفت: اتحاد جماهیر شوروی درآن زمان به عنوان ابرقدرت شرق درجهان مطرح بود وبه چندین دلیل به افغانستان تجاوزکرد.
وی افزود: روسها می خواستند افغانستان را نیز مانند دیگر جمهوری های آسیای میانه به مستعمرات خود اضافه کنند.
شیخ باقر سلطانی از عرض اندام در مقابل قدرت غرب یعنی امریکا ، رسیدن به آبهای گرم هند ونجات دولت دست نشانده خود، به عنوان دیگر دلایل شوروی برای حمله به افغانستان نام برد.

او با اشاره به جمعیت 99 درصدی مسلمانان افغانستان، پیروی مردم این کشور از دستورات قرآن در مقابل ارتش سرخ دست به قیام زدند وبا اسلحه های معمولی در برابر روسها ایستادند وبعدازچندین سال مبارزه وجهاد دربرابر قشون سرخ در یک جنگ نا برابر پیروزشدند.

این شخصیت جهادی با بیان اینکه روسها به هیچ یک از اهداف خود در افغانستان نرسیدند، خاطرنشان کرد: این جنگ باعث ورشکستی اقتصادی روسها شد و بالاخره در22 دلو سال 1367ازاین کشورفرارکردند ومی توان گفت این جنگ باعث فروپاشی اتحاد جماهیرشوروی و آزادی آسیای میانه نیزگردید.
آقای سلطانی درباره اینکه دلیل اصلی شکست روسها را درچه می دانید؟ گفت: دلیل اصلی شکست روسها مقاومت ملت افغانستان بود وخداوند دراین جنگ مردم ما را کمک کرد و کسانی را که خداوند یاری کند پیروزمی شوند و وحدت ویکپارچگی پیروان مذاهب شیعه و سنی و اقوام مختلف ساکن درکشور یکی از دلایل پیروزی جهاد ملت افغانستان می باشد.

وی درپاسخ به اینکه آیا مردم افغانستان درمبارزه با روسها به آنچه که می خواستند رسیدند، یا نه؟ گفت: هدفی اصلی مردم افغانستان دفع تجاوز بود وبدون شک به آن رسیدند وروسها را شکست دادند، ولی هدفی بعدی که درطول جهاد داشتند، حکومت مستقل صد درصد اسلامی دراین کشوربود که متاسفانه به آن نرسیدند.
وی خاطر نشان کرد: چون در حقیقت افغانستان امروز نیز یک کشور اشغال شده محسوب می شود، مردم به بخش از اهداف خود نائل آمدند اما متاسفانه دربخش های دیگر به خصوص استقلال کامل این مرز وبوم و ایجاد صلح وثبات درافغانستان ناکام ماندند.

منبع: آوا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار