افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 4 ژوئن , 2017 لینک کوتاه خبر :

دخالت های بیگانگان؛ عامل بحران افغانستان

افغانستان

سناتور متقاعد و کارشناس سیاسی پاکستان عنوان کرد: برخی ازکشورهای همسایه و خاصتا پاکستان، تمام تلاش خود را برای دنبال کردن دشمنی تاریخی خود با افغانستان انجام داده‌اند.
افراسیاب ختک در روزنامه نیشن نوشت: دلیل اصلی بحران کنونی افغانستان دخالت کشورهای دوست و همسایه در امور داخلی کشور است.
شیخ‌نشینان عرب نیز با ولخرجی تمام از گروه‌های تروریستی و افراط‌گرا پشتیبانی مالی می‌کنند.
ختک در ادامه این یادداشت می‌نویسد که علاوه بر دخیل بودن عاملان خارجی در بحران افغانستان، این کشور چالش‌های داخلی جدی نیز دارد که فساد، حکومت‌داری ضعیف و شکست در وعده‌های انتخاباتی نیز از آن جمله هستند.

با این حال، عاملان خارجی و سیاست‌های دوگانه‌ای که قدرت‌های منطقوی و جهانی در کشور دنبال می‌کنند، بحران افغانستان را زنده نگه داشته و سبب ریخته شدن خون افغان‌ها شده است.

به نوشته ختک، بسیاری از کشورها در آسیا و افریقا نیز مشکلات داخلی مشابهی مانند افغانستان دارند اما کشورهای همسایه من‌حیث عاملان خارجی در امور کشورهای همسایه خود مداخله نمی‌کنند بنابراین مشکلات این کشورها از کنترول خارج نمی‌شوند.

من‌حیث مثال، اگر چین و هند در امور داخلی نیپال دخالت کنند، شرایط این کشور تفاوتی با افغانستان نخواهد داشت.

وی تصریح کرد: پروژه طالبان دولت اسلام‌آباد دلیل اصلی خونریزی‌ها در افغانستان است.

سناتور متقاعد پاکستانی همچنین اعلام کرد که کشورش تاکنون چهار جنگ علیه افغانستان انجام داده است، اما بطور دایم اتهامات مبنی بر مداخله در امور افغانستان را تکذیب می‌کند.

نخستین جنگ از سال 1981 تا 1989 علیه شوروی بود. البته این جنگ همچنین توسط امریکا و بسیاری از دیگر کشورها نیز حمایت می‌شد.

جنگ دوم از سال 1994 تا 11 سِپتِمبر 2001 اتفاق افتاد که طالبانیزه شدن افغانستان در بالاترین حد خود قرار داشت.

جنگ سوم نیز در سال 2003 و زمانی که طالبان و القاعده اجازه یافتند تا در پاکستان تجدید قوا کنند تا جنگی جدید در امتداد خط دیورند انجام دهند، به وقوع پیوست.

وی در ادامه نوشت که چهارمین جنگ در سال 2014 و پس از آغاز خروج نیروهای خارجی از افغانستان علیه کشور اتفاق افتاد.

دولت اسلام‌آباد از حضور تحریک طالبان پاکستان در افغانستان برای توجیه حمایت خود از جنگ طالبان افغان علیه حکومت افغانستان استفاده می‌کند ولی این توجیه بنا بر دلایل بسیاری قانع‌کننده نیست.

اول اینکه، تحریک طالبان پاکستان به هیچ عنوان قابل مقایسه با طالبان افغان نیست. این گروه در افغانستان ایجاد حکومت موازی دارد و از پناهگاه‌های خود در پاکستان جنگ تمام عیاری را در سراسر افغانستان براه انداخته است.

دوم اینکه، تحریک طالبان بیشتر در مناطق تحت کنترول طالبان افغان قرار دارد.

و سوم اینکه، حکومت افغانستان اقدامات زیادی علیه تحریک طالبان انجام داده است. در 3 سال گذشته حکومت افغانستان شمار بیشتری از قومندانان تحریک طالبان را کشته است.

ختک در ادامه می‌نویسد که پس از کشتار کابل، بازیگران خارجی در افغانستان باید درباره نقش خود در کشور بیشتر بیاندیشند و امریکا نیز باید موضع خود را مشخص کند.

پس از حادثه 11 سِپتِمبر و اعزام نیروهای امریکایی به افغانستان برای ریشه‌کن کردن تروریزم در جنوب آسیا، چرا این کشور به عراق رفت و تمرکز بر عملیات افغانستان را از دست داد؟

وی در ادامه با اشاره به قرارداد امنیتی کابل-واشینگتن گفت: فایده قرارداد امنیتی چیست؟ اگر این قرارداد قادر به حفاظت از تمامیت ارضی افغانستان و جان باشنده گان افغان نیست؟

مقام پاکستانی همچنین درباره روسیه نیز نوشت که این کشور نقش خود در افغانستان را مورد بازبینی قرار دهد.

به نوشته سناتور پاکستانی، عاملان القاعده و اعضای موسوم به گروه داعش نیز به افغانستان وارد شده‌اند و مقصد بعدی آنان آسیای مرکزی و مناطق جنوبی روسیه است.

چین نیز باید متوجه این موضوع باشد که نظامی‌گرایی افراطی مذهبی مهم‌ترین مانع بر سر پروژه یک راه، یک جاده است؛ جنبش تاکستان شرقی نیز عضوی از این سندیکای تروریزم منطقوی است بنابراین کشورها نباید تفاوتی بین این گروه‌ها قایل شوند.

ختک همچنین با اشاره به رقابت هند و پاکستان در افغانستان می‌نویسد که هند حق دارد بهترین روابط با افغانستان را داشته باشد اما افغانستان نباید به رقابت هند-پاکستان ورود کند و یا اینکه هند با پاکستان در کشور وارد جنگ نیابتی شود.

وی همچنین ضمن انتقاد از سیاست پاکستان در قبال همسایه شمالی خود و با اشاره به استفاده پاکستان از تروریزم من‌حیث ابزار سیاست خارجی خود نوشت؛ پاکستان نیز باید سیاست 40 ساله خود در قبال افغانستان را متوقف کند. دوستی با افغانستان تنها زمانی ممکن است که اسلام‌آباد از کنترول افغانستان توسط طالبان دست بردارد.

روزی که پاکستان افغانستان را من‌حیث مُـلکی مقتدر و مستقل در عمل و نه فقط در حرف به رسمیت بشناسد، آن روز تغییرات جدی در روابط افغانستان-پاکستان به وجود می‌آید.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار