افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 17 جولای , 2015 لینک کوتاه خبر :

درآمد کاخ سفید از افغانستان چقدر است که این همه هزینه می کند؟

به راستی مگر جنگ با طالبان چقدر برای آمریکا اهمیت داشت که این همه هزینه مالی و این همه تلفات جانی برای آن انجام می دهد؟ واقعا این است که اگر این پول را جلوی دریا هم بریزی، مثل سد جلوی آن را بند می آورد. شاید بسیاری از ما حتی نتوانیم این مبلغ را به واحد افغانی حساب کرده و یا بر روی کاغذ بنویسیم. به راستی این همه هزینه برای چه بود؟

 

آژانس آمریکایی توسعه بین‌المللی (یوساید) در مطلبی اعلام کرد که پس از گذشت سه دهه جنگ در افغانستان، اکنون اقتصاد دولت کابل با افزایش تولید ناخالص داخلی به بیش از 20 میلیارد دالر، رشد چشم‌گیری داشته است چرا که این رقم پنج برابر تولید ناخالص داخلی افغانستان در سال 2002 است.

 

قطعا این خبر خوشی است که نشان از پیشرفت اقتصادی کشور ما دارد اما در طرف دیگر نتایج بررسی های یک موسسه مستقل آمریکایی نشان می دهد، حضور 14 ساله نیروهای ارتش آمریکا در افغانستان در هر ساعت 4 میلیون دالر برای مالیات دهندگان آمریکایی هزینه در بر دارد.

 

اگر هر سال را 365 روز بدانیم می شود هر سال 8760 ساعت و هر ساعت 4 میلیون دالر هزینه، سالیانه بالغ بر 35 میلیارد دالر هزینه که اگر این رقم را ضرب در 14 سال کنیم هزینه ای که آمریکایی ها برای جنگ در کشور ما پرداخته اند قریب پنجصد میلیارد دالر می شود.

 

البته این رقم کمتر از ارقام غیر رسمی که خود مقامات کاخ سفید به آن اذعان داشته اند و می گویند جنگ افغانستان برای ایالات متحده از سال 2001 تاکنون 700 میلیارد دالر و از جمله 35 میلیارد دالر در سال جاری میلادی هزینه در بر داشته است که بیشترین آن در سال 2010 بود که از مرز سالانه صد میلیارد دالر تجاوز نمود.

 

با این اعداد و ارقام چند سوال پیش می آید که آیا واقعا افغانستان یک باتلاق پر هزینه برای نیروهای ناتو بخصوص آمریکا و انگلیس بوده است؟ آیا واشنگتن بیشتر از آنچه که از کشور ما بدست می آورد در افغانستان هزینه کرده است؟ اصلا درآمد کاخ سفید از افغانستان چقدر است که این همه هزینه می کند؟ مطلب دیگر اینکه به راستی مگر جنگ با طالبان چقدر برای آمریکا اهمیت داشت که این همه هزینه مالی و این همه تلفات جانی برای آن انجام می دهد؟

 

واقعا این است که اگر این پول را جلوی دریا هم بریزی، مثل سد جلوی آن را بند می آورد. شاید بسیاری از ما حتی نتوانیم این مبلغ را به واحد افغانی حساب کرده و یا بر روی کاغذ بنویسیم. به راستی این همه هزینه برای چه بود؟

 

تنها جوابی که می توان برای این سوال پیدا کرد، اعتراف هیلاری کلینتون وزیر خارجه سابق امریکا، درباره درآمد افغانستان برای کاخ سفید است. زمانیکه برخی سناتوران مجلس سنا نسبت به تصویب مجدد بودجه نظامی برای ادامه جنگ اعتراض کردند. هیلاری که اکنون نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است و آن زمان وزیر خارجه بود، در بین آنان حضور یافت و گفت: اگر نمی دانید، بدانید که ما تنها یک دهم از آنچه در افغانستان به دست می آوریم، در همان کشور خرج می کنیم. تصویب این بودجه ده برابر بازدهی و سودآوری دارد!!!

آن زمان بود که با ارایه آمار و مدارک موجود، مجلس سنا با رضایتی کامل بودجه نظامی آمریکا در افغانستان را افزایش داد.

 

حال فارغ از اینکه منابع در آمدی کاخ سفید از کجای افغانستان تامین می شود، نتیجه اینگونه می شود: آمریکا تا کنون 700 میلیارد دالر هزینه کرده است، پس باید به گفته وزیر خارجه آمریکا ده برابر آن را به دست آورده باشد، یعنی7 هزار میلیارد دالر که اگر به رقم بنویسم می شود: 7.000.000.000.000 دالر.

 

حال تو خود بخوان حدیث مفصل از این مجمل که چرا آمریکا اینقدر تمایل به ماندن در افغانستان دارد! و جواب این سوال که این درآمد از کجا تامین می شود را نیز به مقامات افغانستان واگذار می کنیم تا آنها بگویند که این منبع درآمد غرب از افغانستان از منابع غنی اورانیم و معادن کشور است یا از افزایش 40 برابر کشت خشخاش و یا از غارت آثار باستانی؟ و یا از منابع دیگری است که ما از آنها بی خبریم؟

 

و اکنون پاراگراف اول خبر که آمریکا طی چهارده سال هفت هزار میلیارد دالر در کشور ما کسب درآمد کرده از طریق مختلف و در طرف مقابل اقتصاد دولت کابل از سهم تولید داخلی به 20 میلیارد دالر رسیده است. این واقعا جای خرسندی ندارد که رشد اقتصاد ما به 20 میلیارد رسیده و 7000 میلیارد از دست داده ایم؟!

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار